Menu

Araştırma : Volkswagen skandalı hakkında …

Volkswagen ( VW ) üzerine bir araştırma yazısı …

Önce VW ile başlayalım, kimdir, nedir, neden bu kadar önemlidir.

VW 1937 yılında Almanya’da Nasyonal Sosyal İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliğine kurdurulan ve HALK tipi otomobil yapmak için kurulan bir firma.

Yani bizim 1961 senesinde Cemal Gürsel’in isteği üzerine bir grup mühendisin çıkartmaya çalıştığı DEVRİM arabası gibi.

Sonra bu grup öylesine büyümüş ve o kadar çok araba markasını içine almıştır ki, Almanya ekonomisinde çok önemli bir yer kaplamaktadır, Mesela; Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda,Volkswagen Ticari Araçlar ve Şubat 2008’den bu yana Scania bu grubun araçları içinde yer almakta.

VW o kadar karlı satışlar yaptı ki, bakın 29 Nisan 2015 tarihinde açıklanan finansal sonuçlara göre, ilk çeyrekte karlılık oranı %17 arttı. Sadece 3 ayda elde ettiği kar 3,3 MİLYAR EURO.

Tabi bu para Almanya ekonomisini de ayakta tutan bir para, neden bunu diyoruz, ona sonra geleceğiz.

Sonuçta anlatmak istediğim bir DEV firma, ekonomiyi peşinde sürükleyen ve sürekli kar eden bir firma. Dünyanın bir çok ülkesinde on binlerce çalışanı olan bir firmadan bahsediyoruz.

Firmayı tanıdık, peki onları bu duruma sokan ne?

Onları bu duruma sokan Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Müdürlüğünün verdiği rapor.

Bu rapora göre; VW’nin dizel motorlu araçlarında FABRİKA çıkış sırasında yapılan EGZOZ EMİSYON testlerinin sonuçları HATALI.

Burada bir kavram daha giriyor devreye.

Egzoz Emisyonu ve bunun testi, peki Egzoz Emisyon testi ne demek?

Bu oldukça önemli bir test, araç seyir halindeyken egzozdan çıkan gazların testi demek, bu gazlar son derece HAVA KİRLİLİĞİNE neden oldukları ve sağlığa çok zararlı olduğu için belli bir seviyede tutulması gerekiyor.

Bunun içinde araba üreticilerinin çok ciddi önlemler almaları, çok sıkı AR-GE projeleri üretmek zorunda olduklarını ve zararlı gazları mümkün olduğunca engellemeleri gerekiyor.

Bayramda gördünüz, binlerce araç yoldaydı, o kadar arabadan çıkan gazları düşünün, nasıl büyük bir felaket olduğunu çok daha iyi anlayabilirsiniz. Veya bir tünelde sıkışıp kaldınız, o egzoz gazları insanı mahveder.

O yüzden bu gazların ölçümü UZMAN kuruluşlara yaptırılıyor, Türkiye’de TÜV yapıyor biliyorsunuz ve bunu her araç iki yılda bir yaptırmak zorunda.

Dönelim konumuza, VW de yaptırıyor tabi bu testleri, hem de fabrika çıkışında. Yoksa o arabaları satması olanaksız.

VW de bu testleri yaptırıyor dedik, fabrika çıkışında, AMA burada ABD Çevre Koruma Müdürlüğü bir şey yakalıyor.

VW bu testleri yaparken bir YAZILIM kullanıyor, ve bu yazlım Emisyon test sonuçlarını bir şekilde DÜŞÜK gösteriyor. Yani gerçeği yansıtmıyor, olmaması gereken değeri kendince içinde siliyor ve olması gereken değer olarak gösteriyor, testler geçiyor ve insanlar arabalarını alıp piyasaya çıkıyor.

2 yıl boyunca da ortalığa ölüm saçıyor.

İşte kriz veya skandal bundan sonra başlıyor, ÇÜNKÜ rapor, bu yazılımın kasıtlı olarak yerleştirildiğinden bahsediyor, yani ortada bir yanlışlık yok, kasten bu şekilde yapılmış deniyor.

Şimdi biz de olsa bu OLAY kapanır gider, bu kadar güçlü bir şirketi kimse batırmaya yanaşmaz, hatta bir de paralel-lobi falan denir iş biter.

Ama Amerika’da öyle olmuyor, bu ortaya çıkınca VW ABD Başkanı pardon diyor, batırdık diyor, özür diliyor, VW CEO’Su bir kaç gün sonra istifa ediyor.

VW’nin sadece ABD’ye sattığı dizel araç sayısı yaklaşık 500.000. Raporda ceza olarak araç başına yaklaşık 40.000 Dolar ceza ödemesi isteniyor, yani bu da yaklaşık sadece ABD’de 20 Milyar Dolar ceza demek.

Tüm Dünyada düşündüğünüzde inanılmaz rakamlara ulaşıyor. O yüzden de Almanya ekonomisinin bu noktada müthiş etkileneceğinden bahsediliyor.

Rapor ortaya çıkıp, konu bu noktalara gelince Borsa’da da müthiş bir ŞOK yaşıyor VW ve hisse değerleri %20 nin altında değer kaybediyor, bunun da bedeli 1 günde 14 milyar dolar kayıp demek.

Peki Avrupa’da durum ne?

Avrupa’ya sattığı araç sayısı 1 milyon, yani sadece VW 1 milyon araç satmış, Şöyle düşünün Türkiye’de 2014 senesinde TOPLAM araç satışı 750.000, yani sadece VW Avrupa’ya Türkiye’deki toplam araç sayısından fazlasını satmış.

Ve şimdi Avrupa’da ceza olayına girdi mi, VWnin durumunu düşünemiyorum.

ABD de verilen cezayı ödeyeceklerini açıklamış yeni CEO’ları, ama Avrupa ne olacak kimse bilmiyor ama bilinen şu;

TAM 11 MİLYON ARAÇ geri çağrılacak ..

Bunun bedeli müthiş ağır olacak

İşte o yüzden ALMAN ekonomisi ciddi bir sarsıntı geçirecek.

Bakalım gelişmeleri takip edelim, neler olacak.

Umarım biraz bilgi verebilmişimdir ve keyifle okumuşsunuzdur.

Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN