Menu

CUMA yorumu : 8 Mayıs 2015 – Seçim Tahminleri

Bugünden sonra her CUMA böyle bir sayfa açacağım, arzu eden kendi fikirlerini paylaşsın istiyorum, her haftanın son Cuma’sı seçime kadar günün gelişen olaylarını da baz alarak seçim tahminlerimizi yapalım.

Genel olarak bakacak olursak; Seçimlere artık bir aydan az bir zaman kaldı. Yaklaşık 50 55 Milyon seçmen oy kullanacak. Tabi seçimlere %100 katılım olursa, ama genelde %60 % 70 lerde kaldığımız için bu oylamada 40 Milyon civarı bir katılım bekleniyor.

Seçimde AKP, CHP ve MHP’nin baraj tehditi yok, yanı bu 3 partinin barajın altında kalması beklenmiyor. En kötümser tahminlerde bile, oyların % 75′ lerin altına düşmesi beklenemez ( AKP : 35, CHP: 25, MHP : 15 ) En iyimser tahminlerde ise bu oran %80 leri geçebilir ( AKP : 40, CHP : 30, MHP : 20 ).

Hadi biz barajı %75 koyalım. geriye kalan %25 oy ne olacak, kim alacak?

HDP gerçeğini göz önüne almamız gerekiyor, %10 barajın altında veya üstünde kalacak, %9 da diyen var, % 12 diyen de. Ortalama %10 da HDP aldı.

Geriye kötümser de %15, iyimser de %10 gibi bir oy kaldı.

Vatan Partisi iddialı, Anadolu Partisi iddialı, her ikisi de SOL eğilimli, Saadet Partisi iddialı, Büyük Birlik Partisi iddialı ve bu ikisi de birleşmiş vaziyette ve MUHAFAZAKAR SAĞ eğilimli.

Ben burada Saadet ve BBP’nin daha güçlü olduğunu düşünüyorum, Yani bir %5 toplam oy alırlar, geriye kalan da Anadolu Partisi ve Vatan Partisi tarafından paylaşılır, ve tabi diğer ufak partilere de çıkacak oylar olacaktır.

Yani özetle, benim seçim tahminim aşağıdaki gibidir.

8 Mayıs 2015 itibariyle;

AKP %38 civarı bir oy alacaktır.
CHP % 28 civarı oy alacaktır.
MHP % 18 civarı oy alacaktır.
HDP %10 üstü oy alacaktır.
Saadet + BBP % 3 civarı oy alacaktır.
Vatan %2 civarı oy alacaktır.
Anadolu %1 civarı oy alacaktır.

Her haftanın Cuma günü SEÇİM tahminlerimi yazacağım, sizler de tahmin ettiğiniz oy oranlarını yayınlarsanız sevinirim. Haftalık gelişmelerin bizi ne kadar etkilediğini de görürüz.

Bakalım en yakın tahminleri, gelişen olayları da yorumlayarak ne kadar doğru yapabileceğiz. Taraflı mı davranıyoruz, yoksa gerçekçi mi davranıyoruz smile emoticon

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN