Menu

Niye mi ATATÜRK?

Bu fotoğrafı bir arkadaşım LinkedIN’de paylaşmış, oradan aldım.

Harf devriminden sonra Atatürk zaman buldukça okulları denetlerdi, bir çok fotoğrafını görmüşümdür, bu fotoğrafı ilk defa görüyorum. Bir sınıf ziyareti yine, öğretmen Atatürk’ü görünce hemen masasından kalkıp yer vermek istiyor, Atatürk onu durduruyor, orası senin yerin diyor, kendisi ayakta dersi dinliyor.

Bugün ise öğretmenlerimizi VALİ BEY fırçalıyor…. Öğretmenlerimizi kaybediyoruz.

Daha öncede paylaşmıştım, Cumhuriyet dizisinden seyrettiğim bir sahneyi aktaracağım, belki bilmeyen vardır veya paylaştığımda okumayan.

Cumhuriyeti ilan etmeden Atatürk mecliste çok zorlu günler geçirmektedir, bu sırada neredeyse 24 saat çalışmaktadır ve hasta düşmüştür. Mecliste sıkıntılar yaşanmaktadır, var gücüyle onlara yanıt hazırlarken daha önceden organize ettiği öğretmenlerin bir toplantı salonunda toplandığı haberi gelir ama hastadır. paşam hasta olduğunuzu söyleyelim, bir başka gün gelsinler der yaverleri, Atatürk kabul etmez.

Sonra toplantıya girer, bütün öğretmenler ile buluşur, konuşur. Öğretmenler gittikten sonra toplantıyı organize eden yaverini çağırır.

Toplantıya katılım çok yüksekti der, teşekkür ederim AMA bugünden sonra bir daha KADINLAR ile ERKEKLERİ ayırıp, kadın öğretmenleri arkaya atmayacaksınız. Hepsi birden karışık oturacaklar.

Böyle bir bakış açısına sahip bir liderdi Atatürk…. Onun öğretmenlere verdiği değeri, ondan sonra hiç bir DEVLET adamı vermedi, bugünde işte görüyorsunuz verilen değeri.

O yüzden bizler ATATÜRK’ün zamanına yetişemedik ama onun yaptıklarını okuyarak, dinleyerek, onun çizdiği yolda ilerleyerek büyüdük ve çocuklarımızı da onun istediği gibi yetiştirmeye gayret ediyoruz.

Boşuna uğraşmayın, bu ülkedeki ATATÜRK sevgisini silmeye, azaltmaya, yok etmeye bugüne kadar KİMSENİN gücü yetmemiş, bundan sonra da kimsenin gücü yetmeyecek.

NOKTA !!!

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN