Menu

Gündem … 16 Aralık 2015

Günaydın Arkadaşlarıma,

Bana göre oldukça uzun bir aradan sonra hepinize Günaydın diyerek yazıma başlayayım.

Uzun zaman sonra belki de ilk defa gerçekten Türkiye’de ne olup olmadığını merak etmeden bir hafta geçirdim, Amerika’da tek bir gün ne olmuş acaba deyip haberleri okumadım, O nun sesini duymadım, belki de geçirdiğim en sakin hafta oldu.

O yüzden şimdi döner dönmez sıcağı sıcağına sanki hiç yokmuşum gibi haberlere kaldığım yerden devam etmek istemedim, bugün haber yazmayacağım. Onun yerine demokrasi ve özgür yaşam ile ilgili Amerika’da gördüklerimden bahsedeceğim.

En önemlisi; New York’ta gezerken hiç sokakta dolaşan kedi ve köpek görmedim biliyor musunuz 🙂 Çok ilginç ama HİÇ, sıfır. Bir tane bile sokaklarında kendi başına dolaşan, havlayan, mırıldayan kedi ve köpek yok. Onun yerine bol bol sokakların kenarlarına kıvrılmış, uyuyan ve dilenen insanlar var. Ancak oldukça fazla köpek sahibi olan var, sokaklar köpek gezdiren insanlar ile dolu.

Özgürlük konusunda gerçekten ileri bir noktadalar. Sokaklarında dolaşırken hiç bir rahatsızlık duymuyorsunuz, hemen hemen her ülkeden insan var ama kimse kimseye karışmıyor, açık saçık giyineni de var, kapalı giyineni de, siyahı da var beyazı da var.

Seyahat notlarında bahsetmiştim, New York’a daha önce 2 3 defa gitmiştim, ama hiç bu kadar güvenli görmemiştim. Abartmıyorum inanın her sokak başında Polis, her kalabalık alanda polisler var. her tarafta hemen hemen her sokak başında kamera var. Güvenliği oldukça öne çıkartmışlar. Bu yüzden sanırım gece gündüz üç gün boyunca tek bir kavga, tartışma görmedim.

Haberlerde en çok konuşulan konu ISIS. Bu konuda çok ciddi ve çok üst düzey tartışmalar yaşanıyor. Geçen naklen televizyonda verdiler, CIA Başkanını senatoda sorguladılar ve çok net şu soruyu sordular. ” ISIS’in kullandığı silahlar nereden geliyor, içlerinde Amerikan yapımı ağır silahlar var, bunları nereden temin ediyorlar? ” . Gerisini siz düşünün yani, tabi ki ISI’in varlığı Amerika’nın bir planı ama sanırım bu plan bekledikleri gibi gelişmedi veya bilmiyorum belki de gerçekleşiyordur.

Uzatmayayım diyeceğim; Gerçekten Amerika’da özgürlük nedir hissedebiliyorsunuz, insana saygı ön planda, bunu hissediyorsunuz. Alış veriş mağazalarında güler yüz en ön planda. Belki yaklaşan Christmas nedeniyle herkesin son cümlesi, Happy Christmas, Merry Christmas.

Oradan döndükten sonra Doğu ve Güney Doğu’da yaşananları okuyunca insan çok üzülüyor. Evlerinden kaçmaya çalışan binlerce insan, her gün sokağa çıkma yasakları, tamamen harabeye dönmüş şehirler, şehit olan polisler, askerler.

Biz bunu hak etmiyoruz, cidden hak etmiyoruz. O kadar güzel bir ülkemiz var, New York’una on basar ama bu ülkede mutlu bir yaşama izin verilmiyor. Büyük oyuncuların elinin altında oyuncak duruma gelmişiz. En çok da bu üzüyor insanı. Elin ülkesinde bir olay çıktığında AMERİKA tek bir Devlet, tek bir ses olmayı başarabiliyor, askerinin ölümüne sahip çıkıyor, en ufak bir olayda Halkı ki o halkın dörtte biri Amerika doğumlu bile değil, birlik oluyor.

Biz de ise en ufak bir olayda bile yan yana gelemeyen bir halk olduk. Ayrıştık, ayrıştırıldık. kamplaştık artık. Her olaya birden fazla bakış açısıyla bakan, baktığı ile kalmayıp hareket eden bir ülke olduk ki bu da BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ tehdit ediyor.

Umarım daha da kötüye gitmez….

Herkese çok güzel bir gün olsun.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN