Menu

” Gorilla Tracking ” : Bwindi ormanlarında bir macera

Sene 2013,  o zamanlar Uganda’dan bir turizm firması ile görüşüyoruz, sahibi Uganda Turizm Bakanının kızı Marianne Muts. Türkiye’den Uganda’ya, Uganda’dan Türkiye’ye turist getirip götürme konularını tartışıyoruz. Daha önceki seyahatimde yüz yüze tanıştığımız için konuşmalar daha yapıcı ve tamamen işe yönelik.

Afrika deyince herkes SAFARİ konusunu gündeme getiriyor doğal olarak. Uganda’da ise Dünyada eşi benzeri olmayan bir başka MACERA varmış, adına ” GORILLA TRACKING ” –  ” Gorilla takip ” turu deniyor. Marianne o turu anlatmanın zor olduğunu, yaşamanın çok daha iyi olacağını söyleyerek beni bu tura davet etti.

Ben de büyük bir heyecanla kabul ettim.

27 Haziran 2013 tarihinde Uganda’ya vardım, zannediyorum ki kaldığım Kampala’nın  içinde veya yakınında bir ormanda olacak, meğer gideceğimiz yer Kampala’ya 8 saat uzaklıktaki Bwindi Ormanlarının içinde yapılıyormuş.

Bir SAFARİ cipi ile sabah saat 05:00 de yola çıktık., yolu anlatmayayım, çünkü adına yol bile diyemeyeceğimiz yerlerden geçtik, taşların üstünden falan o derece yani. Ama keyifli miydi, hem de çok.

FB_IMG_1435569662113_resized

Sonra bir köye vardık, ama doğru dürüst bir tane ev yok, geceyi bu köyde geçireceğiz dedi Hamza – şöför ve rehber. Tamam dedik, yapacak bir şey yok, çünkü her şeye hazırlıklı durumdayım. Sonra gülerek daracık taş bir yola girdik, biraz tırmandıktan sonra muhteşeem bir otele geldik, Facebook’ta paylaşmıştım otel resimlerini.

Karşınızda deli bir orman, Bwindi Ormanı, odalar ormana doğru, gece karanlık, otel sahibi bir ateş yaktı, inanılmaz bir manzara. Neyse yattık, sabahı heyecanla bekleyerek.

Sabah kalktık, bir saatlik bir yoldan sonra Bwindi Ormanına geldik, benim gibi gelen turistler var. Önce hepimize bir numaralı kuralı tanıttılar.

” Ormanda Gorile veya Gorillere 7 metreden daha fazla yaklaşmak yasak. ”

FB_IMG_1435569649964_resized

 

Onu da orada ölçülendiriyorlar, yani 7 metre ne kadardır diye bir de göz hizası alıyorsunuz.

Sonra eğitim başlıyor, anlatıyorlar. Ormanda Goriller serbest, hiç birisinde her hangi bir chip bulunmuyor, yani nerede olduklarını asla bilmiyorsunuz. O yüzden ormanda aynı anda yaklaşık 20 rehber ormanın çeşitli bölgelerinde geziyorlar ve sürekli telsiz ile birbirlerine Gorillerin yerlerini bildiriyorlar.  O yüzden son derece dikkatli olmalıyız, her an her yerden bir goril çıkabilir.

FB_IMG_1435569679249_resized

Eğitim tamamlandıktan sonra yola koyuluyoruz. Şimdi şu sahneyi hayal edin, aynı filmlerdeki gibi ..

Önde elinde PALA taşıyan bir rehber, onun amacı otları keserek bizlere yol açmak, çünkü yürüme yolu diye bir şey yok.

FB_IMG_1435569685226_resized

Onun yanında elinde tüfek ile gezen bir başka rehber ve bizler, sonuncu yine tüfekli bir rehber. Biz altı kişiydik, rehberler ile birlikte on kişi olduk.

Ve tur başladı, ormandan aşağıya inmeye başladık, başta çok keyifli in, çık, yana git, sola git, ama sıcak ve çoğu zaman tırmanma ile geçen yaklaşık 1 saat boyunca goril aradık. İnanılmaz bir efor ve inanın hayatımda çok yorgun anlarım olmuştur ama, bu sefer ” Tamam, beni bırakın, artık yürüyemeyeceğim ” dediğim ana gelmiştim. Dinlensekte sanırım heyecan ile birleşince çok daha fazla enerji kaybı yaşıyorsunuz.

FB_IMG_1435569806431_resized

Neyse bu sırada rehber, TAMAM dedi, hepimiz sindik olduğumuz yere ve gördük.

Bir kocaman GORİL, etrafında bir kaç tane daha ufak ve bir kaç da bebek goril. 8 10 metre önümüzde. Tamameen serbest. Tabi biz ne kadar sessiz olmaya çalışırsak çalışalım, o da bizi gördü ama pek tınmadı. Hepimiz sırayla fotoğraf çektik, video çektik, o da bizlere pozlar verdi.

FB_IMG_1435569725660_resized

Alışmışlar artık insanlara sanırım, bir iki saatin arkasından Gorilleri bulmanın keyfi bambaşkaydı. O an inanılmaz bir heyecan ve mutluluk yaşıyorsunuz. Sonra geze geze çıkışı bulmaya çalıştık, yaklaşık bir iki saatte de döndük.

Akşam otele geldiğimde elimde ” Gorilla Tracking Certificate ” vardı.

Böyle bir anımı yazmak istedim. Fotoğraflarını da ve videoyu ‘da Facebook’ta paylaşmıştım, akşama tekrar paylaşacağım, böylelikle yazıyla bütünlük olur diye düşünüyorum.

FB_IMG_1435569725660_resized FB_IMG_1435569768728_resized FB_IMG_1435569692794_resized

Umarım benim yazdığım keyfi siz de okuyarak almışsınızdır, ama yaşamak tabi çok başka. İnşallah çok arzu edenler bir gün yaşama şansını bulabilir.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN