Menu

Lagos Seyahat Notları

Lagos / Nijerya Seyahat Notları

Yoğun bir iş programı ile gittiğim Lagos hakkında ne kadar bilgi verebilirim bilmiyorum ama en azından gördüklerimi, dinlediklerimi ve biraz da araştırdıklarımı sizler ile paylaşmak istiyorum.

Önce biraz Nijerya’dan bahsedeyim, tam 170 Milyon nüfusa sahip bir ülke düşünün, yani Türkiye’nin neredeyse 2 katı, Lagos ise bizim Istanbul, 18 milyon kişi yaşıyor Lagos’ta.

nigeria.abuja.lagos.lg

Nijerya ilginç bir ülke. Başkenti 1991 senesine kadar Lagos, daha sonra değişiyor ve Abuja oluyor, nedenini sorduğumda çok ilginç bir şey anlattılar. Lagos coğrafik olarak çok önemli bir noktada, o yüzden Asker ağırlıklı ve Nijerya’nın tarihi de Askeri Darbeler ile dolu. Askeri darbelerden kaçınmak için baş şehri Lagos’tan Abuja’ya taşımışlar, görünen o ki başarılı da olmuşlar.

Lagos Lagos, İddo, İkoyi ve Victoria gibi bataklık adalarını ve Gine Körfezi’nin bir girintisi olan Benin Körfezi kıyılarını içine alana bir yer, o yüzden de bir çok köprü var adalar ile. Hatta Afrika’nın en uzun köprüsü burada 12 km lik bir köprü, albümlerde bazı kayıklar, bataklık gibi yerler göreceksiniz, o köprüden çekilen fotoğraflar onlar.

_141755 _141758

Ticari olarak lagos çok önemli çünkü deniz ticareti buradan yönetiliyor, dediğim gibi çok büyük ve kalabalık bir şehir. Amerika- Avrupa her şirketin burada bir temsilcisi var, özellikle Bankalar çok yoğun.

Nijerya tarihinde ilk defa 16 yılık bir demokrasi var, yani 1999 senesine kadar maksimum 6 yıl dayanmışlar demokrasiye, her 1 2 yılda bir askeri darbe olmuş, 1999 dan beri darbe yok, demokrasiden çok memnunlar.

Havası inanılmaz nemli, rahatsız edici. Yazın çok daha sıcak oluyordur eminim.

Trafik bizde ki gibi, mesai saatlerinde çok yoğun, onun dışında fena değil, şaşırtıcı bir rahatlık var.

Motorsikletten bozma TUK TUK dediğimiz minik taksiler var, normal taksi de var ama az. Yine bizdeki gibi minibüsler ve Belediye Otobüsleri var. Tuk tuk’lar tabi hayat kurtarıyor, çünkü onlar için trafik kuralı yok, her yere girip, çıkıyorlar.

_175214 _175417

Para birimleri Nayra, 1 Dolar yaklaşık 200 Nayra.

_123833

Yemek konusunda sıkıntı çekilmeyen bir ülke, çünkü KFC den tutun, Pizza ya kadar her şey var, Alış veriş Merkezleri aynı bizim gibi, ne ararsanız buluyorsunuz. Biz 6 kişi biftek ve bira yedik, güzel bir restorandı, toplam adam başı yaklaşık 50 60 dolar tuttu, yani çok pahalı değil.

_203443

Gelelim en önemli noktaya, ne kadar güvenli bir yer. Açıkçası şaşırtıcı derecede güvenli buldum ben Lagos’u. akşamları tabi nasıl oluyor bilemiyorum ama her şehirde gidilmesi gereken, gidilmemesi gereken yerler var, şehir içindeyseniz pek sorun yok gibi.

Fotoğraf çekmek biraz sorun, öncelikle fotoğraf çekmenizi sevmiyorlar veya çektiğiniz fotoğraflar için mutlaka para istiyorlar. Yani şehir içinde kendi başınıza gezerken fotoğraf çekmeye kalkarsanız çok ciddi paralar ödeyebilirsiniz. O yüzden bir rehber eşliğinde gezmenizde fayda var ki buna rağmen cidden zor.

Gezilecek yerleri yazmayacağım çünkü zaten çok değil ve ben de bir çoğuna gidemedim. National Müze mutlaka gezilmeli ama maalesef fotoğraf çekimine izin vermiyorlar, MUTLAKA gitmelisiniz.

20150613_142812

Onun dışında albümlerde göreceksiniz, Özgürlük parkı çok güzel. Eskiden hapishaneymiş, sonra park haline gelmiş, çok ünlü insanlar o hapishanelerde yaşamış, albümde sıra sıra boşluklar olan bir yer göreceksiniz, oralar her bir mahkuma verilmiş yerlermiş.

_151146 _151259

Aklıma başka bir şey gelmiyor, verebileceğim bilgiler bu kadar, umarım albümlerle birlikte sizlere biraz Lagos’u aktarabilmişimdir.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN