Menu

FİLM : Son Umut & Tanrılar ve Krallar

Bugün Pazar, hava soğuk, tam sinemalık bir gün derseniz son iki sinemada seyrettiğim filmden bahsedeyim sizlere …

Önce SON UMUT – The Water Diviner : Russell Crowe’un hem yönetmen olduğu, hem de baş rolünde oynadığı ve bir çok sahnesi Türkiye’de çekilen, Yılmaz Erdoğan ile Cem Yılmaz’ın da yer aldığı film.

Çekimler muhteşem, oyuncular çok iyi, konu son derece hüzünlü ve o hüzün sinemada sizi yakalıyor. Bazı sahneleri var ki gözyaşlarınızı tutamayabilirsiniz. Açıkçası şimdiye kadar gördüğüm en güzel Çanakkale savaşını anlatan filmlerden bir tanesi, hem masraftan kaçılmamış, hem de teknoloji sinemaya çok iyi uyarlanmış.

Yine Cem Yılmaz’ın filme kattığı muhteşem ” Hey Onbeşli Onbeşli ” türküsünü dinlerken ve Mustafa Kemal’e diye askerleri coşturmasından herhalde çok bahsedilecektir. Bundan sonra barlarda bu türküyü çokça dinlerseniz şaşırmayın.

Konusunu yazmayacağım, zaten ya okumuşsunuzdur, ya da bir yerlerden duymuşsunuzdur. Ancak her Çanakkale Zaferinin arkasından benim yazdığım bir yazı vardı ki bunu Uğur Dündar da sık sık dile getirmişti, binlerce şehit verdik Çanakkale’de ve onları boğazdan sokmadık, dişe diş, süngülerle savaştık. Peki sonra ….

Sonra düşman elini kolunu sallaya sallaya geldi ve binlerce şehit verdiğimiz topraklarda onlarla birlikte şehit arar konuma geldik. Filmde Yılmaz Erdoğan bu bölümü o kadar güzel anlatıyor ki, bu noktalara dikkatinizi çekmek istedim sadece.

İkinci film ise EXODUS – Tanrılar ve Krallar .. 3D seyredebileceğiniz bir film. Fragmanları müthiş etkileyici idi, Musa’nın hayatını anlatan bir film gibi sunuluyordu. Savaş sahneleri, denizin yarılması falan gibi bütün aksiyon sahneleri fragmanlarda müthiş işlenmişti.

Ancak 2,5 saat süren filmden aynı tadı alamadım. uzun ve gereksiz bir çok sahne vardı. Oyuncular ve teknoloji çok iyiydi ama beklediğim aksiyon yoktu. Gladyatörü çeken yönetmen çekmiş, yine savaş sahneleri güzeldi ama dediğim gibi belki de beklentim çok yüksekti. O yüzden beklediğim tadı alamadım. Yine de bir çok filmden daha iyiydi diyebilirim.

Herkese iyi bir Pazar günü dilerim. Dinlenceli ve eğlenceli bir gün olsun.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN