Menu

Gündem … 16 Haziran 2015

Uzun zamandır benim seyahatlerim dolayısıyla çeşitli ülkelerden yazdığım Günaydımlarımla, Türkiye’nin saatleeri uyumlu oluyordu. Ancak şimdi Türkiye’de saat 02:52, burada 07:57 olunca bana Günaydın size İyi uykular gibi oldu 🙂

Neyse, inşallah çok güzel bir güne nasılsa uyanacaksınız. O yüzden tekrar edeyim, Günayydınnnnnnnnn 🙂

Bu sabah gazeteyi internetten okumaya çalışırken bir haber dikkatimi çekti. MAGNA CARTA’nın 800. yılı kutlandı diye. Haber şöyle;

” ….. MODERN demokrasilerin öncü belgesi kabul edilen ve İngiliz siyasi yaşamında hâlâ ikonik bir öneme sahip olan Magna Carta’nın (Büyük Ferman) imzalanmasının 800’üncü yıldönümü İngiltere’de Kraliçe 2’nci Elizabeth ve Başbakan David Cameron’ın da katıldığı bir dizi törenle kutlandı… ”

Yani cehalet kötü bir şey tabi, ne olduğunu bilmediğimi fark edince, biraz bakayım neymiş dedim, çünkü haberde bilgi var da pek açık değil.

Biraz bilgi edinince fark ettim ki, bizim daha çok ekmek yememiz lazım.

Bakın sene 1215, şaka gibi değil mi, yani bundan tam 800 yıl önce.

Papa III. Innocent, Kral John ve baronları arasında, kralın yetkileri hususunu karara bağlamak amacıyla bir belge hazırlanıyor. Öyle Cumhurbaşkanı falan değil, bildiğin KRAL yani .

Anlaşmaya göre, Kralın bazı yetkilerinden feragat edecek, kanunlara uygun davranacak ve hukukun kralın arzu ve isteklerinden daha üstün olduğunu kabul etmesi zorunlu olacak.

Şu ana kadar tanıdık geldi mi?

İşte Magna Carta Libertatum – Büyük Özgürlük Fermanı 1215 yılında bu şartlar altında imzalanmış ve 800 yıldır kutlanıyor. Şu ana temasını da yazayım da içimde kalmasın.

” Özgür hiç kimse kendi benzerleri tarafından ülke kanunlarına göre yasal bir şekilde muhakeme edilip hüküm giymeden tutuklanmayacak, hapsedilmeyecek, mal ve mülkünden yoksun bırakılmayacak, kanun dışı ilan edilmeyecek, sürgün edilmeyecek veya hangi şekilde olursa olsun zarara uğratılmayacaktır.”

Şimdi …

Gelelim Türkiye’ye, sene 2015.

Tartıştığımız konu; Cumhurbaşkanı ve yetkileri …

Nerede kalmıştık?

Herkese çok güzel ve keyifli bir gün dilerim.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN