Menu

Panama

Panama Seyahat Notları..

Açıkçası Panama hakkında çok fazla şey yazacak kadar gezmedim, yoğun bir iş ortamı dışında sadece gördüklerimden biraz bahsedeceğim.

Bir çoğumuz bazı ülkelerin sadece adlarını duymuşuzdur, bazen nerede olduğunu bile bilmeyiz, ama Panama çocukluğumuzdan beri isim olarak bildiğimiz bir yerdir, çünkü PANAMA KANALI bizlere ders olarak öğretilen bir kanaldır. Panama deyince herkesin aklına Panama kanalı gelir diye düşünüyorum.

Panama’nın nüfusu yaklaşık 4 milyon, başşehirleri de Panama, burada da yaklaşık 1,5 milyon insan yaşıyor.

Panama Orta Amerika’yı Güney Amerika’ya bağlayan ülke, ama esas önemi Atlas Okyanusunu Büyük Okyanusa bağlayan kanala sahip olması. Kanal ile ilgili bir başka yazı yazacağım.

Panama şehrinde her yerde Salsa müzik dinleyebilirsiniz, o kadar hareketli ve yüksek sesli dinliyorlar ki, sokaklarda her an herkes dans ediyor gibi.
Gece hayatı çok hareketli, oldukça çok bar, gece kulübü var. Tahmin edeceğiniz gibi barlarda da salsa almış başını gidiyor.

İnsanları çok güler yüzlü, ana dilleri ispanyolca, ingilizce de bilenler var ama çok fazla değil, bu yönleri biraz bize benziyor. İspanyolca burada çok önemli.

Para birimi Balboa ama kimse kullanmıyor, yani Amerikan Doları geçerli her yerde, zaten kağıt paraları eskiden varmış, artık o da yok. Amerika’da gibi alış veriş i herkes Dolar ile yapıyor, fiyatlar da Dolar, 1 Balbao = 1 Dolar.

Taksiler çok pahalı değil, taksimetre var hepsinde, ulaşım kolay, otobüs ve küçük tek hat 10 duraklı bir metroları var ama hiç binme şansım olmadı.

Özel bir yemekleri yok görebildiğim kadarıyla, McDonalds, KFC, Pizza ana yemekler burada da, AVM ler bizdeki tarz, en üst kat yemek katı. Değişik bir pilavları var, en çok onu yiyorlar.

Yaşam çok pahalı değil gibi gözükse de çokta ucuz değil. Turizm de oldukça ileri gitmişler, her iki tarafı da deniz olduğu için özellikle Amerika’lıların çok ilgisini çekiyor. Yazın turist doluyormuş, tabi İspanya ve Avrupa’dan da çok gelen giden oluyormuş. Vize olmaması kolay tercih edilmesini sağlıyor.

İklim sadece yaz ve daha fazla yaz gibi:) Şu anda mesela kış mevsimindeler ama sadece yağmur yağıyor, sıcaklık 25 – 30 derecenin altına düşmüyor pek. Tropikal iklimden dolayı her an yağmur yağabiliyor ve başladı mı bazen hiç durmadan yağarmış.

Çok yeşil bir ülke, iş için Panama şehrinden 2 saat uzaklıkta bir yere gittik, yol boyunca yeşillik hiç bitmedi, oldukça boş alanlar var, eminim bir 10 sene sonra o boşluklar da bina dolacak. Biraz hızlı büyüdüklerini ve kalabalıklaştığını söylediler.

Kolombiya ve Kosta Rika halkı da eğlenmek ve alış veriş için Panama’ya çok geliyormuş, bu yüzden de fiyatlar biraz yüksek.

Ben 5 gün boyunca güvenlik ile ilgili bir sorun görmedim ama geceleri pek öyle olmadığını söylüyorlar, biz gece pek çıkmadık o yüzden o konuda bir yorum yapamıyorum ama şehir merkezi güvenlidir diyorlar, merkezden pek uzaklaşmamak lazım yani.

Trafik burada da büyük sorun, sabah 6 da başlıyor, küçük bir yer olmasına rağmen ana arterlerde sorun oluyormuş.

Dediğim gibi çok fazla gezemediğim için bilgilerim kısıtlı, anca bu kadar bilgi verebiliyorum. Umarım azıcıkta olsa sizlere bilgi verebilmişimdir.

Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN