Menu

Habire Yahşi kimdir?

Ben Batı Ataşehir’de oturuyorum. Kadıköy’e gitmek için 8A otobüsünü kullanıyorum. Palladium durağını geçtikten sonra bir durak var, adı HABİRE YAHŞİ Anadolu Lisesi durağı.

Her bu duraktan geçişimde Habire Yahşi adı bana çok ilginç geliyordu. Bu bir isim belli ama ne olmuş ki, ne yapmış ki, adı böyle bir Liseye verilmiş, kimmiş ki bu liseyi açmış, her geçişimde düşünürdüm, sonra unuturdum.

Bu sabah uyandığımda kendimi bu soru ile bulunca, internetin başına oturdum ve araştırmaya başladım.

Bakın karşıma nasıl bir hikaye çıktı.

Habire Yahşi bir kadın, 1927 yılında doğmuş, 1992 yılında ölmüş.

Peki özelliği ne?

Habire Yahşi aslında bir Kazan kadını. Orta Asya’da yaşıyorlarken, 1917 Rusya Devriminden sonra 1919 yılında Japonya’ya kaçıyorlar. Babası Mutahhar Bey, annesi Ayşe Hanım. 

1930 lu yıllarda kaçan bu Kazan ve Tatarlar vatan olarak Türkiye Cumhuriyetini seçiyorlar. Vatandaşlık için müracaat ediyorlar. O zamanki Başbakan rahmetli İsmet İnönü bu vatandaşlığa geçmek isteyen Kazan ve Tatarları kabul ediyor ama tam o sırada 2. Dünya savaşı başlıyor.

Ta ki 1953 yılına kadar. 1953 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiyorlar ve istanbul’a geliyorlar, Eyüp ilçesine yerleşiyorlar.

Bu sırada Habire Yahşi, Japonya’da okuyor, üniversiteyi bitiriyor ve İstanbul’a döndüğünde de evleniyor ve Amerika’ya yerleşiyor.

Ancak eşinin bir yıl sonra ölümü üzerine tekrar Japonya’ya dönüyor ve orada Türk Okullarında öğretmenliğe başlıyor. Kore savaşında gönüllü tercümanlık ve hemşirelik yapıyor.

Bu sırada Yahşi ailesi Türkiye’de okullar açıyor, eğitime destek veriyor. Habire Yahşi’de Japonya’da yaşayan Tük Kadınları ile birlikte çalışıyor, Türk Cemiyetlerinde faaliyet gösteriyor, Türkiye’yi, Türk kadınını temsil ediyor.

1992 yılında Japonya’da vefat ettikten sonra, cenazesi Türkiye’ye getiriliyor ve Feriköy mezarlığına gömülüyor.

Kardeşi Aliye Yahşi’de aynı şekilde okullar açıyor.

Çok etkileyici değil mi, 1917 den sonra Japonya üzerinden Türkiye ve Türkiye’de bir sürü okul.

Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsınlar.

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN