Menu

Osmanlıca …

OECD bir değerlendirme yayınlıyor, PISA, her 3 yılda bir yapılıyor. Bu değerlendirmede Matematik ve Fen alanlarında ülkelerin öğrencilerini değerlendiriyor. En son 2102 de yayınlanmış, yenisi 2015 te yayınlanacak. 2012 sonuçlarına göre Türkiye;

64 ülke arasında 44. sırada …..

Hırvatistan, Sırbistan, Yunanistan, İsrail gibi ülkelerin de altındayız.

NEDEN?

Çünkü çocuklarımız OSMANLICA bilmiyor, mezar taşlarındaki Matematik ve Fen ile ilgili belgeleri okuyamıyor…

Uluslararası Matematik ve Fen derslerinde başarıyı ölçen TIMMS diye bir kuruluş var. 4. ve 8. sınıftaki öğrenciler üzerinde çalışmalar yapıp, sonuçlarını yayınlıyorlar.

Buradaki yapılan analiz sonuçlarına göre ” dört işlemin sonuçlarını bile doğru dürüst yanıtlayamıyor Türkiye ” ve bu başarı oranı ile Birleşik Arap Emirlikleri ile Lübnan’ın arasına yerleşiyor.

NEDEN?

Çünkü çocuklarımız asıl dili olan OSMANLICA’yı bilmiyor.

İlköğretim kuruluşlarında okuma alışkanlıklarını, öğrenim becerilerini, materyal kullanımını ölçen PIRLS diye bir kuruluş var, Okuma Becerilerini geliştirme projesi, buna göre de Türkiye 35 ülke içinde 28. sırada.

NEDEN

Çünkü Osmanlıca bilmeyen çocuklar nasıl geliştirecekler öğrenim becerilerini?

Mezar taşı bile okuyamayan çocuklar, gidip matematik ve fen sorularını mı çözecek.

Güldürmeyin lütfen, her şeyin başı OSMANLICA dır, onu bir öğrenelim bakın göreceksiniz, bu PISA, PIRLS, TIMMS denen eğitim Lobilerinin istatistik sonuçlarını nasıl yerle bir edip, birinci sıralara yerleşeceğiz görürsünüz.

Cumhurbaşkanı tarafsız olması gereken bir konum. Ama tanım öyle, uygulaması öyle olmayabilir, bazı ülkelerde ise taraf diye bir şey yoktur, her şeyi o yapar, o karar verir, o uygular, o yönetir.

Bizim Cumhurbaşkanımız kesti, attı.

” İsteseler de, istemeseler de öğrenecekler. ”

Ee hani Milli Eğitim Şurasına katılan onlarca eğitimci güya oturup tartışmışlar ve bunu tavsiye kararı almışlardı?

Hani Cumhurbaşkanı dese ki ” Kardeşim, bu bizim getirdiğimiz bir şey değil. Onlarca öğretmen, eğitimci oturup günlerce tartışmışlar, bir tavsiye kararı almışlar, bizim de bunu değerlendirmemiz lazım, onlar eğitimci, biz siyasetçiyiz. ”

O zaman bir nebze çıkar dersiniz ki bu SİYASİ KARAR değildir.

Osmanlıca öğrenilecek…. Cumhurbaşkanı da, başbakan da bunu DAYATIYOR, hatta dayatmayı geç; İstesen de istemesen de diyor ..

O zaman bu karar son derece SİYASİ Bir KARAR dır ki zaten bundan da kimse en ufak bir şüphe duymuyor.

İLİM irfan üzerine bu kadar laf üret, olayı gel DİNe bağla ..

Yabancı yayınları geçtim, Türkçeyi bile okuyamayan, yazamayan bir ülkenin öğreteceği dil Osmanlıca.

AMA burası Türkiye …

Bakın yakın zamanda YANDAŞLAR gazetelere İLAN verirse şaşırmayın, eskiden hani İNGİLİZCE veya en az bir Yabancı Dil diye insan ararlardı, şimdi OSMANLICA bilen …. diye başlayan ilanlar göreceğiz.

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN