Menu

Film : Bay Heineken’ı kaçırmak

Yine GERÇEK bir hikayeden esinlenerek yapılan bir film.

Bugün hepimiz Heineken dendi mi biliriz. Bira markasıdır. Heineken International ise bu bira şirketinin de içinde olduğu Dünyanın en büyük Holdinglerinden birisi.

Bir iş kurmak için yan yana gelen 5 genç istedikleri krediyi alamayınca, Bay Heineken’i kaçırmaya karar verirler ve kaçırırlar da.

Tarih 9 Kasım 1983 dür.

Karşılığında 16 Milyon Euro fidye talep ederler. Fidyeyi alırlar ve bir kısmını paylaşırlar, bir kısmını gömerek saklarlar.

Daha sonra tek tek yakalanırlar. Bay Heineken ve şoförü ise polis tarafından kurtarılırlar.

İşin ilginç tarafı, bu kaçırma hikayesi kaçıranlar ile romanı yazan kişinin aylarca süren sohbetlerinden sonra Roman olarak çıkar, sonra da filmi çevrilmeye karar verilir.

Film öyle çok aman aman etkileyici değil ama Bay Heineken rolünü usta aktör Anthony Hopkins oynamış, o açıdan seyredilir bir film olmuş.

Aslında zamana baktığınızda biz yaş grubunun yani 45 60 yaş grubunun belki de anımsaması gereken bir olay ama ben hiç anımsayamadım,belki hafızası iyi olanlar anımsayabilir, ne de olsa o zamanlar İnternet yoktu, hepimiz televizyonlara ve gazetelere bağımlıydık, belki de hiç ilgimizi çekmedi, bilemiyorum.

Böyle gerçek hikayelerin filmlerini çok seviyorum, dediğim gibi çok hareketli ve aksiyonlu olmasa da seyredilebilir bir film.

Sevgilerimle,

Not : Aşağıdaki fotoğraf gerçek Heineken ve şoförü

800px-Freddy_Heineken_en_Ab_Doderer_1983

 

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN