Menu

Urartuca ve Mehmet Kuşman

Yaklaşık 6 7 sene önce yeni bir roman denememe başlamıştım. Aslında bayağı bir bölümünü de yazdım, burada da yayınladım, arzu eden arkadaşlarım yazdığım bölümleri okuyabilir 🙂

Urartular ile ilgili, hem araştırıp, hem yazarken ona denk gelmemenize olanak yok.

Belki bilenleriniz vardır, Van’da çok ciddi ve hala çözülememiş bir Urartu taşları var, ben de konu olarak onu seçmiştim.

Adı MEHMET KUŞMAN.

İlkokul mezunu ve Dünyada bir tek.

Urartucayı Dünyada bir tek o yazabiliyor, okuma alanında ise tüm Dünyada 38 kişiden birisi.

Kısacık hayat hikayesine bakarsanız insanoğlunun neler yapabileceğini görebilirsiniz, tebrik ederim Mehmet Amca, Allah uzun ömürler versin ……

68 yaşında ve ilkokul mezunu.

Ancak o, dünyada Urartu çivi yazısını yazabilen tek kişi.

Van’ın Gürpınar İlçesi’ndeki Çavuştepe Beldesinde yaşayan ve beldedeki kalede bekçilik yapan 68 yaşındaki Mehmet Kuşman, dünyada Urartu çivi yazısını okuyabilen 38 kişiden biri.

Bu dili ondan başka yazabilen ise yok.

Kuşman Urartuca’yı uzun yıllar bekçilik yaptığı Çavuştepe Kalesi’nde öğrenmiş.

İnanılması güç ama Kuşman, tarihe karışmış bir uygarlığın dilini taş yağınlarının içerisinde tamamen kendi çabasıyla çözmüş.

Uzun kış gecelerini bulabildiği kitapları okuyarak geçiren yaşlı adam günün birinde kaleye gelen bir kazı ekibinden Urartuca’yı öğrenmek için yardım istemiş.

Bekçiyi ilk başta ciddiye almayan ekip Kuşman’ın ne kadar istekli olduğunu görünce ona birkaç kitap vermiş.

Bu kitaplarla çözmüş yüzyıllar öncesinde kalan Urartu dilini Kuşman…

O, şu anda azmiyle dünyada Urartu çivi yazısını okuyabilen 38 kişi arasına girmenin ve bu dili yazabilen tek kişi olmanın gururunu yaşıyor.

Urartu dili uzmanı bekçinin el emeği ile yazdığı taşlar Van’a gelen bir çok yerli ve yabancı ziyaretçiye hediye olarak veriliyor.

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN