Menu

Çocuklarımız ve TEKNOLOJİ

Sabah Facebook mesaj kutumda bir mesaj, bir arkadaşımdan ..

” Haluk slm…. senden bir konu hakkında yazı yazmanı isteyeceğim yada yazdın da belki geçmişten varsa yeniden yayınla rica edeceğim…. Az evvel komşu kapıyı çalıp da benden bişi rica ederken hemen yanına 6 yaşında kızı geldi ve teyze bakk benim de tabletim var dedi sanki çok da harika bişiymiş gibi hemde o yaşta …koskoca sitede yaşayan aileleriz çocuk parkı alasıyla hemde kamelya vs ne arasan var … ailelerde iş yok dur sen demeden hemen söyleyeyim aman tablete dalsın da beni rahat bıraksın annelerinden klasik günümüzde .. ay valla rica edicem yazsa yazsa bu konuda Haluk harika yazar dedm yaz da belki birilerıne sebeb oluruz da ders alır anne babalar.. “

Öncelikle gururum okşandı dersem yalan olmaz, ne kadar güzel bir konu hakkında yazı yazmamın istenmesi, okunması ve güzel sözler ile onore edilmem, çok teşekkür ederim.

Konuya gelince…

Aslında bu konuda yazılmış binlerce yazı var, yazıların dışında onlarca televizyon programı var. Hepsinde işlenen konu aslında aynı ” Çocuğunuzun çocukluğunu yaşamasına izin verin, buna yardım edin. ”

Gelişen teknolojiyi inkar etmek affedersiniz aptallık olur. Kimse bugün çıkıp Cep telefonun aptalını kullansınlar gibi bir şey diyemez, kabul etsekte etmesekte bizler bugün TEKNOLOJİNİN bağımlısı insanlarız. Elektrik kesilince ilk aklımıza gelen Telefonumu, Bilgisayarımı nasıl ŞARJ edeceğim?

O yüzden cebimizde Power Bank’lar ile dolaşıyoruz, herkeste en az 1 2 yedek pil. her şey olabilir ama aman tabletimiz, cep telefonumuz, bilgisayarımız enerjisiz kalmasın. Sosyal Medyasız kalmayalım. ben ne yapıyorumu, onlar ne yapıyoru görmeden geçireceğimizi bir iki saat cehennem gibi olur.

Bunu ben dahil hepimiz yapıyoruz, hatta bir adım öteye gidelim, bunu Dünyada herkes yapıyor, sanmayın ki bu çılgınlık sadece Türkiye’ye ait, ama Türkiye’ye ait olan bir şey var bu dünyada, SOSYAL MEDYAYI Dünyada en çok kullanan ülkeler arasında BİR Numarayız, Facebook geçenlerde açıkladı, kullanım yüzdesinde Türkiye bir numara.

Biz bunu bu kadar yapıyor ve yaşıyorsak, çocuklarımızın bundan etkilenmesini engelleyebiliyor muyuz?

Böyle bir şey mümkün değil.

Arkadaşımın dediği gibi, bazen verelim eline tableti, onunla oyalansın diye düşünen aileler yok mu? Mutlaka vardır..

Ancak Yanlışı aman vermeyelim diyerek tamamen ortadan kaldırmak yerine, o da olsun ama çocukluğunu yaşamasına da yardımcı olalım diye düzeltebilmek te mümkün. Tablet yine alalım çocuğumuza, ama ona sokak oyunlarını da öğretmenin, arkadaşlarıyla parkta oynamanın yollarını da öğretelim.

Geçenlerde Facebook’ta bir video paylaşmıştım, belki seyredenler anımsayacalar.

Bir tuzluk – hani büyük kahverengi, çevrilebilir tarzda olan tuzluklar – içine evdeki interneti anında kesen bir sistem yapmışlar.

Evde aile bireyleri herkes elinde tablet, PC, cep telefonu, sohbet yok, yemek yerken konuşma yok….

Evin annesi tuzluğu devreye sokuyor, anında internet gidiyor, herkes bir panik, koşuşturma, şu bu ve anne herkesi sofraya çağırıyor, önce suratlar asık, sonra yavaş yavaş sohbet başlıyor,ü gülüşmeler, anlatmalar, harika bir yemek oluyor.

Verilmek istenen mesaj çok açık ..

Teknolojiyi KULLANALIM, hatta en ilerisini kullanalım, çocuklarımıza da alalım, kullansınlar… Ama bunun bir ölçüsü olsun.

Arkadaşımın bahsettiği gibi olanakları olanlar, çocuklarına ÖDÜL koysun, mesela gün içinde 2 saat sokakta, parkta arkadaşları ile zaman geçirme gibi …

Zaten inanın o çocuklar arkadaşları ile o parklarda zaman geçirebilse, oynayabilse, eğlenebilse ertesi gün de bunu isteyecektir, o tableti tercih etmeyecektir, ÇOCUK olduğu için bunu yapmayacaktır, yetişkin olsa yine tercih edebilir ama o zaman sorun yok zaten, o onun tercihidir.

Ama TABLET ile oyun oynamak sizin çocuğunuzun tercihi değildir…

O ne görüyorsa onu ister, onu yönlendirmek bizim yani AİLELERİN elindedir.

Diye düşünüyorum…

Sevgilerimle

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN