Menu

YORUM : Huzurlu bir güne uyanmak

Kesinleşmemiş sonuçlara göre bütün sandıklar açıldı, oy oranları belirlendi ve milletvekilleri sayıları belli oldu.

Seçime katılım oranı : % 86

AKP – %40.70 : 256 Milletvekili
CHP – % 25,16 – 132 Milletvekili
MHP – %16,50 – 82 Milletvekili
HDP – % 12.99 – 80 Milletvekili

Peki Saadet, Vatan, DSP, Andolu Partisi ne yaptı?

Saadet – %2,7
Vatan Partisi – % 0,33
DSP – % 0,19
Anadolu Partisi – % 0.06

Vatan ve Anadolu Partileri için sonuçların böyle olacağı çok belliydi ama onlar yine de girdiler, şanslarını denediler ama %1 oya bile ulaşamadılar.

Dün heyecanla yaptığımız analizlere, herkes gibi bugün daha sakin bakalım.

Düne kadar en büyük korkumuz neydi?

İki koldan saldıran AKP’nin BAŞKANLIK sistemini direk sağlayacak ( 400 milletvekili ) veya Başkanlık sistemini Referanduma götürecek ( 330 Milletvekili ) bir seçim sonucunun çıkmasıydı.

Sırf bunu çıkartabilmek için Sayın Erdoğan çok büyük bir risk aldı, seçimde aldığı % 52 oya güvendi. Kendisi de sahaya inerse, AKP ile birlikte 400 milletvekili olacağını hesapladı. Sonra baktı HDP ciddi bir engel, Başkanlık Sistemini bir kenara koydu, HDP’ye yüklendi, çünkü en büyük engel oydu.

Devletin Valisi, Kaymakamı, Eğitim Müdürleri AKP ve Sayın Cumhurbaşkanının mitinglerine gidilmesini şart koştu, yazılı evraklar ile hem de, göz göre göre. Camilerde hutbe okutuldu, Camiler siyaset alanlarına döndü.

Yetmedi, eline Kuran aldı, kefen dedi, Menderes dedi, Turban dedi, Osmanlı dedi. Günde 2 3 yerde konuştu, açılışlar yaptı ve bunları yaparken dedi ki;

” Tabi ki bu masrafları Devlet karşılayacak, ben %52 oy ile seçildim. ”

Halk izledi, yine oyunu verdi, sevenleri onu ve AKP’yi terk etmedi, birinci parti yaptı ama o ÇOK UMUTLU olduğu baraj sistemi bu sefer onun başını yedi.

Normal bir sistem ile çok daha fazla milletvekili çıkaracakken, baraj yüzünden 80 milletvekilini HDP aldı.

Facebook’tan takip ettiğim kadarıyla bir çok arkadaşım iki arada bir derede, TAMAM diyor hepsi Sayın Cumhurbaşkanı durduruldu, AKP yerle bir oldu DA, diğer taraftan teşekkür konuşmasında terörist başına teşekkür eden HDP Meclis’e girdi.

Bu Mecliste yer almasında AKP ve CHP sebep oldu. HDP şimdi bir de anahtar parti konumuna geldi, artık Terörist başını hapisten kurtaracaklar, şehitlerimizin kemikleri sızlayacak.

Ben bu konuda fikirlerimi hep söyledim, bana eğer AKP ve Sayın Cumhurbaşkanı mı durdurulmalı, yoksa HDP mi diye sorarsanız, ben birinciyi tercih ederim. HDP li değilim, oyumu da vermedim, hiç bir zaman İmralı’da yatan kişiye Sayın falan da demedim, hep Terörist Başı dedim ve benim için öyle de kalacak.

Ancak bu kadar üzülen, kızan arkadaşlarıma şunu anımsatmak isterim. HDP parti olarak Meclis’te zaten vardı? Olan bir partiyi, nasıl Meclise soktunuz diye mi kızıyorsunuz?

AKP ile HDP, seçim dönemine kadar birlikte görüşmeler yapmadılar mı? kaç yıldır İmralı’ya gidip gelmiyorlar mı? Sırrı Bey ile yan yana, kol kola fotoğraflar çektirip billboard’lar da yayınlamadılar mı, sosyal medyada paylaşmadılar mı?

Dolmabahçe’de yan yana açıklama yapanlar kimdi? Devlet zaten HDP’yi çoktan kabul etmiş ve görüşmelere devam etmiyor muydu?

Yani HDP diye bir parti yoktu, bu konuların hepsi akademisyenler tarafından mı yürütülüyordu? Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya zaten milletvekili değiller miydi?

O yüzden bu MECLİSE girdiler tezini çok iyi anlayamıyorum, düne kadar ne yapılıyorsa, bugünden sonra da onlar yapılmaya devam edilecek, belki bu sefer SİYASET içinde, Meclisİn kontrolünde yapılacak.

Uzatmayacağım, ben MECLİSE inanıyorum, orada her şey farklı olacaktır, HDP’nin bir planı vardır mutlaka, ama artık bu PLANI hukuksal zeminde ortaya koymak durumundadır, eskiye göre tek fark budur.

Bir diğer önemli nokta, kabul edin veya etmeyin ama HDP sayesinde KADIN Milletvekili sayısının artması MECLİS için daha demokratik olmuştur. CHP’de bu matematiğe son derece hizmet etmiştir, her iki partiyi de tebrik etmek gerekir.

Özetle, AKP eğer Sayın Cumhurbaşkanı ile ilişkilerini bu şekilde devam ettirecekse hiç bir parti ile KOALİSYON yapamaz, çünkü hiç bir parti böyle bir koalisyonu o varken YAPMAZ.

MHP dün koalisyonu reddetmiştir ama köprünün altından daha çok su akar, siyasette bugünden itibaren çok şey değişecektir.

AMA değişmeyen bir şey olacaktır.

Sayın Erdoğan için bugünden itibaren HAYAT çok zorlu geçecektir.

Artık insanların onun sesini duymak istemediği, gördüğünde nefret ettiği, insanları aşağılayan kibirli davranışları, acımasız söylemleri, kullandığı dil, yakıştırmalar…

Bunları yapacak ortamı bulacaktır yine, konuşacaktır ama HALK artık bunu kabul etmediğini, etmeyeceğini göstermiştir, böyle devam ederse, gerçekten çok daha zorlu zamanlar yaşayacaktır.

Berkin’in öldüğü gece burada bir yazı yazmıştım, her gece onun kabusu olacaksın diye, o günler başlamıştır, GEZİ ruhu intikamını almıştır, eminim dün gece uyuyamamıştır ve NE OLACAK diye düşünmeye başlamıştır.

Bitirmeden şu SANDIK başlarında duran tüm arkadaşlarıma, oylara sahip çıkan başta OY ve ÖTESİ ve diğer sosyal kuruluşlara teşekkür etmek lazım, nasıl muhteşem bir iş çıkardılar, muhteşemdiniz hepiniz.

HDP’nin mecliste olmasından korkmayın, önemli olan hala bir demokrasimizin olması ve bu demokrasiyi, Atatürk’ü ortadan kaldırmaya yönelen insanların bozgununa sevinin, her şey adım adım, bugün için gereken ONUN DURDURULMASIYDI, bu oldu….

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN