Menu

KOBRA etkisi

Bu terimi bir çok arkadaşım biliyor olabilir, ben ilk defa duydum ve okudum, hikayesi de çok hoşuma gittiği için sizlere de yazmak istedim. Bu arada google’dan bulabildiğim en sevimli KOBRA yılanı fotoğrafını koydum.

Kobra Etkisinin tam tanımı; Süregelen bir problemin çözümü için yapılan müdahalenin, problemi daha da içinden çıkılmaz hale getirmesi durumu.

Ama bunun güzel bir hikayesi var.

İngilizler Hindistan’da egemenliği ele geçirirler ama çok büyük bir sorun baş gösterir. O dönemde Hindistan’da çok fazla Kobra yılanı vardır ve İngiliz askerleri kobra yılanlarından nasıl korunacağını bilemedikleri için büyük zayiat vermeye başlarlar.

Bunun üzerine İngiliz Hükümetinin aklına dahiyane bir fikir gelir. Her bir KOBRA yılanını ölü getirene 1 STERLİN vereceğini duyurur.

Bunun üzerine halk kobra yılanlarını öldürmeye ve öldürdükçe sterlinleri toplamaya başlarlar.

Kampanya çok büyük başarıya ulaşır, ölümler oldukça azalır, ancak İngilizlerden daha dahiyane fikir Hintlilerin aklına gelir ve Kobra yılanı üretim çiftlikleri kurmaya başlarlar. Sonra da bu çiftliklerdeki yılanları öldürüp İngiliz Hükümetinden sterlinleri toplamaya başlarlar.

Artık öyle bir zaman gelir ki, İngiliz Hükümeti düşündüğünden çok daha fazla sterlin ödemeye başlamıştır. Bunun üzerine İngiliz Hükümeti kampanyayı durdurur ve artık kobra yılanlarına ödeme yapmayı durdurur.

Buna kızan halk, bu sefer kurmuş oldukları çiftliklerdeki Kobra Yılanlarını serbest bırakır ve ilkinden çok daha kötü sonuçlar doğurur.

İşte bu olaya KOBRA ETKİSİ deniyormuş. Yani bir olayı düzeltmek için çıkılan çözüm, sorunu daha içinden çıkılmaz hale getirme durumu.

Bunu hayatımızda sürekli yaşıyoruz değil mi, bir şeyleri düzeltmeye çalıştığımızı düşünürken, bazen daha da karmaşık hale getiriyoruz.

Dolayısıyla KOBRA etkisi günlük yaşamımızda bile yer almış durumda, ama artık ne olduğunu biliyoruz :))

Sevgiler,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN