Menu

Tutankamon : Yaşamı ve Laneti …

Tutankamon’un dizisi başlayınca çok heyecanlandım, mini bir dizi, baş rolde Ben Kingsley var.

Mısır ziyaretemizde Piramit’leri gezerken, en çok onun adından söz ediliyordu. O zaman döndükten sonra da biraz okumuştum ama tabi unutuluyor. Dizi ile birlikte o gezdiğimiz yerler aklıma geldi, ben de Tutankamon’un hayatı ile ilgili çok uzun olmayan bir araştırma yazısı yazmak istedim.

Asıl adı Tutankhaton’muş, babası öldükten sonra 9 yaşında Firavun oluyor, üvey kardeşi ile evlendiriliyor. Soyunun son erkeği olduğu için Firavunluğun devamı için, mutlaka ERKEK evlat gerekiyor, fakat kız kardeşini sevemiyor.

Tutankamon’un gerçek yaşamını bilemiyoruz tabi ama dizide BARIŞ ve DÜRÜST bir karakter, genç olmasına rağmen son derece adil. Zaten mücadelesi barış için oluyor, tarihe göre de onun firavunluğu barış içinde geçiyor.

Yine dizide, tarihte en çok görülen olaylar var. Vezirler, Rahipler güç savaşı içinde , kendilerine göre 0layları manipüle edip, Firavunu bir çok kez yanıltmaya çalışıyorlar, hatta karısı olan kız kardeşine aşık olan kuzeni ile general iş birliği yaparak Tutankamon’u firavunluktan ediyorlar. Gerçekten bu olaylar yaşandı mı bilemiyorum tabi. Ama dizi bu bölümleri çok etkileyici veriyor.

5

Çok genç yaşta ölüyor, 19 yaşında. neden öldüğü belirsiz olmasına rağmen, hain general tarafından öldürüldüğü iddia ediliyor.

Neyse yaşamı ve ölümü böyle ama esas Tutankamon’un bu kadar ses getiren olayı, Tutankamon LANETİ.

Mezarı 1922 yılında Howard Carter tarafından bulunuyor, Mısır’da Krallar Vadisinde , mezardan çıkarılanlar Kahire Müzesinde sergileniyor. Mezarını da çeşitli ülkelerde ayrıca sergilemişler.

3

Lanetler, Carter’in çok sevdiği kanaryasının bilinmeyen bir nedenden dolayı Mısır’ın simgesi olarak kabul edilen bir kobra yılanı tarafından yenilmesiyle başlamış. Bir süre sonra kazı işlerinin ücretini karşılayan Kişi Lord Carnavron kan zehirlenmesi nedeniyle ölmüş. Ayrıca mezara giren bazı kişilerin ateşli bir hastalıktan ölmesi de firavunun laneti adında bir hurafe başlatmış.

İşin ilginç tarafı, Tutankom’un  lahitinde hiyeroglif olarak bulunan bir yazı bu lanet efsanesini desteklemekte.  ”  Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır “. 

Diziyi kesinlikle tavsiye ediyorum, henüz 2 bölümü yayınlandı, son bölümü de yakındır.

Keyifli seyirler dilerim.

Sevgilerimle,

 

 

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN