Menu

Gündem … 6 Aralık 2015

Günaydın Arkadaşlarıma,

Bugün biraz Günün Getirdiklerine yüklendim, çünkü biliyorsunuz yarın sabah oldukça erken, uzun bir seyahate çıkıyorum, Amerika Connecticut’ta oldukça önemli saha çalışmalarımız ve toplantılarımız var, bir hafta yokum, ben de fırsattan istifade elimde stok ne varsa hepsini harcadım 🙂 Fazlalıktan dolayı biraz kızanlar olmuş olabilir ama anlayışınıza sığınıyorum 🙂 Hem BEĞENMEYEN olursa ne yapacağımı Günün CAPS’inde söyledim, gerisi size kalmış 🙂

Gazete haberlerine hiç girmeyeceğim, değişen bir şey yok, gündemi değiştirme çabası da yok, anlaşılan herkes hayatından memnun.

Ben bugün size belki de hiç bilmediğiniz bir günü anımsatacağım ve biraz onun üzerine yazacağım.

Bugün Türk Sanat Müziği günüymüş 🙂

Aynı zamanda Sanat Güneşimiz rahmetli Zeki Müren’in de doğum günüymüş bugün. Vikipedi sayesinde öğreniyorum ki 6 Aralık 2012 yani daha 3 yıl önce bugün için vermiş olduğu teklif kabul edilmiş ve her sene kutlanmaya başlamış.

Türk Sanat Müziği gerçi bugünlerde normal zamanlarda hala kaç kişi tarafından dinleniyor bilmiyorum ama FASILLARIN değişmezidir.

O eserleri nasıl yazdıkları, nasıl bestelediklerini hala anlayamadığımızı bizler hep itiraf ederiz. Nasıl aşklar yaşamışlar, ne kadar saf, ne kadar duygulu ve bunları nasıl dizelere dökmüşler, nasıl bestelemişler.

Bizim yaş grubunun bilmediği Sanat Müziği eseri yok gibidir, sözlerin hepsini bilmeyiz ama duyduğumuzda mutlaka bir kaç satırını tekrarlarız.

” Senede bir gün ” şarkısını sevmeyen var mıdır? ya ” Ben seni ellerin olsun diye mi sevdim ” i …

” O ağacın altı ” nı, ” Avuçlarımda hala sıcaklığın var ” ı, ” Unutturamaz seni hiç kimse ” yi , ” Çile bülbülüm çile” yi ve daha bir çoğunu …

Zeki Müren’in sesinden sıkılan var mıdır, Müzeyyen Senar’ı..

Ya Atatürk, en sevdiği eserlerini dile getiren sanatçıları, ya hayran olduğu Safiye Ayla’yı anımsamayan var mıdır.

Bence bugüne sahip çıkmalıyız, çünkü Türk Sanat Müziği yeni eserler ile değil, hala 100 senelik şarkılar ile ayakta durmaya çalışıyor ve bence duruyor da.

Şarkıları dinlerken hepimizi alıp götürdükleri bir gerçek, hepimizin içinden bahsettiğim düşünceler geçiyordur, O zamanlar başkaymış, hele şimdinin abuk, sabuk müzik parçalarını ve yaşanan aşklarını görünce, o ÖZLEMİ eminim hepimiz yaşıyoruz.

Türk Sanat Müziği günümüz ve Zeki Müren’in doğum günü kutlu olsun.

Hepinizi seviyorum, kendinize iyi bakın, 16 Aralık’ta görüşmek üzere…

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN