Menu

Atina Seyahat notları …

Özellikle Canlı Yayınlar ve sonrasında yayınladığım fotoğraflardan sonra ATİNA ile ilgili çok yorum alıyorum, bilgi isteyenler oldukça fazla…

Dün esprili bir şekilde Sayın AKP genel Başkanının söylediği sözlere yanıt veren bir yazı yazmıştım.

Bugün gelin gerçeğini yazarak size biraz Atina’yı anlatayım.

Hepsinden ve her şeyden önce..

Atina turistler için gerçekten bir cennet…

Müthiş bir tarih …
Şahane yemekler …
Harika bir deniz …
Oldukça güvenli bir şehir …

Bu Atina’ya dördüncü gidişim, o ekonomik olarak battıklarını söyledikleri dönemde dahi hayat 7/24 devam ediyordu..

Şimdiyse bayağı bir toparlamışlar…

Ulaşımdan başlayalım … Havaalanı şehire oldukça uzak, taksi ile yaklaşık 40 Euro tutuyor AMA metro da var, o yüzden hemen çıkar çıkmaz taksiye binmeyin, çok yükünüz yoksa metro 10 Euro. Şehrin merkezine kadar gidebiliyorsunuz.

Şehir içinde metro, otobüs, tram var, gideceğiniz her yere ulaşan bir ulaşım aracı mutlaka var yani.

Yemek konusunda sanırım sıkıntı çekmeyeceğiniz bir yer, ne ararsanız var ama size ağırlıklı olarak Deniz Ürünlerini tavsiye edeceğim. Onun dışında Türkiye ile benzer yemekleri çok rahat bulabilirsiniz.

Özellikle PLAKA taraflarında her restoranda ayrıca Türkçe menü de var.

Hava bu sene bize göre daha sıcak, oraya yaz gelmiş, burada 25 28 civarındayken, orada 35 38 derece civarındaydı.

Şehir merkezinden deniz kenarına gitmek çok kolay, özel o hatta TRAM gidiyor, 4 Euro verip günlük bilet aldınız mı, 1 gün içinde istediğiniz kadar kullanıyorsunuz bileti.

Deniz tarafında birçok kulüp var, bazıları ücretsiz, bazıları ücretli. Ücretli olanlar da birçok aktivite var.

Fiyatlar Türkiye’ye göre yüksek olsa da, Avrupa’ya göre daha ucuz. Alkol ile birlikte bir akşam yemeğini 35 40 Euro’ya rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Gezilecek mekan sayısı çok fazla olmasına rağmen, yürüyerek gezebileceğiniz birbirine yakın çok yer var.

Gezi otobüslerini kullanmak isterseniz farklı fiyatları var, 29 Euro’dan 59 Euro’ya kadar gezmek istediğiniz yerlere göre fiyat belirlemişler. Ama ben hepsini yürüyerek gezdim çünkü asıl yürürken şehrin tarihini görme imkanınız var.

Taksiler 1.30 Euro’dan açılış yapıyor, hepsinde bizdeki gibi sayaç var, pazarlık yapmak durumunda kalmıyorsunuz.

Kahve, bira falan gibi şeyler içmek için her işletme kendisine göre HAPPY HOUR belirlemiş, hemen hemen yarı fiyatına içebileceğiniz saatleri kovalarsanız 3 Euro’luk bir birayı, 1.70 Euro’ya içebilirsiniz.

Tabii ki her yeri gezebilme şansınız yok ama hani Atina’da görmeniz gereken yerleri listeleseniz 2 günde tüm o yerleri gezebilirsiniz, hani 1 2 günde deniz keyfi yapayım derseniz, maksimum 4 5 günlük bir seyahat programı fazlasıyla yeter.

Çok ciddi turist var, o yüzden de gezilecek yerlerin bir çoğu ücretli, mesela Akropolis 20 Euro, Agora 8 Euro, Stadyum 5 Euro gibi. Aslında en çok parayı buralara harcıyorsunuz.

Turistik hediyeler falan çok ucuz değil, özellikle Plaka bölgesinde oldukça pahalı.

Gece hayatını hiç anlatmıyorum, barlar hep dolu, hafta içi olmasına rağmen birçok barda neredeyse yer yoktu. Tabii merkezde olduğum için böyle gördüm, her taraf yanı mı bilemeyeceğim.

Son olarak bence görülmesi gereken bir yer diyeceğim, özellikle Tarihe ve Mitolojiye meraklı arkadaşlarım mutlaka gezmeli. Ben zamanım olmadığımdan Müzeleri gezemedim, müze gezecekseniz 1 2 gün ilave edin derim.

Aklıma gelenler bunlar, sormak istediğiniz bir şeyler olursa, lütfen sorun, elimden geldiği kadar yanıtlamaya çalışırım.

Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN