Menu

Film : Code of Killer – Katilin Kodu

Öncelikle tamamen gerçek bir hikayeden yola çıkılarak çekilen bir  bir filmin özetini aktaracağım…

1983 senesi, İngiltere’de, Leicestershire’da 15 yaşındaki Lynda Mann adındaki genç kız tecavüz edilerek öldürülür. Soruşturmaya çok sayıda polis katılır, günelrce, haftalarca katıl aranır.

Bu sırada Doktor Alec Jeffreys DNA’lar üzerinde çalışma yapmaktadır ve yaptığı çalışmalarda DNA’nin herkes için tek bir şifresi olduğunu keşfeder. Bunu da ilk defa bir çocuğun ailesini eşleştirmekte kullanır ve resmi olarak DNA mahkemede kabul görür.

1983 senesinde öldürülen Lynda Mann’ın katili bulunamaz, 1986 yılında yine aynı bölgede yine 15 yaşında bir başka kız öldürülür, Dawn Ashworth. Polis yine olaya büyük ehemmiyet verir. Araştırmalar başlar ama bir sonuç alınamaz.

Sonunda bir şekilde Dr. Alec Jeffreys ile dedektifin yolları kesişir. DNA testi ile suçunu itiraf eden gence DNA testi uygulanır ama DNA tutmaz. Bunun üzerine bölgedeki 18 34 yaş üzeri yaklaşık 5.000 kişiden kan testi alınarak katilin DNA testi ile yakalanması planlanır.

Ve sonunda …

Devamını anlatmayacağım, filmi seyrederseniz daha anlamlı olacak.

Daha sonra önce Profesör, sonra Sir ünvanı alan Alec Jeffreys böylelikle Polis soruşturmalarında kullanılan DNA’nın ilk kullanımını sağlayan doktor olur.

Beni şaşırtan şey şu oldu ki, DNA’ların bu kadar yakın tarihte bulunduğunu ve kullanıldığını açıkçası bilmiyordum. 1986 senesi öyle çok eski bir tarih değil.

Bugün hangi diziyi seyretsek ki eminim gerçek hayatta da böyle, parmak izinden neredeyse daha önemli hale gelen DNA’lerin keşfinin bu kadar yakın tarih olması beni biraz şaşırttı, bu konuda da pek bir şey bilmediğimi fark ettim.

Filmi çok beğendim, mutlaka seyretmelisiniz derim.

İMDB puanı da oldukça yüksek 8.2

Pişman olmazsınız ..

Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN