Menu

Günün Yorumu : Gelelim koalisyon hesaplarına …

AKP ilk genel seçimde tek başına iktidar olacaktır.

400 milletvekili çıkartır mı bilemem ama Sayın Cumhurbaşkanı bu sefer sahaya inmez ise, Sayın Davutoğlu daha yumuşak, kucaklayıcı bir politika izlerse CHP ve HDP yerinde sayar, MHP barajı zorlar ve AKP tek başına iktidar olacağı milletvekili sayısına çok rahat ulaşır.

Bunu artık AKP de gördü, gördükten sonra da bütün ibre onlar açısından tekrar SEÇİME döndü.

7 Haziran’da halk %60 hükümet kurma hakkını muhalefete verdi, seçim sonuçlarından sonra da AKP’yi istemeyenler bu BLOKA sevindi ama daha 8 Haziran olmadan MHP, HDP’ye kapıları kapattı.

Yani BLOK çöktü.

Ve bu tavrını düne kadar da sürdürdü.

Düne kadar ne yapacağım, kiminle koalisyon yapacağım, yoksa muhalefette mi olacağım diye düşünen AKP, bugün çok daha güçlü, ÇÜNKÜ muhtemel bir erken seçimin onları iktidara taşıyacağını gördü.

Sayın Cumhurbaşkanı kurnaz ve kim ne derse desin usta bir politikacı, sessiz kaldı, bekledi, bugünün geleceğini ve bu partilerin bir araya gelemeyeceğini biliyordu. O yüzden başından beri SEÇİM diye düşünüyordu.

Şimdi içi çok rahat, şimdi yönlendirmeler de tamam. AKP bundan sonra farklı bir politika izleyecektir.

O yüzden biden bire ” Cumhurbaşkanımızı koalisyon malzemesi yapmayız ” demeye başladılar.

MHP bir başka dünyada yaşıyor, 6 milyon kişiyi görmezden gelmek, koskoca bir Güney Doğu Anadolu insanın taleplerine sırt çevirmek nasıl bir politika bilemiyorum tabi.

Gerçekten merak ediyorum, HDP nin bugünkü milletvekilleri 7 Haziran’da mı geldiler bu Meclise? Bir çoğu zaten bu Meclis’te görev yapmıyorlar mıydı? Sanki HDP diye bir parti yoktu da, birden bire 7 Haziran’da mı ortaya çıktı?

Şimdi iki parti AKP ve MHP erken seçim istiyor, mesela ne olacak da MHP oyunu arttıracak? AKP nin arttıracağı kesin de, MHP neden erken seçim peşinde?

6 Milyon HDP’ye oy veren kitle 3 ay sonra biz yanlış yaptık diyerek HDP’ye oy vermekten mi vazgeçecek?

CHP’nin %25 oyun altına düşmesi de olanaksız olduğuna göre, CHP ve HDP oylarını korursa MHP kimden oy alacak ki bu erken seçimi istiyor? Anlaması bizim için ZOR ama demek ki MHP ve MHP’li milletvekilleri için kolay demek ki.

Gerçekten ne olduğunu bilmediğimiz ÇÖZÜM SÜRECİ dursun ne demek? Nasıl bir ön şart bu? Önce hükümet ol, öğren, nedir, ne değildir, sonra çık Türk Halkının karşısına de ki ” Bu konuda konuşulanlar kabul edilemez, bakın şunları istiyorlar ama veremeyiz. ”

O zaman kim ne diyebilir?

Yarın PKK Türk askerlerini şehit etmeye başlarsa bunun sorumlusu kim olacak? Her gün 8 10 Mehmetciğimiz öldürülmeye başlarsa bunun sorumluluğunu alacak mı Sayın Bahçeli?

Sadece Oktay Vural’a üzüldüm, daha yeni bir konuşma yapmış ve bugün seçtiği Meclis Başkan’ına SIVIŞMA BAKANI demişti, şimdi gidip saygıyla elini sıkacak.

Özetle, ben artık KOALİSYON olanağı görmüyorum, AKP ne CHP ile ne MHP ile koalisyon yapar, HDP ise tavrını değiştirmedi, onlar ile de olmayacaktır.

AKP ilk erken seçimde 300’e yakın milletvekili ile tek başına iktidara gelecektir.

Ve bu HALKA müstahaktır, nasıl istiyorsan öyle YÖNETİLİRSİN.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN