Menu

Singapur

Aslında Singapur ile ilgili bir kaç yazıyı Singapur’dayken yazmıştım, burada biraz daha detay vermeye çalışacağım.

Singapur bana göre medeniyetin, saygının ve temizliğin bir örnek şehri, nüfusu 6 milyona yaklaşmış, hemen hemen her ülkeden, her dinden insanlar yaşıyor. Özellikle Uzak Doğu ve Asya ile iş yapmak isteyen firmaların neredeyse tamamının burada bir ofisi var.

Bir çok bilgi edinmiştim ama kendi gözlerimle de gördüm ki, gerçeten Dünyada Singapur’dan daha temiz ve düzenli bir yer yok – en azından kendi gördüğüm ülkeler içinde.

Toplu taşımacılıktan tutun da, şehir trafiğine, gökdelenlerinden tutun da, yeşillendirilmiş alanlarına kadar her şey bir düzen içinde. O kadar gökdelenin yapıldığı bir şehirde, bu kadar çok yeşil görmek insanı çok şaşırtıyor.

Singapur küçücük bir ülke aslında, Dünyanın en büyük ikinci rafinerisine sahipler, uluslararası bir finans merkezi olmuşlar, yani türkçesi ÇOK ZENGİN bir ülke, ve bir o kadar da GENÇ.

Para birimi Singapur Doları, 1,2 Singapur doları 1 Amerikan Doları ediyor.

Turizm açısından bölgenin belki de en zengin ülkesi, burada ne ararsanız var, safarisinden tutun, hayvanat bahçesini, timsah çiftliklerinden tutun Universal stüdyolarına kadar.

Gece hayatı çok zengin, özelikle Singapur nehrinin sağı solu bar, lokanta dolu. Yani gündüz gezip, akşam eğlenebileceğiniz mekan çokça var.

Farklı dinden insanlar yan yana yaşıyor, China townda Budistleri, Little India’da Hindiuları, Arap Mahallesinde Müslümanları yan yana görebilirsiniz. Dinler arası çatışma sıfır.

Caddeleri geniş, temiz, şaşırtıcı derecede sigara içen sayısı fazla ancak yerde izmarit görmeniz çok zor, atanlarda yabancılar.

Özellikle metrosu muhteşem, tertemiz, güvenli, Singapur’a gelenlere tavsiyem bir kart alıp metro ile gezsinler, taksiye gereksinim duymayacaklardır. ben 20 Dolar’a bir kart aldım, 1 hafta bitiremedim ki neredeyse taksiye hiç binmedim. Zaten turistik yerlerin hepsi metrolara yürüme mesafesinde.

Burada farklı dinler çok olunca, tapınaklar, camiler, kiliseler, manastırlar da çok doğal olarak. Hepsini ziyaret edebiliyorsunuz.

Taksiler pahalı değil, şehir içinde 15 20 dolara uzak mesafelere gidebilirsiniz.

Yemek konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir şehir Singapur. Uzak Doğu mutfağı, Kore mutfağı, Deniz ürünleri mutfağı, İtalyan, Fransız mutfakları mevcut. yemekler çok ucuz değil ama öğünler çok büyük, yani son derece doyurucu geliyor tabaklar.

4 ayrı albümle de fotoğrafları paylaşacağım, Singapur’un gündüz ve gece hayatını anlatmaya çalıştığım kareler olacak. Bir albümü tapınak, mabet, camilere ayırdım, son albüm ise Singapur’da gördüğüm SANAT olacak. Her taraf resim, heykel, grafiti ile dolu, onlardan aktarmaya çalışacağım.

Özetle,hani bir yerde yaşanacaksa burası bence Singapur’dur. Daha önce çok kısa kalmıştım ama bu sefer neredeyse 1 hafta kaldım ve gördüğüm o ki, gerçekten her ülkeden bir parça var burada. Modernliğin yanında Uzak Doğu’nun egzotik havası, İnsana saygı ve hepsinden önemlisi Özgür ve Demokrat bir toplum.

Gezilecek yerleri yazmıyorum çünkü onları netten çok kolaylıkla bulabilirsiniz ama Sİngapur için ayrılması gereken süre minimum 5 6 gün olmalı diyorum, daha azında bir şeyler mutlaka eksik kalır.

Umarım albümlerden sizler de hoşnut kalırsınız, eğer özel bir şey sormak veya daha fazla detay istediğiniz bir konu olursa mesaj atarsınız, elimden geldiği kadar bilgi vermeye çalışırım.

Sevgiler & Saygılar

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN