Menu

Yorum : Kişisel seçim analizim ..

Çok doğal olarak bir çoğumuzun aklı seçimde.

7 Haziran’da ne olacak?
HDP barajı aşabilecek mi?
Aşarsa ne olur, aşmazsa ne olur?
AKP 400 milletvekili çıkarabilecek mi?
Başkanlık sistemi gelecek mi?
CHP oyunu arttırabilecek mi?
Vatan Partisi, Anadolu partisi ne kadar oy alacak?

Bu seferki seçim diğer seçimlerden biraz farklı, ha bunun farkına varıp gidip oyunu kullanacak vatandaş yüzdemiz kaç, o noktada çok iyimser değilim ama bu sefer farklı.

Neden farklı olduğunu düşünüyorum?

Çünkü bu seçim sonucu TÜRKİYE’de demokratik Parlamenter sistemin geleceğini belirleyecek. Ya MECLİS il devam edilecek, ya SARAY ile…

Çünkü bu seçim sonucu PKK / Öcalan gibi unsurlar ile yıllardır görüşen ve adını Barış Süreci koydukları sürecin Türk / Kürt Halkı üzerindeki yansımasını gösterecek.

Çünkü bu seçim sonucu belki bu seçim için olmasa bile, bundan sonrası için Vatan Partisinin ve Anadolu Partisinin bu siyasi arenada ne kadar daha devam edeceğini gösterecek.

Yani her zamanki gibi verdiğimiz bir OY ile, sadece bir partiye seçim kazandırmayacağız.

Verdiğimiz bir OY ile biz artık böyle bir Türkiye istiyoruz diyeceğiz.

Peki ne olur?

Herkesin kendince bir seçim sonucu vardır, kimi vatan Partisini meclise sokar, kimi HDP barajı aşamaz der, kimi AKP ezer geçer der.

Herkesin görüşüne saygı göstermek hepimiz için önemli, doğru ya da yanlış bulma gibi bir durum söz konusu dahi olamaz. O görüşlere katılırsınız veya katılmazsınız, bu sizin tercihinizdir.

Ben bugüne kadar herhalde minimum bir 6 7 seçimde oy kullanmış ve biraz siyaseti takip eden biri olarak görüşlerimi yazmak istedim.

Bana göre HDP barajı geçecektir, belki 0.5-1 farkla yani %10.5-11 gibi oy alacağını düşünüyorum. HDP’nin Meclise girmemesini daha tehlikeli buluyorum. Yaklaşık 4 5 Milyon oy alan bir partinin Mecliste olmaması ve o insanların Meclis dışında kalarak siyasete devam etmesini açıkçası çokta doğru bulmuyorum.

CHP de MHP de oylarını bir miktar arttıracaktır diye düşünüyorum.CHP’nin %25,9 dana %27 28 lere çıkacağını düşünüyorum, ama MHP nin daha da fazla arttıracağını ve %12,9 dan %15 lere ve hatta belki biraz daha fazlasını alacağını sanıyorum.

AKP’nin oyu 2011 seçimlerinde %49,9 idi, bu kadar oy alabileceğini ama çokta düşeceğini sanmıyorum, %40 lar seviyesinde kalacaktır. Yani;

AKP %40
CHP %27
MHP %16
HDP %11

gibi olur diyorum, ha geriye kalan %6 nasıl paylaşılır..

2011 seçimlerinde Saadet / BBP / HAS ın toplam oranı %2,5 civarı.
Yine bu partilerin bir %3 civarında oy alacağını sanıyorum, geriye kalan %3 te Vatan Partisi ve Anadolu Partisi arasında paylaşılır.

Özetle, AKP’nin hayali olan 400 milletvekiline ulaşmasını oldukça uzak görüyorum, hatta 300 ler civarında milletvekili bile çıkaramayabilirler. Bunu yapabilmeleri sadece HDP’nin barajı geçememesi ile mümkün olur.

Çünkü, HDP nin kazanamayacağı hemen hemen her yerde, AKP ikinci parti konumundadır ve bütün milletvekillerini onlar alacaktır.

Geçenlerde bir analiz okumuştum, özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da büyük aşiretler kardeşleri iki partiden milletvekili adayı yapmışlar. Bir kardeş HDP’den, diğeri AKP’den aday. Yani hangisi öne çıksa, bir tanesi mutlaka siyasete giriyor.

Bu arada Vatan – Anadolu veya diğer SOL beraber girselerdi diye düşünenler ve yazanlar var, tamamen karşıyım, siyasette bunu biz daha önce gördük.

Sırf Meclise girmek için yapılan bu koalisyonlar, seçimden sonra hemen istifa edip kendi gruplarını, partilerini meclise taşımalarına yardımcı olup, o partinin hak eden insanlarını meclis dışında bırakmaktan başka hiç bir işe yaramıyor.

Hangi partiye, hangi vizyona, hangi lidere inanıyorsan onunla yürümelisin, halk da sana oy vermiyorsa, o zaman bırakmayı bilmelisin, Osman Pamukoğlu gibi ….

Sonuçta OY sizin, kendi aklınızı dinleyip, içinizden kimi Meclise sokmak istiyorsanız ona oy vereceksiniz, vatana Millete hayırlı olsun oyunuz.

Cumanız hayırlı olsun, güzel bir gün olsun…

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN