Menu

Kotdivuar bilgisi

Burada biraz iş, biraz Abidjan ve Afrika, biraz mizah ve spor, arada otantik danslar paylaşıyorum. bazen de kendimce yazılar yazıyorum.

Bu sefer de buraya seyahat etmek isteyen, etmeyi planlayan, edecek olan arkadaşlarıma yardımcı bilgiler vereyim dedim.

Öncelikle Kotdivuar dediğim zaman Fildişi Sahilleri olarak algılamanız gerekiyor, çünkü artık Kotdivuar Hükümeti Ivory Coast / Fildişi sahilleri diye adlandırılmak istemiyor, yani bizim Türkiye / Turkey gibi düşünün.

Kotdivuar için Yeşil Pasaporta vize yok, normal pasaportlara ise vize var, aynı zamanda vizenizi elektronik olarak alabiliyorsunuz.

Mutlaka SARI HUMMA aşınızı olup, Sarı Pasaportu almanız lazım. Aşınız yoksa biraz zorluk da çıkarsalar, vardığınızda burada yapıyorlar ama siz gelmeden önce mutlaka yaptırmanızda fayda var. Başka bir aşıya gerek yok.

Yani Vizeniz ve Sarı Pasaportunuz varsa havaalanının dışına çıktınız demektir.

Burada havaalanı şehrin içinde, tabii Marcory Treichville, Koumassi tarafındaysanız yakın, Plato, Cocody, Rivieria, Youpogon tarafları ise biraz uzak.

Genelde her yerde olduğu gibi karşılamaya gelen yoksa tek seçeneğiniz taksi. Metro yapılıyor ama 2025 te devreye girecek, otobüs tarzı bir hizmet yok.

Otel seçiminiz çok önemli. Çünkü bilindik oteller dışında sadece haritalara bakarak yaptığınız seçimler çok sağlıklı ve güvenlikli olmayabilir. Bir arkadaşımızın yaptığı ve internetten seçtiği otelde kalamadığını söylemeliyim.

Eğer daha önceden şansınız varsa, MUTLAKA Airbnb den ev bulmaya çalışın. Çünkü hem daha güzel evler hem daha uygun. 1+1 evi 50-60.000 CFA ya bulabilirsiniz ki oteller çok daha pahalı. Evi ararken de merkezdeyse güvenlidir.
Evler de her şey oluyor genelde. temizliği de yapılıyor, kendiniz de bir şeyler alıp evde yapabiliyorsunuz.

Otel olacaksa, Marcory tarafında Azalai, yeni Novotel, Adagio Apart hotel, Aichti ve İbis otel merkezde. Büyük zincir oteller Platoo tarafında. Fiyatlar 100-200 Euro arası. Tercih edilebilir oteller.

Sadece şu yorumu yapmak isterim, hani akşamları çıkıp gezmek ve eğlenmeyi düşünüyorsanız, Marcory tarafında olmanızı tavsiye ederim. Çünkü ağırlıkla restoranlar, barlar, gece kulüpleri YANİ gece yaşamı Marcory de. Platoo tarafında geceleri biraz daha zor açık bir yer bulmak.

Burası turistik bir yer olsa da, burası en fazla 1 haftalık bir yer. Ama o bir haftada birçok şey yapabilme olanağınız olacak.

Burada enflasyon %5 civarında, fiyatlar öyle çok ucuz değil. Yani euro bazında fiyatlar.

Burada arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz marketler var,
Burada her türlü mutfağı da bulabilmeniz mümkün.
Fast food için KFC ve Burger King mevcut.
Balık, karidesi istakoz burada oldukça fazla, rahatlıkla deniz ürünleri de tüketebilirsiniz.

Ve tabii en önemlisi, muhteşem çocukların olduğu, son derece saygılı ve sevgi dolu insanların yaşadığı bir ülkeye geliyorsunuz.

Şimdilik bu kadar bilgi yeterli sanıyorum 🙂

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN