Menu

Yetinmek..

Kelime anlamına baktım, yetinmekTürk  Dil Kurumu Büyük Sözlükte,Bir şeyi kendisi için yeter bularak daha çoğuna gerek görmemek, daha çoğunu istememek, kanaat getirmek diye tanımlanmış. Bir başka kısa tanımı da erişmek, yetişmek şeklinde verilmiş.

Aramızdaki sohbetlerde hep kullanırız, yetinmeyi değil mi? Örneğin;Yetinmeyi bilmek lazım deriz.Yetinmesini bilmezsen elindekilerden de olursun deriz.

Peki insanoğlunun yetindiği ne var yaşamımızda? Ben şöyle bir baktığımda, kimsenin elindeki veya elindekiler ile yetindiğini görmüyorum.

Örneğin; Sabancı Grubu, Koç Grubu,  Aydın Grubu vs, vs  ..yani İş yaşamına baktığınızda hiç elindekiler ile yetineni gördünüz mü? TDK’nın tanımıyla artık bu kadar fabrika yeter, daha fazlasına gerek duymuyorum diyen bir patrona rastladınız mı? Bu büyük holdinglerin bilmem kaç tane şirketi olduğu halde hala başka sektörlerde faaliyet gösterecek yatırımlar da bulunmasının altında sadece Türkiye Ekonomisini canlandırmak mı var?

Rahmetli Sakıp Ağanın sözünü unutmayalım; Misket oynamaktan amaç ütmektir demiş 🙂

Örneğin; Evlendikten sonra karı, koca çalışan bireylerin ellerindeki olanaklar ile sürekli yatırım yapmaları, yetinmenin bir karşıtı değil mi? Ev aldık, yazlık alalım, yazlık aldık, devre mülk alalım, bir ev daha alalım, bir şeyler daha alalım..

Tabi ki alınacak, kazanılan paralar bir şekilde yatırım yapılarak değerlendirilecek, asla bunun tersini söylemiyorum ve eleştirmiyorum da, bunların yapılmasını da gelecek için elzem görüyorum, ne yapacaklar kazanıyorlarsa değerlendirecekler, bundan daha doğal bir şey yok.

Söylemek istediğim YETİNMEK biz insanoğlu için çok uygulanabilir bir şey değil. 

Seven daha çok sevmeyi, sevilen daha çok sevilmeyi ister, siz hiç sen beni yeteri kadar seviyorsun, daha fazla sevmene gerek yok diyen birisini gördünüz mü, duydunuz mu? Ancak, siz ne kadar severseniz sevin, asla karşınızdaki yetinmez, ne kadar sevilirseniz sevilin, asla yetinmezsiniz, fazlasını istersiniz.

O yüzden ben Yetinmek biz insanoğlunun çok kullandığı bir şey değildir diye düşünüyorum. Hatta biraz daha ileriye gidiyorum, yetinmek bizi yavaşlatan bir şeydir diyorum, elde ettiğinizde veya daha fazlasını elde edebileceğinizi düşündüğünüz hiç bir şeyde yetinmezsiniz, tamam ben daha fazlasını istemiyorum diyemezsiniz.

Ancak şöyle bir gerçek var ki, elde etmeye çalıştığınız o FAZLAYI elde edemez, ve elinizdekinden olursanız, o zaman YETİNMENİN ne demek olduğunu anlarsınız, KEŞKE dersiniz, KEŞKE bu kadarını istemeseydim.

İlişkilerde de öyle, asla elimizdekinin değerini bilemeyiz, karşılıklı bilinçli veya bilinçsiz hep fazlasını istediğimizi belirtiriz, hissettiririz, anlasın isteriz, anlatmayı deneriz,yetmiyor deriz, isteriz de isteriz. 

Sonra, karşımızdaki kaybolur, geriye dönüp baktığımızda da fazlasını isterken elimizdekinden de olduğumuzu anlarız ve pişmanlık duyarız.

Yetinmek duygusu doğuştan mı gelir, öğrenilir mi bilemiyorum, ama gerçekten yetinmeyi bilen insanların yaşamlarının daha mutlu ve keyifli geçtiğini düşünüyorum, ne elde ettiğinin, neye sahip olduğunun farkında olup, daha fazlasını istemiyorsa, ondan daha keyifli kim olabilir ki …..
Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN