Menu

Yorum : Ötmeyen iç çamaşırı …

14 günlük sürekli çalışma modundan sonra ilk Cumartesim, o yüzden kahvemi yaptım, sigaramı yaktım ve gazetelere göz attım.

Bugün dinlence günü, hava da güzel, neleri yazayım diye tarama yaparken sizlerin bu güzel Cumartesi’sini ..

– Ankara’nın çöpe giden 27 Milyon Türk Liralık Kulesi ile…
– TÜSİAD’ın ” Enflasyon, itibarı zedelenmiş Türkiye hikayesinin sonucudur ” mesajı ile…
– Doların 2.64’ü geçmesiyle..
– Gömlekten sonra Motorun da dar geldiği gerçeği ile…
– AKP ile, CHP ile, MHP ile, HDP ile, seçimle
– Fenerbahçe otobüsüne saldırı yapanların hala yakalanamaması ile..

Boğmamaya karar verdim ve konumu biraz da eğlenceli olsun diye Hürriyet yazarı ve çok severek takip ettiğim Melis Alphan’ın yazısından seçmeye karar verdim.

Eh fotoğraflardan da anlamışsınızdır, bugün konum SÜTYEN.

Peki durup dururken Melis neden Sütyen konusuna girdi ve ben de bu konuyu seçtim?

Tamamen SİYASİ :)))))

Kısacık anımsatayım sonra size SÜTYEN’İn tarihçesini anlatacağım.

Çağlayan Adliyesindeki olaydan sonra üst araması ve X-Ray’den geçme tartışılıyor ya, üstünün aranmasına tepki gösteren BAYAN AVUKAT Leyla HanTüzel’e Başsavcı Vekili sert çıkmış ve demiş ki..

” Gerekirse ötmeyecek iç çamaşırı giyersiniz. ”

Eh iç çamaşırı dediğin nedir ki, erkeklerde bir DON, kadınlar da bir DON ve bir de SÜTYEN.

Burada öten kısım Sütyenin Baleni, yani göğüsleri dik tutmak ve göstermek için sütyenin alt kısımlarına yerleştirilen demir çubuklar.

İşte bu demir çubuklar X-Ray’de ötünce, Başsavcı da bu sütyenleri giymeyin demiş.

Şimdi Balenli Sütyen imalatında ne olur bilmiyorum da, yakında erkekler tarafından kadınların hangi meslekte, ne tip sütyen giyecekleri konusunda bir genelge çıkartılabilir.

Biz işin siyasi tarafını bırakalım, gerçekten hiç merak ettiniz mi, SÜTYEN kim tarafından icat edilmiş, kim kullanmış ilk defa, nasıl yaygınlaşmış.

Ben size çok uzatmadan kısaca Vikipdi’den aktarayım. Eminim siyasi haberlerden çok daha fazla ilgi çekecektir smile emoticon

Aslında tarihçesine baktığınızda Sütyen, 1930’lardan sonra yaygın olarak kullanılan bir iç çamaşırı, yani öyle eskilere çok dayanmıyor kullanımı.

Sütyen, kadınlar tarafından göğüsleri örtmek, desteklemek ve kaldırmakta kullanılan bir giyecek. Genelde iç çamaşırı sayılmakla beraber özellikle giyenin vücut hatlarını belirlemesi nedeniyle temel bir giyecek olarak da nitelendiriliyor.

Aslında korseden üretilen ve 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında geliştirilerek korsenin yerini alan bir ürün.

Eski kalıntılarda falan hatta MÖ 7. yüzyıla ait bazı Minos resimlerinde bazı kadın atletlerin modern sütyen benzeri kıyafetler giydiği görülmüş.

16. yüzyıl sonrasında varlıklı kadınların iç giyiminde yaygın kıyafet göğüsleri yukarı kaldıran korse olmuş.

19. yüzyıl sonlarında desinatörler korseyi parçalara ayırarak daha kullanışlı bir hale getirmeye çalışmışlar: Alt vücut için daraltıcı kuşak tarzı korseler ve üst vücut için göğüsleri omuza asan cihazlar.

1930’lara değin yaygın üretime geçmemesine rağmen modern sütyeni daha fazla andıran giyecekler 20. yüzyıl başlarında ortaya çıkmış. Bu dönem sonrasında sütyen korsenin yerini almış ve üretim ve satışı ile milyon dolarlık bir endüstri haline gelmiş.

Zaman içinde sütyen fonksiyonellik kadar bir moda unsuru haline de gelmiştir.

19. ve 20. yüzyılda, her ne kadar göğüs dikleştirici, şekillendirici olarak kullanılmış olsalar da, günümüzde bu ürünler artık tamamen marka olmuş ve çeşit çeşit kategorilere ayrılmış, mesela; Toparlayıcı Sütyen, Destekli Sütyen, Dekolte Sütyen, Emzirme Sütyenler, Sporcu Sütyenler, Straplez Sütyen, Büstiyer, Seksi sütyen gibi …

Evet, gördüğünüz gibi kadınlar tarafından kullanılan ve bazı modellerinde BALEN kullanılan bu sütyenler artık X-Rayler açısından ötüyorsa giyemeyeceğiniz sütyenler olacak.

Hani olur da bir nedenle Çağlayan Adliyesine gidecekseniz, Baş Savcımızın uyarısını dikkate almanızı tavsiye ederim.

Çok keyifli bir gün olsun hepinize…

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN