Menu

Las Vegas

Las Vegas – Günah Şehri Notları

Normalde önce fotoğraflar koyar sonra seyahat notları yazardım, bu sefer önce notları yazayım, sonra fotoğraflara bakın dedim.

Kısaca sizlere Las Vegas hakkında edindiğim bilgileri ve gördüklerimi yazayım.

Las Vegas Amerika Birleşik devletlerinde Batıda NEVADA eyaletinde, Mojave çölü üzerinde bir şehir. 1900 lü yıllarda demiryolu inşaatları sırasında mafyanın elinde tuttuğu şehirlerden birisi, nüfusu o zaman 100.000 ler seviyesinde.

1931 senesinde ABD Kumarı serbest bırakınca ünlü gansgter, mafya babası Bugsy Siegel, burada ilk kumarhaneyi kuruyor ve Las Vegas’ın bugünlere gelmesini başlatan kişi oluyor.

Las Vegas aslında 2.000.000 kişinin yaşadığı bir yer ama hayat sadece 5 mil üzerinde geçiyor. Bütün Kumarhaneler, lüks oteller, eğlence merkezleri, barlar, lokantalar, gösteri salonları Las Vegas Bulvarı üzerine kurulmuş, Las Vegas Bulvarı toplam 3 mil, yani yaklaşık 5 kilometre, bir baştan başlayıp çok yorulmadan bütün Bulvarı 2 3 saatte gezebilme, meşhur bütün hotelleri görebilme şansınız var.

Las Vegas ilginç bir yer, kumarın, seksin ve eğlencenin bir numaralı merkezi olmasına rağmen suç oranı çok ama çok düşük, çünkü Las Vegas polis tarafından değil, mafya tarafından denetleniyor. O yüzden pek kimse suç işlemeye yanaşmıyor.

Las Vegas deyince akla ilk kumar geliyor, 24 saat kumar oynanan bir mekan, kumarhaneler hiç kapanmıyor, sabah 6 da sokağa çıkın, bütün kumarhanelerde hala oyun oynayan binlerce insan görebilirsiniz. özellikle kısa zaman için gelenler neredeyse hiç uyumuyor. Kumarhaneler devasa diyeceğim, yani yok yok, makinelerden tutun da, canlı oyunlara kadar her çeşit oyun var.

Masalarda 1 centten binlerce dolara kadar oynama şansınız var, sizin 1 dolara oynadığınız bir rulet masasına, yanınızdaki 500 hatta 1000 dolar basabiliyor.

Eğlence olarak bar sayıları, gece kulüpleri dolu, striptiz kulüpleri de çok revaçta, sokakta her zevke hitap edecek showlara bilet satanlara rastlayabilirsiniz, limosinlerle getirip, götürüyorlar. Yine tabi vücut emekçileri oldukça fazla, her adımda elinize üstlerinde cep numaraları olan 10 luk paketlerde ( farklı 10 kızımız ) fiyatları ile birlikte tutuşturuluyor. Bir çok yerde açık hava dans kulüpleri var, yani anlayacağınız eğlenceye ve kumara doyuyorsunuz.

Yemek konusunda şikayet edeceğiniz bir yer değil, aklınıza ne gelirse var, İtalyanın dan Çin lokantasına, Steak house dan Pizzasına kadar her çeşit yemek var. Fiyatlar öyle çok abartılı değil, mesela 1 kişi Harley Davidson ‘da steak – bira yer içerseniz 40 Dolar civarında tutuyor.

Ulaşım olarak taksi kullanabilirsiniz, 3.30 USD dan açılıyor, sonra her mil için 20 cent alıyorlar. Yani çok uzaklaşmayacaksanız 15 – 20 USD arasında her yere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca küçük bir metroları var, bütün hotellerin alttan bağlantıları var, günlük 10 Dolara bir bilet aldınız mı hiç yorulmadan bir çok hoteli bu küçük metro ( MONORAIL ) ile gezmeniz mümkün. Yine Halk Otobüsleri var, yani ulaşım çok sorunsuz.

Devasa OUTLET’leri var, hemen hemen her markanın ürünlerini bu Outlet’ler de bulmanız mümkün, fiyatlar Türkiye’den çok farklı değil, bazıları ucuz, bazıları pahalı, ama orada olan her şey burada da var. İndirimli fiyatları yakalarsanız şanslısınız, o zaman bazı şeyleri gerçekten güzel bir fiyata almanız mümkün.

Dediğim gibi burası 24 saati yaşayan bir şehir, günah şehri denmesinin nedeni de kumarın ve seksin tavan yaptığı bir şehir. Bir çok ünlü burada show yapıyor ve öyle bir kaç saat önceden falan gidip yer bulamıyorsunuz, bir çoğuna insanlar gelmeden rezervasyon yapıyor. David Coperfield şu anda MGM de show yapıyor. Gelecek olanların da reklamları dönüyor. Yani insanlar Las Vegas’a gelmeden biletlerini almış oluyorlar.

Adı Günah şehri ama inanılmaz özgür bir yer, kimse kimseye karışmıyor, sokakta iç çamaşırı ile de gezen var, peçesi ile dolaşan da. Hizmet anlayışı almış başını gitmiş, açıkçası sizi kalacağınız günler de mutlu edebilmek için her şey düşünülmüş. Sigara her yerde hemen hemen serbest, kumarhanelerde içkiniz ücretsiz, kimse oynayıp oynamadığınızı kontrol etmiyor. Yaşam sadece EĞLENCE üzerine kurulmuş.

Las Vegas ile ilgili yazacaklarım bu kadar, 600 e yakın fotoğraf çektim, hem gecesini, hem gündüzünü, hem de kumarhanelerini, onları ayarlamam biraz zaman alacak ama en azından sizlere o fotoğrafların bir nebzede olsa Las Vegas’ı tanıtacağını düşünüyorum.

Sevgiler & Saygılar,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN