Menu

Pablo Escobar ve NARKOZ …

Kolombiya seyahat notlarımı okuyan arkadaşlarım Pablo Escobar adını anımsayacaklar. Dünyanın en acımasız, en meşhur uyuşturucu kaçakçısı. Dizisi çekiliyor, yayınlanacak demiştim, yayınlanmaya başladı, adı NARCOS. Heemen seyrettim tabi.

Çok ilginç bir kişiliği var Escobar’ın.

Bizim  kaldığımız Medellin’de doğmuş Pablo Escobar, doğum yılı 1949. Küçük yaşlarda suçla tanışmış, araba hırsızlığı ile başlamış ve daha sonra ciddi bir çete kurmuş. 1970’li yıllarda kokain ile tanışmış, buna nasıl bulaştığını ve ne kadar zeki olduğunu dizide görüyoruz. Kokaini öyle zekice yollarla Amerika’ya sokmuş ki, Amerika bile en başlarda anlamamış bu kadar uyuşturucunun nereden geldiğini.

Ve 1970’lerin sonunda muazzam bir uyuşturucu imparatorluğu olmuş. O kadar dokunulmaz, dokunulamaz birisi olmuş ki, sadece Amerika’da değil, Meksika, Porto Riko gibi bölgeler de satılan kokain ve uyuşturucunun %80 nini Escobar kontrol etmeyi başarmış.

Polislere ve Yargıçlara karşı çok acımasız davranmış, vikipedi’ye göre iki yüz den fazla yargıç, savcı ve bini aşkın polisin ölümünden sorumlu tutulmuş, hatta bir şahiti ortadan yok etmek için, sahidin uçağına bomba koydurttuğu ve şahit ile birlikte 110 kişiyi daha öldürdüğü iddia edilmiş.

Bununla da yetinmemiş, 1983 yılında Belediye meclis üyesi seçilmiş. Bu da kendisine bayağı bir politik güç katmış.

narco narcos_netflix

1989 yılında uyuşturucudan kazandığı para ile Forbes dergisinin seçtiği Dünyanın en engin olan insanları arasına girmiş.

1993 senesinde yani 48 yaşındayken Polis ile girdiği bir çatışma sonunda ölü olarak ele geçirilmiş.

Dizi oldukça güzel, ben bu hayat hikayesini daha önce okuduğum için çok benzerlikler buldum, tabi bir takım kurgular falana var, ama aslına çok sadık kalmışlar.

İşin ilginci Medelline’de hiç bir yerde onun adını duymanız mümkün değil. Hatta Escobar falan dediğinizde herkes hemen sus, aman falan diyor. Medelline de beyaz bir villa ve önünde bir palmiye ağacı görürseniz, o ev Escobar’a aittir deniliyor.

Diziyi seyreder misiniz bilmiyorum ama böylesine renkli kişiliğinin yanı sıra, bu kadar acımasız bir katil olmak çok  düşündürücü. Dolarlar ile değil, milyon dolarlarla oynayan bir adam.

NARCOS güzel bir dizi olmuş, merak edenler içinde çok güzel bir tarihi anlatım.

Sevgilerimle,

Haluk

Benzer Yazılar

SANAT - 5 gün ago

Kübra

YORUMUZU BIRAKIN