Menu

Erdal Eren kimdir, bilir misiniz?

Erdal Eren kimdi? Bilen var, bilmeyen var…

Ben de onun hayatını çok yakından takip ettiğimi gösterip ukalalık yapacak değilim, vikipedi’ye başvuracağım, bakın orada nasıl yazmışlar. Ama 12 Eylül 1980’i, yaşayan 21 yaşında bir üniversite öğrencisiydim o zamanlar, o yüzden yazdıklarımı ona göre yazacağım.

Erdal Eren … 25 Eylül 1964 Şebinkarahisar – Giresun doğumlu.

30 Ocak’ta öldürülen bir Yurtsever gencin ölümünü protesto etmek için 2 Şubat 1980 de bir gösteriye katılıyor, o gösteri daha sonra silahlı çatışmaya dönüyor. Bu sırada bir er gösteride öldürülüyor ve faali olarak Erdal Eren yakalanıyor, hemen mahkemesi yapılıyor ve 19 Mart 1980 tarihinde idama mahkum oluyor, tam 16 yaşında bir idam mahkumu.

Ardından 12 Eylül 1980 darbesi, detaylara girmiyorum. Bir çok göz altı, faali meçhuller ve bir de eldeki mahkumlar.

12 Eylülcüler, ellerinde bir idam bulunca, bunu hemen gerçekleştirmek istiyorlar, ama bir sorun var, Erdal daha 16 yaşında, idam edemezler.

Çaresini buluyorlar, yaşını mahkeme kararı ile büyütüyorlar, 16 yaşındaki Erdal oluyor 18 yaşında terörist ve gecikmeden hemen 13 Aralık 1980 tarihinde yani 34 sene önce bugün Ankara’da cezasını infaz ediyorlar.

Erdal ile konuşan bir çok gazeteci var, daha sonra öldürülen erin yakın mesafeden edilen bir ateş sonucu olduğu ve Erdal’ın o mesafede olmadığı falan anlaşılıyor ama giden gitmiş, Erdal artık yok.

O kadar acımasızca yapılıyor ki bu idam, Erdal’ın kemik yaşı tespit talebi bile red ediliyor, avukatları ile görüştürülmüyor.

İşte o yüzdendir ki Erdal 34 yıl geçse bile unutulmuyor.

Sonrasında anısına bir sürü dizi çekiliyor, şarkılar besteleniyor…

İşte o dönemin en acımasız olaylarından birisi olan Erdal Eren olayının hikayesi….

Ona bunu yaşatanlar bugün ÖLEMİYOR biliyorsunuz değil mi? Yataklarında ölümü bekliyorlar, ama gelmiyor ölüm, her gün biraz daha acı çektiriyor onlara, her gün daha fazlasını ….

Saygılarımla,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN