Menu

Gündem … 17 Kasım 2015

G20 de bitti, mesajlar verildi, herkes evinin yolunu tuttu, kaldık yine biz bize….

Mayıs ayından beri, yani yaklaşık 6 aydır bir HÜKÜMET ile yönetilmeyen Türkiye. geçici Hükümetler, Bakanlar, seçimler derken kaybedilen koskoca 6 ay.

İşsizlik almış başını gitmiş, Mülteci sorunu devam ediyor, kışa hazırlıkla başladı, ekonomide kim nerede belli değil, yatırımlar durmuş, iş aslanın ağzında tam patronların bayıldığı bir noktadayız.

herkese G20 G20 diyordu, o da bitti.

G20’den bir şey çıkacak mı diye kimse beklenti içinde değildi, bu kadar tepe insanın olduğu bir yerde, 2 günde zaten bir şey çıkmaz, çıkmadı da….

Ama bence önemli bir kaç maddeyi kısaca aktarmaya çalışacağım.

1- Öncelikle seyrettiğim görüntülerde TOPLU fotoğrfa çekimi sırasında hiç kimsenin bizim Cumhurbaşkanımızın elini sıkmadan direk gidip Obama’nın elini sıkmak için kuyruğa girmesine üzüldüm. Zerre kadar sevmiyorum Sayın Cumhurbaşkanını ama orada Türkiye’yi temsil ediyor ve ev sahibi Türkiye, AMERİKA değil. Seyredin bakın, herkes kuyrukta Obama’nın elini sıkmaya çalışıyor, bir kişi bile sıkmadı elini, bunu KOCAMAN bir AYIP olarak görüyorum.

2- Obama’nın açıklaması çok önemli. ” Müslüman Liderler ciddiyetle Bu aşırı ideolijiler nasıl kök buldu diye sormalı. Müslüman ülkelrin bunu sorgulaması lazım ” demesi gerçek olduğu kadar düşündürücü de, ama tabi bunu kim ciddiye alacak, onu da araştırmak lazım.

3- Putin’in çıkışı ise bence bomba bir çıkış . ” İŞİD bugün 40 ülke tarafından finanse ediliyor, aralarında G20 ülkesi de var ” dedi. Burada tabi en önemli soru şu; İŞİD bugün nasıl ayakta, nasıl bu kadar güçlü? Nihayetinde bir Devlet değil, üretimi yok, o kadar arabayı, silahı nereden satın alıyor? Parayı nereden buluyor? Kim satıyor bu silahları? .. Yanıt basit ; İŞİD bugün Petrol havzalarını elinde tutuyor ve tam 83 ülkeye Petrol satıyor, günlük karı 1-2 Milyon Dolar. Sorunun yanıtı burada işte …. Putin’de buna dikkat çekiyor.

4- Bence burada bir BAŞKANLIk modeli uygulandı, çünkü G20 lere hep Sayın Erdoğan katıldı, Başbakanken de o katıldı, Cumhurbaşkanıyken de, halbuki G20 lere katılanların hepsi Sayın Erdoağn dışında ya Devlet Başkanı, ya Başbakan.. Biz de ise Sayın Başbakanın adı bile duyulmadı, göstermelik bir kaç kokteyl, yemek verdi. Bu da yeni Türkiye için ne planlandığının bir göstergesi.

5- Hiç şüphe yok ki, G20 nin en çok ilgi gören ismi, yakışıklı Kanada Başbakanıydı, kadınlar onunla selfie çektirmek için her şeyi yapmışlar, o da elinden geldiğince kimseyi kırmadan bayağı selfie çektirmiş.

6- Yeni Suriye politikası görüşülürken, biz hala İŞİD’i yalnız bırakmıyoruz, ille Esed’de gidecek diyoruz, daha doğrusu Dış işleri ile Cumhurbaşkanı farklı mesajlar veriyor. Dışişleri Suriye çözümüne evert derken ve imza atarken, Sayın Cumhurbaşkanımız bu iş Esed ile olmaz mesajı veriyor, bakalım ne olacak, kimin dediği olacak.

***
Sayın Başbakan gündemde olmadığı için yaptığı açıklamalar da pek kimse tarafından takip edilmiyor, o da takip edilmek için sanırım gündeme mesaj sokmaya çalışıyor.

Mesela demiş ki;

” Katil Devlet diyenler Fransa’dan ders alsın. Biz Ankara saldırısından sonra cenazeleri toplamay çalışırken, devlete Katil Devlet diyenler, Fransa’daki muhalefete bakıp ders almak zorundalar. ”

Yani komik desem değil, doğru desem değil, neresinden tutsanız son derece abuk sabuk bir laf.

Sayın Başbakanım, siz o saldırıdan sonraki videoları seyrettiniz mi hiç, seyretmediğinizi düşünmek istemiyorum, çünkü o zaman gerçekten Türkiye’de olan bitenlerden bi-haber olduğunuzu düşüneceğim ki o daha da acı.

Saldırıdan sonra cenazeleri almaya çalışan, yaralılarını taşımaya çalışan insanların üzerine POLİS biber gazı sıktı. Yaralıları taşıyanlar gazdan koruyamadılar kendilerini. Bunun seksen tane videosu var, görmediniz mi?

En azından bu olayları bari yalan söyleyerek anlatmayın, gerçekten şahsiyetinize gölge düşürüyorsunuz.

***
Daha yazacak çok şey var ama bugünlük yeter …

Sallanmayan bir Salı olsun diyeceğim ama dün sallandık biraz sanırım, gerçi ben hiç bir şey fark etmedim ama fark eden olmuş, hepimize geçmiş olsun.

Güzel ve huzurlu bir gün olur umarım.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN