Menu

Siyam İkizlerinin Hikayesi …

Siyam İkizleri

Sene 1811…

Yer Siyam, yani bugünkü Tayland.

Başkent Bangkok yakınlarında Mekong nehrinin kenarında fakir bir balıkçı ailenin çocukları doğdu.

Fakat çocuklar normal değil, ikizdiler, birbirine yapışık ikiz. Göğüs kafeslerinden karınlarına kadar birleşik doğmuşlardı.

İsimleri Chang ve Eng di.

Onların doğumunu herkes duydu ve tabi o günkü Siyam Kralı Rama 2 da ve uğursuzluk getirir diye öldürülmelerini emretti. Ancak bir süre daha bekledikten sonra hiç bir uğursuz olay olmayınca, bu kararından vazgeçti.

Adları da Siyam İkizleri oldu. Normal çocuklar gibi sağlıklı büyüdüler, babalarıyla balığa çıktılar, oyunlar oynadılar.

Babalarını kaybettiklerinde 16 yaşındaydılar, sonrasında baba mesleğini devraldılar ve balıkçılık yaparak aileyi geçindirmeye başladılar.

Yeni Kral Rama 3, bu ikizleri çok merak etti, huzuruna çağırdı ve hediyeler boğdu, böylelikle Siyam’da herkes onları öğrendi.

Sonra biri Amerikalı, diğeri İngiliz tüccar Siyam İkizleri Chang ve Eng’i sirklerde oynamaya ve Amerika’ya gidip .çok para kazanmaya ikna etti. Aile ve daha sonra Kral Rama 3 ikna edildi ve ikizler 1829 yılında yani tam 18 yaşındayken Boston’da sahneye çıktılar.

Yaklaşık 3 yıl bu tüccarlar ile çalıştılar ama memnun değillerdi, çok az kazanıp, çok fazla para kazandırıyorlardı. 1932 yılında kendi showlarına başladılar.

Artık çok iyi para kazanmaya başlamışlardı. Bir çiftlik alıp, oraya yerleştiler. ve sonra Chang yandaki çiftlikteki bir kıza – Addie – aşık oldu. Gizlice buluşmaya başladılar ama bu buluşmalara ister istemez Eng’de katılmak zorunda kalıyordu. Buna bir çare bulmak zorundaydılar.

Addie kendisinden bir yaş büyük ablası Sally’yi ikna ederek Eng ile buluşturdu.Gizlice buluşmaya devam eden bu dörtlü sonra evlenmeye karar verdi.

Bir süre sonra çocukları olmaya başladı, 1857 yılına kadar problemsiz yaşayan dörtlü, daha sonra sorunlar yaşamaya başladı, artık iki kız kardeş birbirini kıskanıyor, sorun çıkartıyordu.

O güne kadar hiç kavga etmeyen Chang ve Eng’de kavga etmeye başladı.

Ancak gösterilerine devam ediyorlardı, daha sonra Avrupa Turlarına çıktılar ama artık eskisi gibi anlaşamıyorlardı. Chang Alkole, Eng ise Pokere dadanmıştı. ve mallarını ayırmaya karar verdiler.

O sırada iç savaş çıktı…Yatırımlarını kölelere yapan iki kardeş bu savaştan çok zararlı çıktı.

1870 yılında, tam 59 yıl sonra ülkeleri Tayland’a aileleri ile birlikte geri döndüler.

1874 yılında bir sabah Eng uyandığında, kardeşi Chang’in öldüğünü gördü ve bir kaç saat sonra da Eng hayatını kaybetti.

Ölüm nedenleri, Chang kalp krizi geçirmişti ama Eng’in neden öldüğü pek anlaşılamadı.

Öldüklerinde toplam 21 çocukları ve çok ciddi bir servetleri vardı.

Benim çok ilgimi çektiği için belki sizlerin de ilgisini çeker diye biraz araştırarak yazmaya çalıştım.

Umarım keyifle okursunuz.

Sevgilerimle,

21 Ağustos 2016, 23:35

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN