Menu

Genel : Jack Ma başarısı …

Günaydın Arkadaşlarıma,
 
Bugün sizleri günün karamsar ve ENAYİ bir gündeminden alıp, inanılmaz bir BAŞARI hikayesine götürmek istiyorum.
 
Bir çok arkadaşım, hele internet üzerinden yurt dışına sipariş veren arkadaşım mutlaka bilir ve en az bir kere mutlaka bir şey almıştır.
 
Alibaba.com dan bahsediyorum.
 
Yine sahibini tanıyanlar vardır, adı JACK MA.
 
Bir Çinli, 1964 doğumlu yani daha 52 yaşında, FORBES 2015 verilerine göre Çin’in ikinci, Dünyanın otuz üçüncü zengini ….
 
Fakat Jack’ın öyle bir öyküsü var ki, inanılmaz. Tam bir BALARI hikayesi ama Başarısızlıklar ile dolu bir BAŞARI hikayesi …
 
Jack 1964 senesinde Çin’de doğmuş, 12 yaşında ingilizceye merak sarmış, o bölgeye gelen turistlere rehberlik yapmaya başlamış. Tam sekiz yıl, yani 20 yaşına kadar bu şekilde rehberlik yaparak ve doğru dürüst bir şey kazanmadan yaşamış.
 
Sonra ufkunu açmak için yurt dışından arkadaşlar edinmiş, bu sayede Avustralya’ya mektup arkadaşını ziyarete gitmiş, geri geldiğinde ingilizce üzerine devam etmiş.
 
Bu sırada KFC onun yaşadığı şehirde şube açmış, Jack dahil 24 kişi işe başvurmuş, 23 kişiyi işe almışlar, bir tek Jack’i işe almamışlar.
 
Üniversite sınavlarına girmiş, iki kez, ikisinde de kazanamamış.
 
Tam 33 iş başvurusu yapmış, hiç birisine kabul edilmemiş.
 
1988 senesinde İngilizce öğretmenliğini bitirmiş ve firmalara çevirmenlik yapmaya başlamış, daha sonra ABD’ye gittiğinde gördüğü internette gelecek görmüş ve ülkesine dönerek internet’i araştırıp bir şeyler yapmayı planlamış.
 
Bir kaç denemeden sonra 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba’yı kurmuş. Şirket çok büyük başarı elde edince, teklifler yağmaya başlamış ve YAHOO, 1995 yılında jack’in şirketinin %40 hissesini tam 1 milyon dolar’a satın almış.
 
2014 yılında New York borsasına tam 24,7 Milyar dolarlık halka arz ile tüm zamanların en büyük halka arzını gerçekleştirmiş.
 
Bugünde dediğim gibi bir milyar nüfuslu Çin’in ikinci en zengin adamı..
 
Nereden nereye değil mi?
 
Eğer KFC de o 23 kişi ile birlikte işe başlamış olsaydı, bugün belki çok daha farklı bir yerdeydi, veya girdiği üniversite sınavlarını kazansaydı veya o alınmadığı 33 işten birisine alınsaydı ve çalışmaya başlasaydı, ABD’ye hiç gitmeyecek ve belki de internet ile bizler gibi tanışacaktı …
 
Ben çok başarılı bulduğum ve BAŞARISIZLIKLARIN bizi asla yıldırmaması gerektiğini düşünerek bu yazımı sizinle paylaşmak istedim.
 
Umarım keyfili bir yazı olmuştur 🙂
 
Güzel ve hayırlı bir Cuma olsun ….
 
Sevgiler & Saygılar
library_logos_alibababv_large

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN