Menu

Gündem … 24 Haziran 2015

Taktım bu Reza Zarrab olayına ya, her haberi didik didik ediyorum. Artık nasıl ödül aldığını herkes öğrendi de, şimdi daha saçma bir durum yaşanıyor.

Baş aktör TIM, sonra Bakanlar ve tabi bir de Numan Kurtulmuş.

Hepsi bir vicdan hesabında, yok TIM gelme demiş, Numan Bey bilmiyordum demiş, Bakan ben tanımıyordum zaten demiş, demiş, demiş ..

Bu arada Türkiye İhracatçılar Birliği yani TİM’in Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu çok talihsiz bir demeç vermiş, demiş ki;

” Küçümsemek ya da hakir görmek anlamında demiyorum ama MATİLD MANUKYAN yüksek vergi ödediği için devletten kaç kez plaket aldı. ”

Bakar mısınız verdiği veya benzettiği örneğe…..

Şimdi o zaman bize bilen bilsin, bilmeyen, tanımayan arkadaşlara da google yardımıyla Matild Manukyan’ı tanıtmak düşer, çünkü mukayese edilen Reza Zarrab’ı artık tanımayan , bilmeyen yok.

Matild Manukyan, 1914 senesinde İstanbul’da doğmuş, İstanbul Ermeni aristokrasisinden gelen bir Ermeni kızı. Notre Dam Sion’u bitirip sosyete terziliğine soyunan bir kadın.

Erken yaşta eşini kaybetmiş, oğluyla birlikte yaşamaya başlamış, tasarladığı ve sattığı kıyafetler ile meşhur olmuş, daha sonra babasından kalan evlerin kiralarını toplamaya başlamış.

Kira borcunu ödeyemeyen bir müşterisi sayesinde kira borcuna karşılık ” Genelev ” işletmesini almış.

Daha sonra ” Genelev ” sayısını 37’ye çıkarmış. Çok ciddi paralar kazanmış.

Peki neden ödül aldı dersiniz, genelev patroniçesi ne satmış ta vergi rekortmeni olmuş, bu işle uğraşana neden 6 kez DEVLET vergi rekortmeni olarak ödül ve plaket vermiş?

Çünkü, Matild Manukyan kazandığı paraları gayrimenkula yatırmış, çalmamış, çırpmamış, gitmiş VERGİLERİNİ ödemiş aldığı evlerin.

Yani KAÇAK villalar, kaçak evler yapan, kazandığı paraları devlete vergi ödemeyeyim diye göstermemeye çalışan, vatandaştan aldığı paraları rüşvetlerle, yolsuzluklarla heba etmeye çalışan diğer İŞ Adamları gibi yapmamış.

Kazanmış, gitmiş yatırım yapmış ve vergisini vermiş. Devlette ona hak ettiği Vergi rekortmeni Ödülünü tam 6 KEZ vermiş.

Kolay mı olmuş bu vergi ödemeleri, hele Türkiye gibi bir ülkede. Çok zor olmuş tabi. kaç kere polis ile uğraşmış, kaç kere sorgulanmış, kaç kere polis tarafından taciz edilmiş.

En komik anılarından birisi tutuklanmasi için Şişli Adliyesine göndermişler, gönderdikleri Adliye binası Manukyan’a ait, yani Şişli Adliyesi kirayı Manukyan’a ödüyor.

Matild Manukyan 2011 senesinde de hayatını kaybetmiş, şimdi oğlu işlerin başında, Genelevler ne durumda bilmiyorum ama mal varlıkları artmaya devam ediyormuş.

İşte TİM Başkanının Reza Zarrab’a karşılık verdiği örnek bu.

Birisi olmayan bir ihracatın, DEVLETİN ödemesi gereken ama legal olmadığı için PARAVAN bir şirket tarafından İhracat satışı gibi gösterilen, kağıtların üstünden ŞAMPİYON, diğeri ise izlediği yol ne olursa olsun, yaptığı yatırımlarına karşılık olarak ödediği vergiler ile ŞAMPİYON olan bir kadın.

Hangisi daha ADİL, artık siz karar verin.

Herkese çok güzel bir gün dilerim.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN