Menu

Panama Kanalı

Panama Kanalı

1914 te açılan ve Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusunu birbirine bağlayan bir su kanalı, Panama içinde yer alıyor ve ÖZEL bir şirkete ait. Bu sene 100. yaşını kutluyorlar ve yanına iki kanal daha ilave ediyorlar, onları da 2015 sonunda devreye alacaklar.

Duyunca siz de benim gibi şok olacaksınız, buradan geçen tankerler tam 3 ay öncesinden randevu alıyorlar ve parasını PEŞİN Bankaya yatırıyorlar, yoksa geçiş yapamıyorlar. En küçük tankerin ödediği para 100.000 Dolar, fotoğraflardaki gibi tankerlerin ödediği paralar ise 800.000 Dolar ile 1.5 Milyon Dolar arasında değişiyor.

24 saat boyunca çalışıyor ve resmen para basıyor.

Mantığı ise çok basit ama bir mühendislik dehası, 3 bölümden oluşuyor, kanal deniz seviyesinden 28 metre yukarıda. Her bölüme gelen gemi burada bekletilip suyun kaldırması veya boşaltılması ile kanal içinde yüzdürülüyor.

Bir videosu var, koymayı deneyeceğim.

Sonuçta o kadar büyük bir tasarruf sağlıyor ki gemilerin bir numaralı tercihi bu kanal oluyor, aylarca sürecek bir geçişi yaklaşık 9 saatte tamamlıyorlar.

Umarım bir nebze sizlere fikir verebilmişimdir. Özellikle son harita sizlere Panama Kanalının önemini çok güzel aktaracaktır.

Sevgiler,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN