Menu

Tahran’dan kısa ilginç notlar

İran’dan değil ama ağırlıkla Tahran’dan ilginç bulabileceğinizi düşündüğüm notlar…

1- Ne kadar baskı yapıyorlar olsalar bile, İran’da kadınlar her geçen gün daha cesaretli ve karşı koyar biçimde yaşamaya devam ediyor. Geçen sene aynı zamanlara göre gördüğüm kadınlar daha özgür, daha modern.

2- Ana lisanları biliyorsunuz Farsça, ama İspanyolların “ Bale “ si ve Fransızların “ Merci “ si ana dile yerleşmiş durumda. Duyunca biraz garip geliyor.

3- Şehir içindeki bütün mezarlıkları kaldırıp şehir dışına taşımışlar. Gezerken hiç bir yerde mezarlık görmüyorsunuz.

4- Akşam yemeklerini sıcak yüzünden çok geç yiyorlar. Gecenin onbirinde yemek yemeye gelen insanlar var.

5- Ekonomik yaptırımlar nedeniyle dolar bir kaç ayda iki kat değer kazanmış durumda.

6- Dünyanın en yoğun trafiğinin olduğu şehirler arasında Tahran ilk beşe girer. Gecenin ikisinde dahi şehir içinde trafik var.

7- Bu kadar sıkıntıya rağmen, şehirde bu sıkıntıyı yansıtan görüntüler çok az. Aynı krizdeki Yunanistan gibi, durumu bilmeseniz ne kadar mutlu insanlar diye düşünebilirsiniz.

8- İran’ın kadınları gerçekten çok güzel ve bakımlı. O yüzden de bütün AVM tarzı yerlerde oldukça fazla kozmetik dükkanı var.

9- Şehirler arası yolların çoğu geliş-gidişli duble yol. Altyapı konusunda başarılılar.

10- Her ne kadar Uluslararası bankacılık yapılmasa da ülkenin bankacılık sistemi oldukça gelişmiş. Herkes Türkiye’deki gibi kredi kartı kullanıyor. Sokaktaki satıcıda bile kablosuz POS makinesi var.

11- Beni en çok şaşırtan her yemekte pirinç pilavı yemeleri. Çinlileri geçmiş durumdalar:))

12- Burada lokantalarda masaya bıçak koymuyorlar. Sadece çatal ve kaşık. Nedeni ise pilav ana yemek ve ne gelirse kaşıkla ve çatalla parçalayıp pilavla yiyorlar.

Aklımda kalanlar bunlar )

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN