Menu

Gündem … 11 Eylül 2015

Nihayet vatanımdayım, evimdeyim.

Yaşam devam ediyor, onca sıkıntıya, onca üzüntüye, onca acıya rağmen. İşimize devam ediyoruz, kulağımız haberlerde, çünkü Türkiye kaynıyor, Doğu ve özellikle Güney Doğu Anadolu’da neler olup bittiğini bilemiyoruz.

Haberleri dinleyelim öğrenelim istiyoruz, ama o da mümkün değil.

Gazetelerde okuyorsunuz, CİZRE diye bir yer.

4 Eylül’den beri sıkıyönetim var, sokağa çıkma yasağı var. Kente güvenlik nedeniyle ne girilebiliyor, ne çıkılabiliyor.

Neden peki?

Çünkü CİZRE, kendince özerklik ilan etti. yani ben Türkiye Cumhuriyetine bağlı bir yer değilim dedi.

Böyle bir duruma kimsenin seyirci kalması beklenemez, mutlaka müdahale edilecekti ve edildi de.

PKK bunun böyle olacağını bilmiyor muydu?

Tabi ki biliyordu ve Hükümet tam onun istediğini yaptı. Basın dahil herkese kapıları kapattı ve kente kendisi dışında kimsenin girmesine izin vermedi. Bu da tam PKK nın istediği şeydi.

Şimdi orada ne olduğunu kimse bilmiyor. Provokatörler için en güzel ortam ve haberler başladı ” 1 çocuk, 8 ölü var ” diyorlar ama kimse bu gerçek mi değil mi bilemiyor.

Bu sefer o bölge halkı gittikçe daha huzursuz oluyor, daha taraflı oluyor. Gerçekleri kimsenin bilmediği bir yerde halkı her an galeyana getirebilirsiniz.

En azından basın, yabancı kuruluşlar, objektif gözlemciler orada olsa, bunları onlar tespit edip duyursalar provokatörlerin önü kesilmez mi?

Kendi akrabalarınızın, yakınlarınızın, arkadaşlarınızın şu anda Cizre’de olduğunu düşünün. Ne yapardınız? Haber alamıyorsunuz, giremiyorsunuz, internet kesik, sıkıyönetim var, dışarı kimse çıkamıyor.

O yüzden Cizre şu anda herkesin gözünün üzerinde olduğu bir yer. ve gerçekten ne olduğunu, olacağını bilemediğimiz bir yer.

Umarım sağduyu hakim gelir ve bir şekilde Cizre olayı kapanır, yoksa Cizre bir çok şeyi tetikleyecek durumda ki Allah korusun, nelere mal olacağını düşünmek istemiyorum bile…

***
Bildiğiniz gibi Pazartesi’nden beri Johannesburg’daydım. Africa Oil & Gas Expo fuarı vardı, firmamı temsilen katıldım. Çok zamanım olmadı ama yine de kısa da olsa bir şehir turu yapabildim.

Johannesburg gezi notlarını ve fotoğraflarını birazdan paylaşacağım, şimdiye kadar gördüğüm en ilginç Afrika ülkesi diyebilirim.

Zaten gezi notlarını okuyunca anlayacaksınız, Mandela’nın ülkesi gerçekten acılarla bu noktalara gelmiş, Siyah – Beyaz savaşlarının, ırkçılığın yaşandığı, bir avuç beyazın milyonlarca siyahı nasıl ezdiğini yaşamış bir şehir.

***
Herkese güzel bir Cuma günü dilerim.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN