Menu

Kapadokya ve GAP Gezisi

Evet bildiğiniz gibi..
İstanbul’dan önce Göreme, Ürgüp ve Avanos ile başladık,
Sonra Urfa Göbeklitepe, Haran ve oradan Mardin.
Dönerken Halfeti, sonrası Gaziantep
Sonra Kahramanmaraş ve Kayseri..
En son Ankara üzerinden İstanbul’a geldik..
Tam 5 gün, dolu dolu..
Dün yazdığım gibi o kadar çok hikaye var ki..
Burada öncelikle
Sevgili Şerif’e, Şahin’e, Hasan’a çok teşekkür ediyorum.
Gezimizi muhteşem kılan insanlar oldu etrafımızda..
5 günü kapsayan genel bir değerlendirme yapmalıyım sanırım.
1- Pandemiyi bizler yaşadığımız şehirlerde görüyoruz, kalanları da haberlerden takip ediyoruz. Biz bu gezide 6 7 ili resmen yaşadık.
– Göreme, Ürgüp, Avanos : Turizm maalesef neredeyse durmuş. Yabancı turist yok, yerli bir parça. Birçok otel kapanmış veya açılmamış. Akşam sokaklar boştu.
– Urfa ve Göbeklitepe : Yine aynı durum. Turizme bel bağlamış birçok işletme maalesef zor durumda. Mesela Sıra Geceleri 50 60 kişi ile yapılırken bizim gittiğimiz gün 6 kişiydi… Hafta sonları bir nebze. keza Göbeklitepe’de öyle akın akın insan yok. Gelenler var ama öyle dolu dolu veya beklenilen gibi değil.
– Mardin ve çevresi : En kalabalık yer Mardin’di ama buna rağmen esnaf mutlu değildi. Lokantaların saat 10’da kapanması onları çok etkilemiş gözüküyordu.
– Gaziantep : Korona vakalarında bir numara olan ilimiz ancak biz çıkıp gezemedik, sadece gece kaldık. Burada da sokaklar akşam boştu.
– Kahramanmaraş, Kayseri : Buralarda turistik pek bir yer gezemedik. Bildiğiniz şehir hayatı.
Genel olarak bu gittiğimiz yerlerin hepsinde dikkat ettiğimiz nokta herkes maskesini takıyordu. İşletmeler son derece dikkatli ve ısrarcıydı. Otellerin hepsi HES kodunuzu alıyor. Girdiğiniz her kafe, lokanta, müze de maske takılması zorunluydu.
2- Arabayla gittiğimiz için yolları merak edebilirsiniz. Yollar gerçekten çok ama çok iyi. Mardin’e kadar hep çift yol. Biz Nusaybin, Şırnak’a kadar gittik, tek bir kötü yol görmedik. Hepsi asfalt, %90 çift yol. Yani araba kullanırken hiç yorulmuyorsunuz. Trafik falan da yok.
3- Terör diye bir şey kalmamış, son derece güvenli. 5 gün boyunca eskiden terörle anılan yerlerin bir çoğunu gezdik. Tek bir kere bile bir polis, jandarma, asker bizi durdurmadı. Hiç kontrole girmedik. Özellikle Mardin ve çevresi inanılmaz güvenli. Turizm almış başını gitmiş, caddeler pırıl pırıl, esnaf güler yüzlü. Eğer pandemi olmasa sanırım turizm patlaması yaşanırdı.
4- Yöresel yemekler gerçekten çok başarılı. Lokantalar temiz.
5- Fiyatları merak ediyor olabilirsiniz, ortalamasını söyleyeyim biz en düşük oda kahvaltı 240 TL, en yüksek 350 TL ödedik. Kaldığımız otellerde şehrin güzel otellerindendi. Odalar gayet temiz ve kocaman, kahvaltılar ise genelde çok başarılıydı.
6- Hava durumu mükemmeldi. 5 gün boyunca birkaç gece dışında neredeyse ince bir tişört ve montla gezdik. Hiç yağmur yağmadığı gibi, her gün güneş vardı. Geceleri biraz serindi.
7- Alkol Gaziantep dışında hiçbir yerde sorun olmadı, orada bu konuda büyük sıkıntı vardı. Biz de alkolsüz tek geceyi orada yaşadık.
8- En çok ilgimizi Müslüm Gürses’in memleketi Halfeti çekti. Geç kaldığımız için tekne turu yapamadık ama Halfeti bizi resmen büyüledi. Göbeklitepe ise bir başka büyülü yer gerçekten. Ve tabii Haran. Buralar ile ilgili çok şey dinledik, dediğim gibi zaman içinde anlatacağım..
9- Bir diğer ilgimizi çeken Mardin ve Süryaniler oldu. Süryani gelenekleri, şarapları, nazar boncukları, kolonyası, sabunu, turistik yerleri, Manastırları, Harabeleri. Mardin gerçekten büyülü bir yer.
10- İnternet hemen hemen her yerde var. O konuda sıkıntı yaşamıyorsunuz.
11- Göbeklitepe’yi mutlaka rehber ile gezmenizi tavsiye edeceğim. Biz Şerif’in önerdiği Hasan ile gezdik. Hasan Urfa’da üniversitede öğretim üyesi. Öylesine bilgili ve konuya hakim ki, canlı yayın yapmıştım. İzleyen arkadaşlarım olmuştur. Hani kendiniz giderseniz sizlere telefonunu verebilirim. Orayı rehbersiz gezerseniz hiçbir şey anlamazsınız, çünkü bulunan her taş, taşın üzerindeki sembollerin anlamları var.
Evet genel olarak söyleyeceklerim bunlar..
Fotoğraf ve videoları zaten paylaşmıştım.
Bu gezideki her yer ile ilgili sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.
Son olarak söyleyeceğim,
Pandemi korkusu mutlaka var ama
İnanın oradaki insanlarda da var..
Onlar da önlemlerini alıyorlar.
Siz yanınızdan kolonyayı eksik etmezseniz,
Kalabalık ortamlara girmezseniz -ki yok artık öyle kalabalık ortamlar.
Kalabalık ortamlarda, caddelerde, dükkanlara girerken maskenizi ihmal etmezseniz
Yaşadığınız ortamdan daha tehlikeli değil.
O bölgeleri gezmek içinde en uygun zaman.
Çünkü eski kalabalıklar yok,
Her yerde sosyal mesafeye uyuluyor.
Gezmeyi seven arkadaşlarıma
Umarım bir faydası olmuştur bu yazımın.
Dediğim gibi sormak istediğiniz şeyler varsa
Elimden geldiği kadar yanıtlamaya çalışırım.
Hepinize güzel bir gün diliyorum…
Sevgilerimle,
Not : Ekteki fotoğraf Süryanilerin Nazar Boncuğu…
Görüntünün olası içeriği: mücevher
Dilvin Tekson, Hakan Beydeş ve 189 diğer kişi
31 Yorum
4 Paylaşım

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN