Menu

Körler sağırlar, birbirini ağırlar..

Facebook’ta beni en çok mutlu eden bir şeyi, sizler ile paylaşmak istiyorum.

Bir çoğumuz, benim gibi Gezi olaylarına kadar Facebook arkadaş listemizi çok fazla gözlemlemiyorduk, bir şeyler paylaşırdık, farklı görüşte olanlar ile de onları tartışırdık, hatta arada arabulucu roller üstlenirdik.

Ama Gezi olayları ve arkasından yaratılan NEFRET söylemleri, ve arkasından 17 25 Aralık olayları, artık insanları iyice ayrıştırdı, ben de dahil olmak üzere bir çok kişi arkadaş listesini yeniden düzenledi, kendince uygun olmayan arkadaşlarını sildiler veya silindiler.

Bu arkadaşlarına hala hiç dokunmayanlar da var, asla eleştirmem, başa çıkabiliyorlarsa, yazılan yapılan yorumlardan rahatsız olmuyorlarsa onun sorunudur, beni ilgilendirmez.

Ama ben bu insanların yazdıklarına yorum yazmıyorum genelde, çünkü ben yazdıktan sonra, o kişiye yazılan tüm yorumlar bana da gelmeye başlıyor ve öyle yorumlar okuyorum ki çıldırıyorum, o yüzden de uzak durmayı tercih ediyorum.

Arkadaş Listenizi temizledikten sonra sayfanız sizin gibi düşünenlerin yorumları ve paylaşımları ile doluyor, hani bizim ” Körler Sağırlar, Birbirini Ağırlar ” dediğimiz durum ..

Sevindiğim nokta ise şu; bu sayfalarda yazanlar, paylaşanlar belliydi, hep aynı kişilerdi, genellikle o yazan kişilerin yazdıkları beğenilir veya paylaşılırdı…

Ama şimdi bakıyorum, düne kadar sadece beğenen veya paylaşanlar da artık kendilerinden bir şeyler yazmaya başladılar, düne kadar hiç bir siyasi yorumunu okumadığım arkadaşlarımdan bugün oturup eleştiri yazanlar var.

Bu çok güzel bir gelişme, bence herkes bir şeyler YAZMALI, paylaşmalı, benim bilmediğimi sen bana okutmalısın, belki yakaladığın bir haber, belki bir düşünce tarzın, paylaşmak önemli.

Birilerinin yazdığını beğenmek veya paylaşmak ne kadar güzel ve önemliyse, senin de fikirlerini ve düşüncelerini paylaşman o derecede önemli, o yazdıklarımızla bizler birbirimizi daha iyi tanıyoruz, senin yazdığını ben beğenip paylaştığımda, sadece senin değil, benim listemde olan arkadaşlarım da senin yazdıklarını okuyor, beğeniyor ve paylaşıyor.

Yani arkadaşım, sessiz kalmamak lazım, birbirimizi aydınlatmamız lazım, yazmaktan korkmayın, çekinmeyin, kimse beğenmez demeyin.

Burada bu konularda yazan insanlar artık BEĞENİ sayısı için yazmıyor, yapabildiğimiz tek şey BİRBİRİMİZİ UYANDIRMAK olmalı …

Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN