Menu

Katar Seyahat Notları

Katar..

Minnacık bir ülke, nüfusu 2 Milyon 200 Bin. Onun da 1 Milyon 700 Bini Başkent Doha’da, Ülkenin geri kalanın da sadece petrol rezervlerinde çalışan personel oluşturuyor. Yani Katar demek Doha demek.

Aslında Kuveyt için ne yazdıysam, Kuveyt’i değiştirip Katar yazsam o kadar benzer bir ülke. Gökdelenleri, yaşam tarzı, kadının yeri, vatandaşlarına sağladığı haklar.

Ancak aralarında minikte olsa bazı farklılıklar var.

Örneğin Katar tam bir Spor şehri, hatta bugün 14 Şubat’a denk geldi ama Katar’da Ulusal tatil, tatilin adı SPOR günü.

Bugün Katar’da yaşayan herkes SPOR yapacak. Bunun içinde bir sürü aktivite ve etkinlik düzenliyorlar. Kimi futbol oynayacak, kimi tenis, kimi koşacak, kimi yüzecek. Sporun her dalını bütün halka sevdirmeyi amaçlamışlar.

Zaten Katar Tenis konusunda oldukça ileride, 13-17 xxonMobil Tenis Turnuvası başladı, her taraf turist kaynıyor.

Bunun yanında biliyorsunuz bu minnacık şehir, 2022 yılında Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak.

Gelişmişlik cidden üst seviyede, Katar vatandaşları hiç bir işte ÜCRETLİ çalışmıyorlar, çoğunun kendi iş yerleri var. Devlet bu hakkı veriyor, destekliyor.

Hiç bir hizmete para ödemiyorlar, Sağlık, Eğitim, Elektrik, Su bedava. Vergi diye bir kavram yok. Çocuğunu Yurt dışında okutmak isteyen veya yurt dışında tedavi olmak isteyenler Devlet tarafından finanse ediliyor. O yüzden de okuma yazma oranları çok yüksek.

İşyerlerinde tamamen yabancılar çalışıyor, bolca Çinli, Filipinli, Türk görmeniz mümkün.

Dubai’nin gökdelen sevdası burada da var, alabildiğince büyük AVM ler dolu her yerde. Eğlence hayatı Dubai kadar olmasa da var, aynı şekilde otellerde – bazılarında – alkol alabiliyorsunuz ama bunu söylemeniz gerekiyor.

Aklınıza gelebilecek Dünyanın her markası mevcut. yemekten Mücevhere bütün zincir mağazalar var.

Parası Kuveyt kadar değerli değil, aslında Türkler için kolay bir yer,çünkü 1 Kuveyt Dinarı, yaklaşık 1 TL. Yani 60 KD gördüğünüz bir yerde fiyat 60 TL, hiç dolar / euro ile uğraşmıyorsunuz.

Katar ucuz bir yer değil, yemekler pahalı, alışveriş pahalı tabi bize göre. Yani şöyle söyleyeyim, bir lokantada Türkiye’de yediğiniz yemeğe diyelim 50 TL ödüyorsanız, Katar’da o minimum 80 – 100 TL arasına denk geliyor. Kıyafetler de öyle.

Her yerde olduğu gibi burada da Eski ve Yeni Doha var. Fotoğraflarda gördünüz, Eski Doha daha egzotik, mahalleler, sokaklar, mağazalar eski, Arap tarzı. yeni Doha ise gökdelenlerden ve AVM lerden oluşuyor.

Trafik sorunu büyük, özellikle sabah ve iş çıkışı. Çalışma saatleri ilginç, sabah 06:00 – 07:00 gibi başlayıp, saat 14:00 te işi bitiriyorlar.

Gelişmiş bir Otobüs ağı var ama sadece yabancılar kullanıyor, çünkü yerli halkın arabaları mevcut, yine çok ciddi Devlet yardımı ile herkesin arabası var. Arabaları da tabi oldukça lüks arabalar.

Benzin inanılmaz ucuz, ben Nissan kiraladım, bırakırken yarım depo doldurdum, 40 TL ödedim. Yani 80 – 100 TL ye bir depo benzin alabilirsiniz. Araba kiraları çok pahalı değil, tavsiyem giderseniz mutlaka araba kiralayın.

Metroları yok ama yapıyorlar. Normalde 4 5 yılda bitmesi gereken bir metroyu 2 yılda bitireceklermiş. Dünya Kupası için muazzam bir çalışma var. Her tarafa stat yapıyorlar.

Kadınlar burada da el üstünde tutuluyor desem yeridir, altlarında son model arabalar, en pahalı kıyafetler, aksesuarlar. AVM lerde oturup 1 2 saat gözlemleyin, anlayacaksınız ne demek istediğimi.

Katar ve Türkiye çok ciddi işbirliği içinde. Türk Hastanesi, Türk Otelleri gibi bir sürü inşaat işi Türkiye tarafından yapılıyor. Buna karşılık onlar da bizden Banka alıyor, QNB ve tabi Digitürk. O yüzden Türkiye’yi seviyorlar.

Bir çok ülkeye vize varken, Türkiye’ye vize yok, pasaportunuzu alıp gidiyorsunuz.

Yazın özellikle Deniz turizmi çok fazla, çünkü üç tarafı deniz ile kaplı bir yarımada Katar ve büyük oteller çok ciddi servis ve hizmet veriyorlar. Dubai’nin rakibi olmaya adaylar.

Söylemem gerek yok tabi, son derece Güvenli bir şehir, suç oranı neredeyse sıfır. ben hiç kaza görmedim, onu bırakın hiç polis görmedim. Hiç bir yerde AVM ler dahil güvenlik araması yok, eliniz kolunuzu sallayarak geziyorsunuz şehirde.

Fotoğraf çekmek bu ülkede pek sorun değil. İstediğiniz yerde fotoğraf video çekebiliyorsunuz.

En çok tüketilen şeylerden birisi Shisha yani bizim Nargile. Her yerde onu içiyorlar.

Gezilecek yerleri küçük olmasına rağmen Kuveyt’ten ve neredeyse Dubai’den bile fazla. Otobüs turları var, biraz pahalı, benim zamanım olamadı ama binmekte fayda var, 180 KD ödediniz mi bütün Doha’yı bir günde gezebilirsiniz.

Hava yazın çok sıcak, 40 50 dereceleri buluyor, o yüzden gitmeyi planlıyorsanız hava durumuna göre gidin derim.

Bir de bahsetmeden geçemeyeceğim, bu 2 milyonluk şehirde bir havaalanı var, yani müthiş diyeceğim. Gördüğüm en güzel havaalanlarından birisi.

Anlatacaklarım bu kadar, umarım gördüğünüz fotoğraflardan sonra bu bilgiler yeterli olmuştur.

Sevgi ve Saygılarımla,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN