Menu

Osho kim?

Asıl adı Bhagwan Shree Rajneesh.

11 Aralık 1931 tarihinde Hindistan’ın Kunchwada kentinde doğmuş.

19 Ocak 1990 tarihinde de Hindistan’ın Pune kentinde ölmüş.

69 yıl yaşamış olan OSHO’dan bahsediyorum.

Bu 69 yılda neler yapmış derseniz…

Paylaşımlardan da göreceğiniz gibi bir kitle onun kitapları, sözleri, konuşmaları, yaklaşımlarını uygulamış, bir başka kitle de onu çok tehlikeli bulmuş ve hayatına hiç sokmamış.

Bugün OSHO adı altında milyonlarca şey paylaşılıyor.

Liseyi bitirene kadar oldukça serbest yetiştirilmiş, sonra Hitkarini Kolejine gitmiş. Orada okulla ve öğretmenleri ile sorunlar yaşayınca, o koleji bırakıp Jain Kolejine gitmeye başlamış.

Kendi kendine meditasyon yaptığını söylemiş ve henüz 21 yaşındayken ” AYDINLANDIĞINI ” söylemeye başlamış, hatta rivayete göre bu AYDINLANMA Jabalpur’da Bhanvartal bahçelerinde bir ağacın altında otururken gerçekleşmiş.

Sonra okulu bitirmiş ve okuduğu okulda yüksek lisans yapmış, onu da bitirdikten sonra Sankrit Kolejinde Eğitmen olarak çalışmaya başlamış.

Ancak okul yönetimi Osho’nun öğrenicilerin ahlaki, karakteristik ve dini düşünceleri üzerinde bir tehlike unsuru olduğuna karar verip, okulla ilişkisini kesmiş.

Osho 1958’te Japalbur Üniversite’sinde felsefe öğretmeye başlamış ve1960 yılında da profesör ünvanı kazanmış.

O sıralar Gandi’yi en ağır eleştirenlerden birisi de Osho olmuş. O kadar ki Gandi’yi hep ” Kendisine fakirliğe adamış bir mazoşist ” olarak tanımlamış.

Osho’ya göre FAKİRLİĞİN ana sebebi sosyalizmmiş. Hindistan’ı geliştirecek şey ise kapitalizm, bilim, ve teknolojiymiş.

Sonra meditasyon kampları açmaya başlamış ve 1968 de Osho Hindistan’da ” SEKS GURUSU ” ünvanını almış.

Osho’nun bu çalışmaları Hindistan’dan çok BATININ ilgisini çekmiş, taraftarları, meditasyonları doldurmaya başlamış. Öyle ki Hindistan’a onu görmeye binlerce insan gelmeye başlamış, bu da geleneksel Hintlilerin tepkisini çekmeye başlamış.

Bunun üzerine Osho, 1981 tarihinde Amerika’ya turist vizesi ile gitmiş. Oregon’a yerleşmiş ve çalışmalarına burada devam etmiş.

Tabii kendine ait medistasyon teknikleri, seksin rahatlığı, kapalı bir kabile gibi yaşam sürekli CIA, FBI’ın ilgisini çekmiş ve sıkı denetim altına alınmış.

1985 yılında düzenbazlık yaptığı iddiasıyla tutuklanacakken kaçmayı başarsa da, sonrasında yakalanmış ve suçunu kabul ettiği için sınır dışı edilerek 1986’da Hindistan’a geri gönderilmiş.

Sonra da ölene kadar Pune’de meditasyonlara devam etmiş ve öldüğünde vasiyeti üzerine oditoryumuna şu yazılmış:

” Hiç doğmadı, hiç ölmedi, sadece bu gezegeni 11 Aralık 1931 ile 19 Ocak 1990 arasında ziyaret etti.”

İşte size sözlerini, yaşamını paylaştığınız, paylaştığımız OSHO’nun kısa hikayesi …

Umarım hoşunuza gitmiştir..

Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN