Menu

Kamboçya : Killing Fields notları

Kamboçya’nın tarihi o kadar eski değil, aslında yüzyıllardır yaşayan bir ülke ama hep sömürge olmuş.

Size bugün bu ülkenin KANLI TARİHİNİ anlatacağım … Bunları okuduktan sonra The Killing Fields filmini seyretmenizi tavsiye ederim.

Uzunca bir süre Fransız sömürgesi olmuş Kamboçya ve 1953 yılında bağımsızlığını kazanmış.

Kral Sihanouk ile 15 yıl boyunca yani 1968 yılına kadar ülke rahat bir dönem yaşamış, Kral sayesinde halk toparlanmaya başlamış.

Ancak bu sırada ABD devreye girmiş, meşhur Vietnam savaşı sırasında Vietnam’a bomba yağdıran ABD uçakları, arada Kamboçya’yı da es geçmemiş. Çünkü onlara göre Kamboçya Vietnam’daki gerillaları destekliyormuş.

Pirinç üretimi ile ayakta duran Kamboçya bu bombalamalardan çok büyük zarar görmüş, ekonomisi çökmüş ve pirinç üretimi beşte bire düşmüş.

Bu sıralarda Fransa’da okumuş olan ve siyasete atılan birisi görülmeye başlamış Kamboçya’da. Asıl adı Saloth Sar olan POL POT. Kendisi öğretmen ama tam bir komünizm fanatiği. Kamboçya’da komünizmi yaymaya başlamış.

Vietnam üzerinden Çin’e geçmiş. Mao’nun öğretilerini takip etmiş. Ancak bu öğretileri yeterli bulmamış ve o zamanlar Komünist Partisinin silahlı bir kolu olan ama o günlerde küçük bir örgüt olan KIZIL KMERLERİN başına geçmiş.

Ve ABD destekli darbe….

Kral ülkesinden kaçmış ama Komünist Kızıl Kmerler ve Pol Pot bu hükümeti tanımamış. Kral’da büyük bir hata yaparak hükümete karşı Kızıl Kmerler’i destekleyince bir anda 5.000 kişilik Kızıl Kmerler halkı da yanına alarak 70.000 kişilik bir ordu haline gelmiş.

Ve bu iç savaşa neden olmuş. İç savaştan da Kızıl Kmerler galip çıkarak 1975 yılında Kamboçya hükümetini ele geçirmiş. Adını da Demokratik Kamboçya koymuşlar.

Ancak hesaplanamayan şey Pol Pot gibi bir psikopatın düşünceleriymiş. Tarlada çalışan işçi dışında herkes kapitalist düzene ait ve yok edilmesi gerekiyormuş.

Bu yüzden üniversiteleri, okulları, postahaneleri, fabrikaları, bankaları kapatmış. Dış dünya ile Kamboçya’nın ilgisini kesmiş.

Ona göre Parası olan ve Eğitim alan herkes ajanmış, ya KGB ya CIA imiş. O yüzden onların yok edilmesi ve yeni bir halk yaratılması gerekiyormuş.

Uzatmayacağım …

O günlerde toplam nüfusu 6 milyon civarı olan Kamboçya’da sorgusuz sualsiz tam 3 milyon Kamboçya’lı bu Killing Fields ve S21 hapishanelerinde öldürüldü.

Halkından yarısını kendi psikoptalığı yüzünden öldüren bir diktatör…

O kadar çok ölüm oldu ki, cephane harcamamak için kazmalar ve kürekler ve çeşitli aletler ile öldürüldüler.

1978-1979 senesinde Vietnam ile yapılan savaş sonunda yenilen Kızıl Kmerler tamamen dağıldılar, Vietnam ordusu Kamboçya’ya girdi, Pol Pot Tayland’a kaçtı.

Nasıl öldüğü bilinmiyor ama açıklamalara göre 1998 yılında kalp krizinden ölmüş….

Ona sormuşlar, bütün bu yaptıklarınızdan, bu ölümlerden pişman mısınız diye … Şöyle demiş ..

”Bütün bunları tek başıma yapmadım”

Evet anlatım bu kadar, orayı gezerken orada kurtulan birilerinden dinliyorsunuz bütün hikayeyi, çok hüzünlü ve gerçekten ağlayarak geziyorsunuz. O mezarlar, yaşananlar …

Umarım biraz bilgi verebil mişimdir …

Sevgilerimle,

Benzer Yazılar

YORUMUZU BIRAKIN