Menu

Karadeniz gezi notları

Öncelikle yorum yazan, beğenen, destekleyen tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
Ufak bir hesap yaptım,
6 günde 4.000 km yol yapmışız…
Öyle güzel yerler gördük ki,
Anlatması zor…
Birçok arkadaşımın yaşadığı yerlerden geçtik.
Hiç kimseyi rahatsız etmek istemedik, malum Pandemi var, keyifli bir sohbet yapmak bile zordu. O yüzden görüşemediğimiz arkadaşlarımdan anlayış rica ediyorum.
Birçok yeri de göremedik ama amacımız NOKTA ATIŞI yaparak, görmek istediğimiz yerleri görüp, daha ileride nereye ne zaman tekrar gideceğimizi anlayabilmek olduğundan tüm noktaları detaylı gezemedik.
Ama daha öncede yazdım, hiç beklemediğimiz yerler gördük, bu kadar güzel olduğunu bilmediğimiz bir dünyayı yaşadık desem yalan olmaz.
Özellikle Amasya, Artvin, Sinop, Kars şahsen bizi çok şaşırttı. Bu kadar güzel olduğunu bilmiyorduk.
Kısa bilgiler vereyim ..
1- Yollar inanılmaz güzel, İstanbul’dan 1.700 km uzaklıktaki Şavşat’a kadar neredeyse çift yönlü asfalt yoldan gittik ve döndük. Pandemi nedeniyle de yollar çok boştu.
2- Oteller dediğim gibi 160 Tl – 250 TL arasında değişiyor ( oda kahvaltı ). EN pahalı yer Safranbolu’ydu.
3- Birçok otel o kadar boş ki, yer sorunu hiç yaşamadık. Oteller pırıl pırıl, tertemiz. İnsanlar olağanüstü. 6 gün boyunca neredeyse sıfır problem yaşadık.
4- En büyük sorun tahmin edeceğiniz gibi yemek. Özellikle akşam yemekleri. Çoğu zaman alıp otelde yedik, bu bir hafta boyunca hiç Alkol almadık. Bir yerde oturup kahve içemedik.
5- Pandemi küçük yerleri daha çok vurmuş durumda. Birçok otel, lokanta ya kapanmış, ya hiç açılmamış. Sokaklar akşam üzeri saat 8 den sonra hayalet şehir gibi oluyordu.
6- Hava durumunu ilginç bir şekilde yaşadık. Günlük güneşli bir havadan karlı yollara geçişi yarım saatte yaşadık. özellikle Macahel Yaylasına çıkış çok ilginçti. Onun dışında hiç yağmur yağmadı, hep güneşli bir havada seyahat ettik, akşamları 8 den sonra otelde kaldık. Otellerde ısınma sorunu yaşamadık.
7- Her ilimiz öylesine güzel ki, özellikle Doğa muhteşemdi. Karadeniz, Artvin, Kars, Erzurum bölgesi. Her birinin kendine özgü yiyecekleri. Sonra Amasya, Çorum, Tokat. Gerçekten muhteşem bir ülkemiz var, bunu gezerken daha iyi anlıyorsunuz.
8- Yaylaları gezmeyi tercih etmedik çünkü hava koşullarını Macahel’de gördükten sonra aynı sıkıntıları yaşamayalım, kar varsa zorlanırız dedik. Ancak tabii yaylaları gezmek çok keyifli olsa gerek, kısmetse Haziran’da diyelim 🙂
Özetle, GAP bölgesinden sonra Karadeniz ve Doğu / Orta Anadolu turumuzda da çok keyifli yerler gezdik.
Pandemiden kendimizi olabildiğince koruduk, zaten hiçbir yer kalabalık değildi ( Bafra hariç – Nasıl girip çıktığımızı anlatamam, sadece pide aldık ve çıktık, hiç dolaşmadık, gezmedik ).
Türkiye genelini bilemem ama gezdiğimiz yerlerin çoğunda kurallara uyuluyordu. Maskeler, Mesafeler, Sigara yasağı gibi tüm kurallara uyulduğunu gözlemledik.
Evet, özet bu..
Şu kadarını rahatlıkla söyleyebilirim ki ..
Pandemi biter bitmez
Biz soluğu bahsettiğim birkaç yerde alacağız.
Biraz uzun bir özet oldu..
Elimden geldiği kadar bilgilendirmeye çalıştım.
Umarım canlı yayınlar & fotoğraflar & videolar hoşunuza gitmiştir.
Tekrar hepinize çok teşekkürler..
İyi akşamlar,
Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN