Menu

Lütfen, rica ediyorum : Check-Up yaptırın…

Bugün sabah Check-Up’a gittim, malum yaş 55, kontrol etmek lazım vücudu, varsa da bir aksilik erken teşhis edebilmek önemli. Her sene bir kez yaptırmaya çalışıyorum.

Bugün de o günlerden birisi, gittim, kalabalık, her bir test için sıra bekliyorum.

Sıra KARDİYOLOJİYE geldi, sıramı beklerken, karşımda oturan kıza ilişti gözüm. Gülümseyen bir yüzle elindeki telefonla mesajlaşıyor. Olsa olsa 23 24 yaşında. Yanında da bir teyze var, o da eli çenesinde arada kızın ekrana bakıyor.

Görünüşe göre teyze herhalde hasta veya check-up diye düşünürken, kapı açıldı, isim okundu ve kız kalktı, içeriye girdi.

15 dakika sonra kapı açıldı, kız çıktı, ama o giren kız ile çıkan kız arasında çok büyük bir fark var, kız ağlayarak çıktı. Tabi o bölgede oturan herkes bir an şaşırdı, ne diyeceğini bilemedi, kız oturdu, ağlamaya devam ederken, teyze falan hemen yanında, ister istemez ben de kulak misafiri oldum.

Kızın kalbi delik çıkmış…..

24 yaşında ve kalbinin delik olduğunu bu yaşta öğreniyor. Bu nasıl olabiliri diye düşündüm, kalbin delik olduğu vakaları bazen okuyoruz ama ben bunun doğumdan itibaren olduğunu düşünüyordum. Sonradan kalp delinebilir mi, böyle bir şey olabilir mi?

Kıza sordular, bilmiyor muydun diye, hayır dedi, e dediler ne ldu, nasıl anladın da geldin doktora.

Kız sık sık tansiyonum düşüyor, bazen halsizlik hissediyordum ama belirgin bir şey yoktu.

Sonra ne oldu bilmiyorum, kızdan sonra ben girdim içeriye..

Eve gelince bunu yazayım dedim, CHECK-UP o kadar önemli ki arkadaşlar, ne olur YAPTIRIN.

Bakın normalde çok PAHALI biliyorum, ama sık sık bir çok yer KAMPANYA yapıyor, bakın benim gittiğim yerde normalde 1.500TL ye yakın testler kampanya ile 365 TL ye yapılıyor.

Kan, İdrar, Göz, EKG, Eforlu EKG, Ultrason ile kardiyoloji, Ultrason ile tepeden tırnağa muayene yani size en azından ne olduğunuzu söyleyebilecek her test sadece 365 TL, sağlığınızdan daha önemli ne olabilir?

O yüzden LÜTFEN hiç değilse senede bir kez gidin, Bayan arkadaşlarım Jinekoloğa mutlaka gidin, mamografi en azından senede bir kez mutlaka yaptırın.

Diyeceğim, SAĞLIĞINIZDAN daha önemli hiç bir şey yok, olamaz da ve herkes gibi ben de bas bas bağıracağım, ERKEN TEŞHİS hayatınızı kurtarır, lütfen korkmayın, çekinmeyin, ihmal etmeyin…

Bu arada Kalp Delik konusunu biraz araştırdım, kapanabilmesi mümkünmüş, yani hayati tehlikesi çok yokmuş. Umarım kızcağız en uygun tedaviye en kısa zamanda yanıt verir.

Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN