Menu

Val Gardena Seyahat Notları

Val Gardena …

Val Gardena İtalya’nın Avusturya sınırına çok yakın Alpler’de yer alan bir vadisi. Tam bir kayak merkezi hatta abarttığımı zannetmeyin, cidden tam bir Kayak Cenneti.

Burada en önemli dağ DOLOMİTİ dağı, Alplerin güneyinde yer alan bu dağ ve çevresi UNESCO tarafından da koruma altına alınmış durumda.

Val Gardena aslında bölgenin adı, birbirine çok yakın üç köyden oluşuyor.

Selva, St. Chtistina ve Ortesei.

Aynı Bolzano gibi, burası da Birinci Dünya Savaşından sonra Avusturya’dan alınıp İtalya’ya veriliyor, o yüzden birçok yerde hala Almanların etkisini görebiliyorsunuz. Hani buraya ilk gelenler biraz şaşırabilir ama benim gibi artık Bolzano’ya sürekli gelip giden birisi için hiç şaşırtıcı olmadı.

Bölgenin ortasında yer alan St. Christine minik bir köy, ancak her köyün içinden olduğu gibi buradan da bir çok kayak pistine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz, daha çok otellerin olduğu bölge burası.

Bir ucu Selva ki en önemli kayak merkezleri burada, o yüzden kayak yapmaya gidenler Dolomiti Dağlarının eteğindeki Selva’yı tercih ediyorlar, buradaki oteller diğer iki köye göre çok daha pahalı, birçok yer Kayak Kıyafetleri satan dükkanlar veya kiralayan şirketler ile dolu. Çok canlı bir şehir, amatörler ve yeni başlayanlar için kayak pistleri olduğu gibi, porfesyonel kayanlar içinde ayrı kayak pistleri var.

Son köy ise Ortisei, burası Kayak merkezi ama ağırlıklı olarak biraz şehri andırıyor, mağazalar, eğlence merkezleri, restoranlar bu köyde. Gecesi muhteşemdi.

Her üç köy arasında otobüs seferleri var, yani araba ile gitseniz bile, bence arabanızı bırakıp otobüsler ile seyahat edin derim, günlük bilet ne kadar bilmiyorum, bize otel bedava verdi.

Biraz da günlük yaşamdan bahsedecek olursak …

Val Gardena biraz pahalı bir yer, o kadar ki, CEO’muz hafta sonu ne yapacağımızı sordu, ben de Markus’un tavsiyesi ile Val Gardena’ya gideceğiz dedim, ne o Haluk dedi, maaşın o kadar yüksek demek ki, gülüştük, sonra otel buldun mu dedi, evet dedim 100 Euro’ya ayarladım, güldü, orada 100 Euro’ya otel olmaz, köpek kulübesi olmasın dedi 🙂 Çok haklı aynı mekanda 100 Euro’dan 1.000 Euro’ya kadar oteller var.

Yani anlayacağınız gerçekten çok pahalı bir yer ama bizim şansımıza biz St. Christine’de, hem de tam merkezde 100 Euro’ya bir otel ayarladık ama hiç bilmeden, görmeden, Val Gardena hakkında hiç bilgi olmadan. Öyle güzel ve merkezi bir otel çıktı ki sizlere anlatamam, sıcacık, tertemiz bir butik otel, gidecek arkadaşlarım olursa benimle irtibata geçsin, bilgileri veririm.

Yemekler de keza aynı şekilde, pahalı ama hani öyle bizdeki gibi abartılı değil, mesela biz bir Et Restoranında 600 gram T-Bone Biftek, Salata, iki biraya 50 Euro ödedik ki bence gayet uygundu. Americano kahve yaklaşık 5 Euro, yine Bira 5 Euro…

Zaman olarak Aralık – Mart dönemi en güzel zamanı diyorlar, bizim bulunduğumuz zaman da muhteşemdi, gündüz güzel bri güneş vardı ama gece tabi hava oldukça soğuyor.

Val Gardena hakkında yazacaklarım bu kadar, aslında her 3 yer ile de ilgili hem kareleri, hem videoları paylaşmıştım, özellikle CANLI YAYIN yaptığım üç bölgesi de çok keyifli. Umarım seyrettiğiniz yerler, vermiş olduğum bu bilgiler ile daha bir örtüşür 🙂

Sevgi ve Saygılarımla,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN