Menu

Brunei Seyahat Notları…

Önce notları yazmak istedim, daha sonra da albümü paylaşacağım 🙂

Brunei, Brunei Sultanlığı, Dünyanın en zengini Brunei Sultanı laflarını hep duyardım da, nerede olduğunu tam olarak bilmezdim. Ne zaman ki iş gereği Brunei’ye gelmem gerekti, hemen incelemeye başladım.

Brunei Güney Doğu Asya’da Borneo adasında Malezya’ya komşu Singapur kadar bir yer, yani yüz ölçümleri hemen hemen aynı, ancak Singapur’da 6 Milyon kişi yaşarken, bu ülkede sadece 400.000 kişi yaşıyor.

Brunei Sultanlığı çok eskilere dayanıyor, 1400 lü 1500 lü yıllarda bile var. Şu anda Sultan tarafından idare ediliyor ama parlamenteyo benzeyen sistemleri de var, yani başbakanları ve bir kaç Bakanı var.

2013 yılında burada ŞERİAT ilan edilmiş, ancak sokaklara bakarsanız Dünya kabul etmese bile halk halinden memnun. %95 müslüman, % 5 diğer dinlerden. Ancak Arabistan’daki gibi katı bir uygulama yok, kadınların başı türbanlı ama aynı yerde mini etekli, şortlu yabancılar ve özellikle çinliler de dolaşıyor ve gezebiliyor.

Suç işleme oranı zaten çok düşükken, şeriattan sonra neredeyse tamamen kesilmiş durumdaymış, suç işlemedikçe kimsenin kimseye karışmadığı bir ülke.

Ülkenin refah düzeyi çok yüksek. VERGİ diye bir şey yok, çalışanlar tam maaş alıyor, 1.000.000 Brunei Dolar ( yaklaşık 700.000 USD ) üzerinde iş yapan firmalardan %18 vergi alınıyor, eğer bu kadar yapamıyorsanız, vergi de ödemiyorsunuz.

Elektrik ve su gibi şeylere minimum ödeme yapıyorsunuz, hastaneler ya ücretsiz veya 1 Brunei doları ( 0,7 USD ), eğitim ücretsiz, benzin litresi 20 25 cent, açıkçası Devlet bir çok şeyi sübvanse ediyor. Halka giden hizmetlerin çoğundan vergi alınmıyor, ödeme dahi yapılmıyor.

Alkol tamamen yasak, el altından oluyordur belki bilmiyorum. Sigara bir çok yerde yasak, hatta SİGARA satan yer yok. Yani sigaranız bitti mi yine el altından bulmak zorundasınız, hiç bir yerde sigara satılmıyor. İçmede kuralları var ama esnek, sadece halka açık yerlere 5 6 metre uzaklıkta sigara içebiliyorsunuz.

Taşıma yine çok cüzi paralar, taksi çok az çünkü hemen hemen herkesin arabası var ve çok küçük bir yer, otellerde gideceğiniz yerlere bedava hizmet veriyor, o yüzden taksi sıkıntısı pek yok.

Turizm geliri düşük, çünkü iş yoksa ve alkol yoksa bir çok turist gelmiyor, o yüzden sahillerindeki 6 7 yıldızlı otellerin fiyatları ucuz, görmedim ama Ibrahim sahiller muhteşem diyor, zaman kalmadığından bakamadık.

Camiler ise muhteşem, hem görsellik, hem büyüklük açısından gerçekten çok etkileyiciler. Parkları çok güzel anlattı ama göremedim, bir de Water Village varmış, ama oraya da gidemedik tabi, yarım günde anca bu kadar 🙂 

Yiyecek olarak ne ararsanız var, Pizza Hut’dan KFC ye, Burger Kingden McDonalds’a, İtalyan dan Thai sofrasına kadar.

Alışveriş Merkezleri çok şık yine ne ararsanız var, hemen hemen bütün meşhur markalar var.

Aktarabileceklerim bu kadar, gezilecek yerler için pek tavsiye yazmıyorum, nasılsa onlar internette var, oradan bulabilirsiniz, umarım azıcık da olsa Brunei hakkında bilgi verebilmişimdir.

Keyifli okumalar dilerim.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN