Menu

Günün Yazısı .. 8 Aralık 2016

İnsan hayatına yeteri kadar önem vermiyoruz. Bu çok ortada.

Bunu sadece son 15 yıldır iktidarda olan AKP Hükümetlerinin icraatlarına bakarak da söylemiyorum.

Bu 15 yılda bir sürü facia yaşadık, nereden baksanız hepsi birer cinayet bence ama önlem alınmıyor; ne madenciler için, ne inşaatta çalışan işçiler için, ne yurtlar için, ne iş yerleri veya evler içim.

Ancak bir olay olduktan sonra bunlar gündeme geliyor, sonra KADER veya FITRAT deniyor, sonra medya bir süre üstüne gidiyor, peki sonra …

Sonra garip bir suçlu bulunuyor ve işler eskisi gibi devam ediyor.

Yurttaki yangın olayından sonra NORMAL bir ülkede ne olur?

Herkes bu yangın merdiveni, kapısı, bir yangın olursa burada biz ne yaparızı bir kontrol eder değil mi? En azından bunu bir gözden geçirir.

Bugün Hürriyet manşet yapmış.

Her gün binlerce hastanın ve hasta yakınlarının geldiği İSTANBUL TIP FAKÜLTESİNİN yangın kapısı hala kilitli, hem de asma kilitli biliyor musunuz? Fotoğrafını çekip yayınlamışlar.

Haseki’de 9 katlı binayı incelemişler, sadece 2 katında yangın merdiveni var, Allah korusun bir yangın olsa milletin kurtulabilmesi bir mucize.

Bakın belki tam birebir örnek değil ama ben kendi çalıştığım şirketten size bir örnek vereceğim.

Bizim işimiz çok tehlikeli bir iş. Zehirleyici gaz içeren yer altı tanklarını iyice temizledikten sonra minnacık bir delikten içeri girip bu tankların paslanmasını engelleyecek reçine uygulaması yapıyoruz. İşlem çok basit ama tehlikeli olan kısmı tankın içinde biriken zehirin temizlenmesi.

Bu işlem Türkiye’de bir çok firma tarafından da yapılıyor ve Türkiye Afrika ile birlikte bu tankların yeteri kadar temizlenmeden işe başlaması yüzünden yıllardır İNSAN kaybediyor. O zehirli tanka giren bir kişinin içeriden canlı çıkması imkansız. Çok eski değil, daha geçen yıl Afrika’da 3 kişi öldü, 5 6 sene evvel de 3 kişiyi biz İstanbul’da kaybettik.

Benim çalıştığım şirket ise 35 yıldır bu işi yapıyor, bugüne kadar yaşanan olay SIFIR. Bırakın insan kaybını.

Bunu nasıl yapıyor peki?

O insanların kaderine ve fıtratına bırakmadan yapıyor. temizliyor, test ediyor, emin oluyor, burası tamam. Sonra işlemlere başlamadan, Sağlık-Emniyet-Çevre ( SEÇ ) Müdürümüze bir video gönderiyorlar. Bu videoda olası bir zehirlenme durumunda bir çalışanı diğer 2 çalışan kaç dakikada dışarı çıkartabilir  çalışması yapılıyor. Bu video SEÇ müdürümüze gönderiliyor ve onun onayı alındıktan sonra işleme başlanıyor.

Onun öncesinde bir çalışanımızın kıyafetini ve üzerinde taşıdığı emniyet cihazlarını görseniz, astronot sanırsınız. Hareket sensöründen, oksijen hortumuna kadar.

Bu aletlerin bizim direk işimizle hiç ilgisi yok, tamamen insanı bu işlemden korumak için yapılan bir yatırım. Bu yüzden de senelerdir çalıştığımız büyük ve dev şirketlerden ÖDÜLLER kazanıyoruz. BP, Shell, Exxon, repsol gibi dev firmalar Wolftank’ı ödüllendiriyor.

İşimizi iyi yaptığımız için değil, çalışanımızı tehlikeden koruduğumuz için.

Söylemek istediğim İNSAN çok önemli. ben de Afrika’ya gittiğimde, bu işi yapmak isteyen firmalara Ekipman Listesi veriyorum. Bakıyorlar listeye, şaşırıyorlar, çünkü yapılacak olan yatırım ve bizim istediğimzi şeylerin %80 kısmı tamamen İNSANI KORUMAK için.

Bunu yapmayan ve bizim önerdiğimiz ekipmanları almayanlar ile iş yapmıyoruz. Alıyorlar ve sonra biz onları eğitiyoruz.

Basit ama  çok etkili bir sistem.

Biz yapamaz mıyız bunu? Çok mu zor? Çok mu pahalı?

Bu ülkede Madenciler için kurulacak Kurtarma Odaları bile pahalı bulunduğu için yapılmadı, bu yüzden de yüzlerce kişi öldü, bir şey değişti mi? Kaç tane Maden Ocağı evet bizim madende bu odalardan var diyor..

Ne zamana kadar?

Allah korusun biz büyük bir facia yaşayana kadar aynen devam, sonra … işte sonrası  bugün geldiğimiz nokta.

SEÇ çok ama çok önemli, İNSAN hayatı çok önemli ve bugün maalesef bu konuda çok ama çok gerideyiz.

Hala yangın merdivenlerine KİLİT vuruyoruz.

Halbuki YANGIN KAPISI diye bir şey var değil mi? Hani sadece içeriden açılan, dışarıdan açılamayan. Dolayısıyla yangın esnasında sadece kapı koluna basmanız yeterli, hemen çıkarsınız dışarı, merdivenlere.

Ama biz de öyle değil, bildiğin kapı, hırsız girer diye veya yurttaki gibi kimse dışarı çıkmasın diye kilit, asma kilit takılan kapı..

Sonra KADER, FITRAT …

Geç kardeşim, geç bunları ….

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN