Menu

Gündem … 12 Aralık 2014

Bugün sokağa çıkıp herhangi birisine sorsanız ve deseniz ki ” Dünyanın en büyük ormanını kuracağız, orman için en gerekli olan şey nedir? ”

Herhalde alacağınız yanıt ” AĞAÇ ” olur, yanılıyor muyum?

Orman demek Ağaç demektir.

Ama Türkiye’de öyle olmaz, belki takip edemeyen vardır, kısaca anlatayım o zaman…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından bir proje üretiliyor, adını da ” Elmalı Kent Ormanı – 7 Bölge-7 Park ” koyuyorlar. Seçilen bölge Beykoz’un önemli bir su kaynağı olan Elmalı Barajı Havzası.

Buraya kadar güzel, plan da güzel, isim de güzel, hedefte güzel.

Sonra çalışmalar başlıyor, yalnız yapılan çalışmalar sırasında görülüyor ki, milyonlarca AĞAÇ kesilmiş, mevcut olan ORMAN ÖRTÜSÜ yok ediliyor.

Bu nasıl bir proje ki mevcut ormanı yok ediyorsun?

Bu nasıl bir proje ki, yıllanmış ağaçları yok edip çorak bir araziye dönüştürüyorsun? Sonrasında 3 milyon fidan diksen ne olur? Dikeceklerine de inanmıyorum ya, katledilen araziye ne yapacakları da belli değil…

Fotoğraflarını çekmişler – önceki ve sonraki hali – ekte görebilirsiniz….

Gerçekten anlamak mümkün değil, bu AĞAÇ kesme sevdası nedir kardeşim, bu nasıl bir rantcılık, bu nasıl bir kıyımdır.

Yazıklar olsun gerçekten…

***
Kadın Cinayetlerini okumaktan, yazmaktan, eleştirmekten sıkıldık artık ama cinayetler, katliamlar devam ediyor.

2014 senesinde şu ana kadar öldürülen kadın sayısı 280 lere dayanmış.

Tam 280 kadın, çoğu kocası ve sevgilisi tarafından saçma sapan nedenler ile katledilmiş.

Yazma, çizme dışında etkin bir şey yapılamıyor, okumuşu da öldürüyor, cahili de. Evlisi de öldürülüyor, boşanmışı da, çalışanı da, çalışmayanı da ….

Gerçekten bu ülkede KADIN olmak çok zor…. Hele bugünün şartlarında artık iyiden iyiye zor.

Çalışma hayatından bakımına, giyiminden davranışına her şeyini eleştiriyoruz kadının, sosyal medyasına karışıyoruz, özgürlüğüne karışıyoruz ve bunlara taviz vermeyenleri de katlediyoruz.

Adam kendisi kaçamak yapıyor, kaçamak yaptığı kadını bıçaklıyor, ama kendinde bir suç görmüyor, benim sevgilim o kardeşim diyor polise, siz ne karışıyorsunuz.

Bu aymazlığın altında ne yatıyor, nasıl bu kadar cesaretliler, anlamak zor değil aslında …

Olan her zamanki gibi KADINA oluyor, adam bir kravat bir takım elbise giyip Hakim karşısına çıkınca İYİ HALDEN – ne demekse – en az 5 6 yıl af alıyor, bir bakmışsın 2 3 sene sonra dışarıda.

Şaşırmamak lazım..

Bu ülke iki karısını katledip, 3. karısını aramak için televizyonlarda evlilik programlarına çıkan KATİLLER gördü, bir de ona özel program yaptılar…

Neyine şaşıralım …

***
2015 te Sayın Cumhurbaşkanımız Kabineye Başkanlık yapacak.

Böyle söylüyor Binali Bey.

Hatta çalışmalar başladı biliyorsunuz, kendi gölge kabinesini kurdu bile, her bakanlığın bir örneği Kaçak Saray’da hazırlandı, kararname ile yerleri de ayarlandı.

Başlarına geçecek ve Sayın Cumhurbaşkanını bilgilendirecek isimler de hazır, neredeyse Bakanlık yetkileri olacak, her konu Bakanlıklarla birlikte Saray’da da görüşülecek.

Şaşırdık mı?

Yine hayır tabi, bu ülkede şaşıracağımız şeyler var mı?

***
İşte beni biraz da olsa şaşırtan ve sevindiren bir haber …

Başlık ” Ekonomide Kadın Cevheri ”

Merak ettim hemen okudum ve hem şaşırdım, hem sevindim. İş Dünyasının 50 dev ismi, Türkiye’deki şirket yönetim kurullarında daha fazla kadın üye olmasını sağlamak için bir program başlatmışlar.

Katılan isimler Sabancı, Koç, Özyeğin, Ülker, Boyner grubu gibi dev şirketlerin yöneticileri.

Yazılarımı takip edenler anımsayacak, Almanya bunu kanuna koymuştu, biz de henüz kanun tarafında olmasa da böyle bir çalışma başlatan iş adamlarını tebrik ediyorum, muhteşem bir şey yapıyorlar …. da

Umarım eleştirilip Vatan Haini ilan edilmezler, malum Hükümet ve Yönetim, kadınların iş dünyasında olmasından çok mutlu değil.

Hatta Sayın Cumhurbaşkanımızı bile HİÇ dinlemiyorlar, kendisi dedi ya ” o kadar 3 çocuk diyorum ama dinleyen yok ” diye …

***
AVM lerin aslında bir gün kapanması fikrine karşı değilim, bence de son derece insani bir istek, ama bu pazar mı olur bilemem.

Bakın Almanya’da yaşayan arkadaşlarım bilir – en ağırı Almanya’da o yüzden Almanya’yı seçtim -.

Almanya’da, mesela ben kendi gördüğüm Möchengladbach’ta ki 250.000 insan yaşıyor -, pazar günü bırakın AVM’yi, açık bir tane lokanta bulamazsınız. Sokakta bir tane açık dükkan göremezsiniz. İnsanlar alışverişlerini benzin istasyonlarından yaparlar ki çoğu zaten daha önceden tedarik etmiştir.

Ama biz de AVM lerde çalışan kesim için Cumartesi ve Pazar diye bir kavram yoktur, hatta Pazar o çalışan kesim için en yoğun gündür.

Sanki o insanların ailesi yoktur, bir Pazar günü aileleri ile geçirmeyi düşünmezler.

Tabi işin FITRATINDA var bu, ama haftada 1 gün tatil yapmalarını sonuna kadar destekliyorum, dediğim gibi Pazar sa Pazar olsun veya Pazartesi olsun ama 1 gün kapansınlar ….

***
Bülent Arınç yine bombalamış…

Bizim maaş düşük, evimiz yok, villamız yok, vs vs vs

Bu kadar lafın arasında DOĞRU söylediği tek bir şey var, müthiş doğru bir teşhis.

O da bizlerin Balık Hafızasına sahip olduğumuz gerçeği…

Demiş ya ” Ne olacak kardeşim yapılsa villa, şu bu, basınsa iki üç gün konuşulur, sonra biter gider. ”

İşte bu zihniyet size her şeyi yaptırır, çünkü HALKI böyle görürseniz, yolsuzluk da yaparsınız, torpil de yaparsınız, saat de alırsınız, evde kasalarla para da bulundurursunuz, ayakkabı kutularında para da saklarsınız, milyon euroları da temizlersiniz, el alemin önüne de yatarsınız…

Çünkü bilirsiniz ki..

Bu millet bunu iki üç gün konuşur ve sonra BİTER…

***
Beşiktaş yine kendinden bekleneni yaptı ve grubu lider bitirdi, hem de namağlup, yani 6 maçta HİÇ yenilmeden.

Gerçekten tebrik ediyorum.

Bir de tabi o unutulmaz an, gol atılmış, gol sevinci yaşanacak, bakıyorsunuz bir forma, sakatlanan PEKTEMEK adına.

İşte takımdaşlık, takım arkadaşlığı bu, kenetlenmiş Beşiktaş, bu çok belli. Rakiplerinden çok farklılar.

Trabzon yenilmesine rağmen o da yola devam ediyor. Ona da tebrikler.

Aslında en önemli olaylardan birisi Beşiktaş’ın aldığı galibiyetle bizim 12. sıradaki yerimizi korumamız, yani Türkiye’nin. Bu sıralamada alta düşersek Avrupa’ya gidecek takım sayımız düşecek, o yüzden Beşiktaş’ın aldığı galibiyet ALTIN değerinde.

***
Dün rahatsızlığımdan dolayı geçmiş olsun dileklerinize çok teşekkür ederim, dediğim gibi sadece hava değişimi ve yorgunluktan kaynaklı bir grip, soğuk algınlığı olayı, dinlendikçe geçecek.

Herkese çok keyifli ve hayırlı bir Cuma günü dilerim.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN