Menu

Gündem … 24 Aralık 2015

Bugün sizlere farklı bir yazı sunacağım…. Önce bir hikaye, sonra bir tanıtım…

Hikayeden başlayalım, konusu CİBİLLİYET…

Cibilliyet’in ne olduğunu bilmeyenler olabilir, TDK – Yaradılış olarak çevirmiş. Soy, sop olarak ta kullanılıyor.

Zamanın birinde Padişah Vezir’i çağırmış. ” Vezir ” demiş, ” Eğitim mi önemli, cibilliyet mi? “.

Vezir tereddüt etmeden ” Cibilliyet ” demiş.

Padişah peki demiş. Dönmüş, bana demiş Ülkedeki en iyi hayvan eğitmeni getirin. Aramışlar, taramışlar ve sonunda Ülkenin en iyi hayvan eğitimcisini huzura getirmişler.

Padişah ” Bak eğitmen ” demiş ” Sana bir soru, bir Kediye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretirsin? ” . Eğitici düşünmüş ” 6 ay da eğitirim padişahım ” demiş. Tamam demiş Padişah.

Aradan 6 ay geçmiş, hayvan eğitimcisi ve kedi huzura gelmişler. Padişah sormuş ” Ne yaptın öğrettin mi? ” …

” Evet padişahım ” demiş.

Padişah Saray erkanını toplamış, Eğitimciye ” Tamam, başlayın bakalım, kedi servis yapsın ” demiş. Bu sırada Padişah tekrar Vezire dönmüş. ” Vezir ” demiş, ” Eğitim mi, Cibilliyet mi ? “. vezir yanıt vermemiş.

Kedi gerçekten de servis yapmaya başlamış, tam Vezirin önüne gelirken Vezir cebinden minik bir fare çıkarmış ve yere koymuş ve fare başlamış kaçmaya. Kedi fareyi görür görmez, tepsiyi bırakıp fareyi kovalamaya başlamış.

6 aylık eğitim boşa gitmiş.

Vezir dönmüş Padişaha ” Cibilliyet padişahım, cibilliyet “. demiş.

Bu hikayeyi neden anlattım …..Kıssadan hisse ……

Allah bu milleti önüne FARE çıktığında, eline FIRSAT geçtiğinde vatanını satan EĞİTİMLİ KEDİLERDEN korusun.

Amin …

***

Gelelim tanıtıma…

TESLA adını duymayan var mıdır bilmiyorum, adını duysanız da hayat hikayesini bilir misiniz? Cidden çok farklı bir hayat hikayesi var.

Tam adı Nikola Tesla, 1856 yılında Avusturya’da doğmuş, 1943 yılında New York’ta ölmüş.

Hani bugün ampulü Edison buldu diyoruz ya, aslında bulan Tesla, ama Edison çok daha kuvvetli olduğundan bu buluş Edison üzerine kalıyor, o da Floresan’ı icat ediyor.

Bugün hayata geçirilen sayısız projesi var, mesela TELSİZ, mesela  KABLOSUZ haberleşme… Bilinen an az üç yüz patenti bir o kadar da patenti alınmamış çalışması var.

Hayata geçirdiği proje sunularından birisi çok güzel, New York’ta bir Kablosuz Haberleşme gösterisi hazırlıyor, sene 1898 ….

Bir gölde, tekneye bir anten koyuyor, içine de bir radyo alıcısı. Seyircilerin isteğine göre tekneyi ileri-geri-sağa-sola ve ışıklarını açıp kapama ile kontrol ediyor. Büyük sansasyon yaratıyor.

Bunun yanında kendisinin hala hayata geçirilemeyen bir çok buluşu olduğu biliniyor. Elektrik konusunda bir DAHİ gerçekten. Onun için ” Dünyaya bir eşi benzeri daha gelmez ” diyorlar ve bugünkü teknolojiyi görünce bu söze katılmamak elinde değil insanın.

Onun 1800 lü yılların sonunda bulup geliştirdiği teknolojiyi, biz 2000 li yıllarda cep telefonlarında görüyoruz. Telsiz daha önce tabi ama 1900 lü yıllarda Tesla, bugünkü cep telefonunun tanımını yapmış zaten, hem de bire bir.

Tesla’nın en önemli projesi Kablosuz Enerji İletişimi idi. 20 adet ampulü kablo olmadan 25 mil uzaktan yakabildiği kayıtlara geçmiştir.

Peki ne oldu da bu Kablosuz Enerji bir türlü hayata geçirilemedi?

Kaynaklar gösteriyor ki;  Kendisinin elinde kablosuz yanan bir ampul tutan fotoğrafı var. Bu buluşunun da patentini almış. Ancak o güne kadar ona çok destek olan  J.P. Morgan bu kablosuz enerji iletimi ile şirketin ekonomisinin batacağını anlamış ve finansman desteğini kesmiştir.

Peki o destek Tesla’ya devam etseydi, bugün ne olacaktı?

Bugün insanlar elektriği ücretsiz bir şekilde kablosuz olarak kullanabilecekti.

Yani kıssadan hisse; kanser ilaçlarında olduğu gibi, veya daha bir çok örnek verebiliriz, Siyaset her zaman Bilim’in önüne geçmiştir.

O yüzden de, Dünya bugün çok daha iyi bir noktada olabilecekken, bir çok Siyasetçi / Yatırımcının kendi hırsı ve aç gözlülükleri yüzünden bir çok buluşu hayata geçirememişlerdir.

Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur …

Sevgiler & Saygılar

 

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN