Menu

Nuri Şekerciler ve Recep İvedik

Nuri Şekerciler​’i benim arkadaş listemde tanıyan arkadaşım çoktur.

Sanatçı, şarkıcı, yazar, Türkiye’nin gelmiş geçmişini ve Dini konuları çok iyi bilen bir adam, ama adam gibi bir adam.

O benim gibi her gün yazmaz, durur durur, haftada bir iki yazar ama yazdı mı tam yazar. Bazı konularda bire bir anlaşırız, bazı konular da ise farklı düşünürüz.

Bunu ilk kez buradan açıklayayım, bazen de Nuri ile telefonda konuşur, yazdıklarımızı birbirimizle telefonda tartışır, bilgi veririz.

Bunları niye anlattım, dün Nuri bir yazı yazdı, Recep İvedik’i örnek alarak, Türkiye gerçeklerini dile getirdi, okuyanları da oldukça çok, ona katılanlar oldu, yazısının üzerine ekleme yorumlar yazanlar oldu.

Hani bazı gazeteler yapar ya, iki köşe yazarı birbirinin dediklerini köşelerinde yer verir ve yazıların üstüne kendi yorumlarını yapar, ben de sevgili Nuri’nin yazısına buradan bazı yerlerine kendimce yorum yapacağım.

Nuri, yazısının başında Recep İvedik’i anlatmış ve demiş ki:

” Kaba saba ,insanlıktan nasibini almamış bir zonta nın maceraları. Yaptığı rezillikler,hayvanca davranışlar, kabalıklar ve insanlıktan uzak davranışlar. ”

Ve sonra sormuş

” Neden bu kadar ilgi çekti sizce? Bir fikriniz var mı? Sizi bilmiyorum ama benim bir fikrim ,bir görüşüm var.
Herkes kendisinden çokça parçalar bulduğu bir tipleme Recep İvedik. Pek çoğunun yapmak isteyip de yapamadıklarını korkmadan yapan bir masal kahramanı. İnsanımızın özünü yansıtan bir karakter. Pek çok erkeğin içinde yaşayan bir masal kahramanı Recep İvedik.”

Ben Recep İvedik filmlerinin hepsini zorda olsa seyrettim. Zorda olsa diyorum çünkü normal bir insanın o filmleri seyretmesi olanaksız, o yüzden Nuri’ye tanımlama konusunda yüzde yüz katılıyorum.

Nuri hiç birisini seyretmemiş, sanırım yorumlara bakarak bu kanıya vardı ama seyretse de bunların aynısını yazacağına eminim.

İlgi çekmesini ise herkesin yani bu herkes sanırım ERKEK toplumumuz oluyor, herkesin kendisinden bir parça bulduğunu, pek çok erkeğin içinde yaşayan masal Kahramanı olduğu konusun Nuri kadar yürekten katılmıyorum.

Bizim ülkemizde BELDEN AŞAĞI diye bir tabir vardır. En güzel örneğini de bize CEM YILMAZ sunar. Öyle belden aşağı espriler yapar ki, gülmekten ölürüz. Cem Yılmaz’ın gösterilerini düşünün, içinden o belden aşağı esprilerini bir ayıklayın, geriye kalana bakın, HİÇ BİR ŞEY.

Yani demem o ki, herkes derken, sadece erkekleri değil, toplumu ele almanız lazım, dizilerde ensest ilişkileri öne çıkarttınız mı ilgi alaka, reyting tavan yapar ama yolda bırakın küfürü, birazcık terslenmeyle adam öldürürüz.

Namus kavramını televizyonda seyrettiğimiz dizilerde farklı görürüz, kendimiz yaşarken farklı görürüz, ama bizim yakınlarımızla ilgili olduğunda farklı görürüz.

O yüzden Recep İvedik bir erkek olarak değil aslında TOPLUM olarak hepimizin içinde var. Onun o sapık, aşağılayıcı, argo davranış biçimleri hepimizde var, bunu normalde kendimiz de biliyoruz, sadece ortaya çıkması için bir şeyler yaşanması gerekiyor.

Sonra Nuri demiş ki …

” 1 Kasım da Recep İvedikler oy verecek. Siz hala bir şeyler umuyor musunuz bu seçimlerden ? Umuyorsanız, bence hayallerden vazgeçip gerçeklere dönme zamanınız gelmiş te geçiyor demektir. ”

Yazının devamında biraz bize de dokundurmuş 🙂

” Facebook da bir şeyler paylaşarak vatan falan kurtulmaz,sadece yazan çizen ve onu okuyanlar bayağı bir iş yaptıklarını zannederek mutlu olurlar. Bir birlerini tebrik ederler Facebook sayfalarında. Sonra oylar sayılır. Karşı taraf kazanır. Kaybeden taraf yine yazmaya başlar. Onlardan olan sayfamdan çıksın. Onlara oy veren benim arkadaşım olamaz. Siliyorum ulan hepinizi vs vs vs. ”

1 Kasım seçimlerinde 55 milyon kişinin oy vermesi bekleniyor. 55 Milyonun da Recep İvedik olmayacağı aşikar ama bir belli yüzde var ki, o konuda haklı.

Onlar Recep İvedik gibi kendisinden başkasını düşünmeyen, karşısındakilerin ne düşündüğünü önemsemeyen, cahil, okumayan, dinlemeyen, gündemi takip etmeyen insanlar.Onlar da oy verecek.

İkinci kısım ise biraz bizim gibiler, yani yazı yazarak bir şeyler anlatmaya çalışanlar, bu konuda da benim çok severek yazdığım ” Körler Sağırlar birbirini ağırlar ” sözünün mealini yazmış Nuri.

Haklı…

Benim arkadaş listemde muhalif kimse yok, 2800 kişiye yakın bir arkadaş listem var, hemen hemen hepsi Atatürkçü, Cumhuriyet çocuğu, Vatanını seven ve AKP nin bu ülkeye zarar verdiğini düşünen insanlar. Onlar da benzer yazılar yazıyor, yani dediği gibi ” Birbirimizi tebrik ” edip duruyoruz.

Sadece burada öz eleştiri yapmak istiyorum, ben çok çabaladım, demokratik olmak istedim, herkse yer vermek istedim, senelerce, ama olmuyor, Recep İvedikler bana karşı çok kibar, Abi diyor, hatta kendi yorumlarını yazıyor, sonra bir başka arkadaşım yorum yazınca onlara tam bir Recep İvedik gibi yaklaşıyor, bakın yaşadığım bir örnek;

Bir yazıma o zaman AKP li bir arkadaş yorum yazdı. Abi dedi olaya tek yönlü bakıyorsun, bak şöyle böyle. Tamam ne güzel, kibarca kendi görüşünü aktar, sorun yok. Bir bayan arkadaşım benim yazıma bir yorum yazdı ve AKP yi eleştirdi. O bana Abi diyen vatandaşın kıza yazdığı yanıt aynen şöyle..

” Sus lan kadın, sana kemik atan mı oldu, sen git kendi evinde havla. ”

Şimdi burada ben ne yapmalıyım, bu Recep İvedik’i arkadaş listemde nasıl tutabilirim?

Neyse uzatmayayım… benim arkadaş listemde ben AKP ve yandaşlarına yer vermiyorum, vermeyeceğim de. Körüz, Sağırız, birbirimizi ağırlarız ama en azından bir şeyler öğreniriz, İNSAN gibi konuşur, paylaşırız.

Bir şeyler beceriyor muyuz yazarak, bunu bilemem, yazılarımızın hepsini bir şeyler yapabilmek için yazmıyoruz. ben burada bir şeyler yazarken KENDİM de her gün bir çok şey öğreniyorum.

Öğrendiğim şeyleri de arkadaşlarıma aktarırken mutlu oluyorum. Yazılarımızın hepsi siyasi değil ki, vatan milleti kurtarmaya da çalışmıyoruz. Ilımlı bir kitle de var, aklı başında, hatta içten içe AKP ye sempati duyanlar vardır, beki onları etkiliyoruzdur.

O yüzden Nuri Dostum, senin dediğin gibi, bizler yazmaktan vaz geçmemeliyiz, bırak hep aynı insanlar okusun, ben seni senelerdir tanırım, her yazdığını da dibine kadar okurum ve gerçekten çok şey öğrenmişimdir yazılarından.

Bugünde böyle bir yazı oldu, umarım sıkılmamışsınızdır 🙂

Herkese çok güzel bir gün olsun.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN