Menu

Bir kahraman … Kara Fatma

İzmit’li değilim ama üniversiteyi İzmit’te okudum, gençlik zamanlarım Kandıra’da geçti. Dolayısıyla İzmit’i çok severim. Orası ile ilgili haberleri okurum, takip ederim.

Ama böylesine bir haberi kaçırmışım, bilmiyordum.

Tesadüfen gördüm ve hayat hikayesini araştırdım, meğer kitabı bile varmış, İzmit’li arkadaşlarım mutlaka bilecektir.

KARA FATMA’dan bahsediyorum…

Gurur duymamız gereken KADINLARIMIZA en muhteşem örneklerden bir tanesi, bize neden bu kahramanlar anlatılmaz, neden bu kahramanların HAYAT hikayelerinden bahsedilmez anlamış değilim …

Bakın hayat hikayesine neden bu kadar etkilendiğimi siz de anlarsınız …

Kara Fatma olarak da bilinen Fatma Seher Erden 1888 yılında Erzurum’da doğdu.

Subay Dervişlerinden Ahmet Bey ile evlendiğinde Balkan Savaşı’na katıldı.

1. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde kendi ailesinden dokuz-on kadın ile savaştı.

Eşinin Sarıkamış’ta şehit olmasıyla memleketi Erzurum’a geri döndü.1919’daki Mustafa Kemal ile bizzat görüşebilmek için Sivas’a gitti.

Mustafa Kemal bu görüşmede silah kullanmayı, ata binmeyi bilip bilmediğini, savaştan korkup korkmadığını sormuş, Fatma Seher Hanım’ın verdiği cevapla oldukça memnun kalmıştır.

Bu buluşmadan sonra Mustafa Kemal O’na Kara Fatma diye hitap etmeye başlamış ve adı da Kara Fatma olarak anılır olmuştur.

Kara Fatma’nın Mustafa Kemal ile buluşmasının ardından İzmit işgal edilmişti.

Bunu duyan Kara Fatma hemen trenle gizlice İzmit’e gelmiş, kısa süre içinde düşmana karşı teşkilatlanma çalışmasına girişmiştir. Kara Fatma ve beraberindekiler, çevredeki Türk köylüleriyle birlikte Yunanlılara karşı uzun süre mücadele etmiştir.

Özellikle Bahçecik, Yeniköy, Değirmendere, Servetiye bölgelerinde faaliyet gösteren Rum ve Ermeni çetelerine karşı büyük başarılar elde etmiştir.

Fatma Seher Hanım, çavuşluk rütbesiyle başladığı askerlikten üsteğmen rütbesiyle emekli olmuş, emekli maaşını da Kızılay’a bağışlamıştır.

1955 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN